Yürüyüş ve Sağlıklı Yaşam

Merhaba bu yazımda sağlıklı yaşam için hayatınıza katabileceğiniz en kolay fiziksel aktivite olan yürüyüş hakkında bildiklerimi sizlerle paylaşıyorum.

Her yaşta insanin, zayıf yada kilolu herkesin tek başına rahatlıkla yapabileceği bir aktivite olan yürüyüş, önce sağlıklı olmanız için sonra da kilo vermeniz için seçebileceğiniz en güvenilir egzersiz türüdür.

Bir eğitmenle çalışmıyorsanız sakatlanma riskinin en az olacağı ve aynı zamanda düzenli bir şekilde tempolu yapılan
yürüyüşlerin yağ yakımında size yardımcı olacağı kesin!

Eğer 20-30 yas arasındaysanız ve tansiyon,kalp veya herhangi bir damar rahatsızlığınız yoksa tempolu(hızlı) yürüyüşlerin arasına kısa koşu egzersizleri de ekleyerek kalori yakımını arttırabilirsiniz.

40-50 yaş grubundaysanız yine tempolu uzun süreli yürüyüşleri rahatlıkla yapabilirsiniz. Dilerseniz koşu da yapabilirsiniz ama önce bir uzmanla birlikte programınızı belirlemenize yarar var.

50 ve 60 yas üstü iseniz veya kilo probleminiz varsa haftada 4-5 gün günde 30 dakikanın altında olmayacak şekilde yürüyüş yaparak ve sağlıklı beslenerek çok rahat kilo kaybedebilir ve sağlıklı bir fiziksel aktivite yapmiş olursunuz.

Yürüyüş yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu doğru ayakkabı seçimidir. Uzun sureli yürüyüşlerde ayağın şişmemesi için ya da su toplaması, bilek burkulması gibi sorunlarla karşılaşmamak için ayağınıza uygun yürüyüş ayakkabısı seçmeniz son derece önemli.

Bir de yaz aylarında yapılan yürüyüşlerde yanınızda kesinlikle su bulundurup kaybettiğiniz suyu geri almanız gereklidir.

Yürüyüş sırasında yapılabilecek aktiviteler

Yürüyüş Yapmanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Fiziksel bir aktivite olan yürüyüş, kalp ve damar sağlığını koruduğu gibi, zihinsel sağlığı da korumaktadır. Daha sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan yürüyüş, ruhsal ve mental açıdan daha iyi hissetmenize ve zinde kalmanıza yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak yapılan yürüyüş, kemik ve kas sağlığını destekler, daha kaliteli uyumaniza yardımcı olur ve enerjinizi yükseltir.

Yürüyüş yapmak, bazı kanser türlerine karşı riski düşürür ve dolaşım sistemi sağlığını korur. Alzheimer hastalığı riskini düşüren yürüyüş, daha uzun ve sağlıklı bir ömür sürmenize yardımcı olacaktır. Yürüyüş yapmak hafızayı güçlendirir, stresi azaltır, tansiyonu ve kolestrolü düzenler. Beyin ve sinir sistemi sağlığını koruyan bir aktivite olan yürüyüş, ruhu dinlendirir ve vücuttaki D vitaminini destekler. Yürüyüş yapmak, daha fazla miktarda oksijen almanıza yardımcı olmaktadır. Bu da, kan dolaşımının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Birçok hastalığa karşı koruyucu olan yürüyüş, bağışıklık sisteminizi de güçlendirir.
Sağlıklı, fit ve enerjik bir hayat için hayatınızdan sporu eksik etmeyin.

Sağlıkla kalın.

Yürüyüş sırasında yapılabilecek aktiviteler

Bu yazının etiketleri
, ,
Yazar
More from ozbeoz

ARA ÖĞÜNLÜ BESLENMENİN ÖNEMİ

Vücuda alınan besinlerin sindirimi ve kullanımı, öğün bileşimine ve öğünler arasında geçen...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.