Yaz Yaklaşırken Sağlıklı Kilo Vermek

Eminim hepimiz “bir kaç kilo versem çok iyi olur” diye düşünüyoruzdur. Ben de bu ay yağ yakımı ve sağlıklı kilo kaybı üzerine bir yazı paylaşmak istedim sizlerle. Kilo verirken en önemli konu; kaybedilen kilonun yağdan gitmesi ve kas ağırlığımızı koruyarak kilo verebilmektir.

Peki sağlıklı kilo vererek yağ yakımını nasıl sağlayabiliriz?

Hepimizin vücudu egzersize elbette ki farklı cevaplar verir. Bir vücut çok hızlı kilo verirken, diğeri daha yavaş kilo kaybedebilir. Bu yüzden, kilo vermeyi gerçekten istiyorsak ilk olarak sabırlı ve istikrarlı olmamız gerekiyor.

Ben bu güne kadar her üyemle farklı egzersiz sistemlerini kullanarak çalıştım. Önce kişinin bedeninin ne istediğini keşfettik, sonra da ona en hızlı yanıt verecek programı bularak o yoldan ilerlemeye devam ettik.

Şöyle bir gerçek var ki; yorulmadan sağlıklı kilo vermek neredeyse imkansız. Sadece diyet yaparak kilo veren herkesin ortak sorunu kas kaybı ve vücut formunu uzun süre  koruyamamak. Bu yüzden diyet ve egzersizi bir arada yaparak kilo vermek her zaman en doğru yol. Çok kez duyduğum bir cümle; “hem spor yaptım, hem diyetime çok dikkat ettim, buna rağmen hiç bir zaman istediğim vücuda sahip olamadım.” Sizde de durum aynıysa eğer, üzgünüm bir yerde hata var!

Belki yaptığınız spor belki yeterli gelmiyor, belki de günlük aldığınız kaloriyi yakabilecek kadar efor sarf edemiyor olabilirsiniz. Kilo verebilmek için nabzınızın belirli bir seviyenin üzerine çıkması şart. Yüksek eforlu egzersizler her zaman sizi sonuca çok daha hızlı ulaştırır.

Vücudumuz egzersiz anında kalori yakar ve egzersiz sonrasında da kalori yakımına devam eder. Bunu size şöyle açıklayabilirim: Bir çark düşünün; onu düşük şiddetle çevirip bıraktığınızda 10 saniye daha döner ve sonra durur. Fakat çarkı daha kuvvetli çevirirseniz, 20-25 saniye kadar daha dönmeye devam eder. İşte yaptığınız antrenmanı da böyle düşünün. Ne kadar yüksek eforla spor yaparsanız vücudunuzdaki çark o kadar hızla döner; metabolizmanız hızlanır ve  antrenmanınızın sonrasında vücut o hızla efor sarf etmeye devam eder. Kas gelişimi ve kilo kaybı antrenman ile sağlanırken; dinlenme ve doğru beslenmeyle tamamlanarak doğru kombinasyonu oluşturur.

Acaba benim için en uygun egzersiz nedir, nasıl bir program izlemeliyim diye düşünüyorsanız bir uzmandan destek alarak yola çıkmanız en doğru yol derim. Eğer herhangi bir sağlık sorununuz yoksa,  vücudunuzu tanıdıktan sonra tabi ki kendi başınıza da spor yapmaya devam edebilirsiniz.

Yaza sağlıkla ve formda girmek istiyorsanız, merak ettikleriniz, sorularınız varsa “tugba.ergen” instagram hesabından bana ulaşabilirsiniz.

Sevgi ve sağlıkla kalın!

Bu yazının etiketleri
, ,
Yazar
More from ozbeoz

Gelinliğin Altına Ne Giyilir? Ayakkabı Nasıl Seçilir?

Gelinliğin altına ne giyilir? ne kadar muzip bir soru değil mi oysa...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.