Zamansız Romantizm

Bir mekan düşünün; bitmesini hiç istemeyeceğiniz bir roman gibi. Okuyanı içine çeken ‘mutlu son’lu bir aşk romanı. Her köşesinde size farklı duygular yaşatan, birbirine bağlantılı olaylar zinciri gibi konumlanmış; sıcak, cazibeli, sofistike, davetkar ve zamansız.

Romantizmde mekan algısının payı duygular kadar önemlidir. Duyulara hitap etmelidir. Soğuk bir mekanda kendinizi ne kadar romantik hissedebilirsiniz? Aslında duygularınıza yön veren mekanın tasarımı değil midir?

Romantik mekanlar farklı stillerin serpiştirilmesinden oluşuyor. Eskiyle yeniyi, kullanılmışla eskitilmişi, modernle klasiği bir potada harmanlayan mekanlar sizinle derin bir bağ kuruyor. Fransız Neo klasik stilden detaylar, XV. Louis döneminden mobilyalara kadar her dönemi kucaklayıp günümüze kadar uzanıyor. Bu nedenle de bir zamansızlığı var. Zamansız bir renk olan beyazın kullanımı ile mekanların sınırları yok ediliyor ve daha da zamansızlaşıyorlar.

XV Louis kanepe, Zamansız Romantik Bir Mekan

Kullanılan cömert parçalar, cazibeli aynalar, süslü dekorlar cesur bir görünüm oluşturuyor. Roberto Cavalli’ nin, tasarımlarında kullandığı seksi deriler, leoparlar ve yuvarlak formlar gibi.

Roberto Cavalli

Bilinenin aksine romantizm sadece kırmızı saten yataklara serpilmiş gül yaprakları, kırmızı duvarlar ya da kırmızı mobilyalar değildir. Size beyaz düşler kurduracak kadar beyaz, zamansız ve sınırsızdır romantizm…

Beyaz Düşler

Tavandan sarkan büyük kristal avizeler düşünün; pirinç detaylar, büyük aynalara fon oluşturan bembeyaz duvarlar… Çağdaş, pastel ve mücevher tonlarında kadife döşemeler romantizmi, Paris görünümünü yaratmaya yardımcı oluyor. Zarif tasarımlı aydınlatmalardan yansıyan dramatik ışık bulunduğu alanı ihtişamlı bir sığınağa çeviriyor. Yumuşak, narin işlemeli örtüler, özenle seçilmiş şık mobilya ve aksesuarlar, beyazın tek düzeliği ve netliği ile bir araya gelerek romantik bir senaryoya fon oluşturuyor. Beyaz düşler kurmaya neden oluyor adeta.

Feminen Dokunuşlar

Romantik mekanlarda feminen izler belirgindir ve kadınsal bir hava eser. Kalbinizi okşayan, zarif, hareketli dokunuşlardır. Romantizmin gösterişli yüzü iç mekanlardaki detaylarda daha abartılıdır. Zarif eğrileri olan yuvarlak formlu mobilyalar ve kadifeler romantik tasarımın baş tacıdır. Feminen tonlar ve ışıltılı gümüş aksesuarlar yatak odasında huzurlu köşeler yaratıyor. Mekanlar kadının ruhundan esinlenmekten yine vazgeçmiyor.

 

Bu yazının etiketleri
,
Yazar
More from ozbeoz

2016 Yaz Modası İçin Vintage Öneriler

Yaz ayını vintage detaylar ile tamamlayarak kendinize özgü bir 2016 yaz modası...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.