Yeni Yıl İçin Dilekler

Bir çoğumuz her yeni yıl öncesi azimle kendimiz ve ailemiz ile ilgili yeni planlar yapar, kararlar alır,sözler veririz. Yılın bu zamanında bunları düşünmek, hayal kurmak, hatta bu kararları yazıya dökmek bizi mutlu eder. Çok güzeldir. Umut etmek başlı başına insanı iyi hissettirir çünkü.

Yılbaşı akşamından sonra sanki sihirli bir değnek bizim bu dileklerimizin gerçekleşmesini sağlayacak gibi gelir. Kendimizi çok güçlü hissederiz bunları gerçekleştirebileceğimize dair.

Yeni yıl ile birlikte ise, aldığımız bazı kararlara ilişkin şevkimiz söner genellikle, rutin tempomuz, günlük işlerimiz, sorumluluklarımız derken zaman su gibi akar ve o yıl sonundaki kararlı insan nerede diye düşünürüz. Belki de hatırlamayız bile verdiğimiz kararları…

Aslında her yeni yıl, geçtiğimiz yılın bir bilançosunu yapmalı önce.

‘’Hayatıma ne değerler kattım? Yeni bir şey öğrendim mi? Kaç yeni dost kazandım? Ailem ve dostlarım ile kaliteli zaman geçirmek için çabaladım mı? Kaç kitap okudum? Sahip olduklarımı çevremle ve maddi, manevi ihtiyacı olanlar ile paylaştım mı?’’ gibi…

Yeni yıl için değil; hemen bugün veya yarın için dilekler dileyelim, kararlar alalım ve hemen BUGÜN uygulamaya başlayalım. Kendimiz, eşimiz, çocuklarımız, ailemiz, iletişim içinde olduğumuz tüm insanlar ve çevremiz için iyimser olalım, fayda sağlayalım, ilham verelim, örnek olalım.

Yeni yıl öncesinde burada OzbeOz dünyasından sizlere ulaşmak çok güzel! Her ay öncelikle çocuklar ile ilgili eğitimden modaya, ebeveynlikten dekorasyona kadar son trendleri, uzman görüşlerini, yeni haber ve gelişmeleri paylaşacağım.

‘’Anne oldum, farkındalığım ve ilgim bu alana yöneldi’’ gibi klasik bir hikayem yok benim. Çocukları ve onlarla ilgili herşeyi çok seviyorum. Çevremdeki, ailemdeki bebeklere, çocuklara, yeğenlerime, kuzenlerime, arkadaşlarımın çocuklarına karşı birey olarak sorumlu hissediyorum kendimi. Mümkün oldukça “ Nasıl değer katabilirim?’’ düşüncesi ile okuyor ve araştırıyorum.

Gelin yeni yıl ile birlikte bir ebeveyn olarak nasıl daha pozitif çocuklar yetiştiririz sorusuna verilen ipucu niteliğindeki en iyi 5 cevap ile noktalayalım bugünkü buluşmayı. Bu kararlar sadece çocuklarımız için değil, kendimiz için de verilen sözler olsun. Bir sonraki yazıda daha detaylı inceleriz hepsini. Sizden gelecek yorum ve görüşleri de merak ediyorum. Lütfen aklınızdakileri benimle paylaşın.

İyimser, pozitif bir çocuk yetiştirmek için 5 ipucu:

1- Şikayet etme.

2- Beklentini yükselt. Çocuklar aslında sandığından daha fazlasını yapabilir.

3- Risk almaları için yüreklendir.

4- Tepki vermeden önce biraz düşün.

5- Gerçekçi ol.

Şimdiden çok pozitif, umut dolu bir yıl dilerim.

Sevgilerimle

Bu yazının etiketleri
, ,
More from Arzu Endam

ErkeklerYeriniBilsin vs #KadınlarYeriniBilsin

Etiketlerin Gücü.. Son günlerde @twitter -flood- umda sonu bu etiketlerle biten onlarca...
Devamı…

1 Yorum

  • Çok yerinde çok anlamlı ipuçları
    Ben kızım için beşini de uygulamaya çalıştım ve uygulamaya devam ediyorum 23 yaşında ama hala benim için çocuk neticeden hem kendisi hem de tüm çevresi memnun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.