Yapı Kredi Kültür ve Sanat İstiklal Caddesine kucak açıyor

Kültür ve sanatın merkezi olan İstiklal caddesi, uzun zamandır kaybettiği cazibesini, Yapı Kredi Kültür Sanat’ın yenilenen binasıyla yeniden kazanacağa benziyor.

Teğet mimarlık tarafından renove edilen, Galatasaray Meydanı’nı camdan bir cepheyle kucaklayan bu tarihi bina; Kitabevi, müze, sergi, kütüphane ve çeşitli etkinlik alanlarıyla İstanbul’da kültür ve sanat dünyasının buluşma noktası olmaya aday.

Ayrıca yenilenen bu yapı, caddeye bakan şeffaf cephesi sayesinde İstiklal caddesinde yürüyenleri geçirgenliği ile adeta içeri davet ediyor.

Reklamlardan da iyi tanıdığımız, Yapı Kredi’nin simgesi haline gelen, daha önce 4. Leventteki genel müdürlük binasının önünde sergilenen İlhan Koman’ın insanın kucaklaşması ve sevgisini anlatan “Akdeniz” isimli dev heykeli, bütün ihtişamı ile binanın üçüncü katından bu kez de İstiklal Caddesi’nden geçenlere kollarını açıyor.

Cumhuriyetimizin 50. yılı şerefine Yapı Kredi tarafından değerli heykeltıraş Şadi Çalık’a yaptırılan meydandaki soyut heykel ile de karşılıklı yerleştirilişi, bizlere sanki bu iki yapıtın birbirlerini selamlıyorlarmış hissini yaşatıyor.

İçeri girdiğinizde ziyaretçileri ilk olarak Yapı Kredi Yayınları’nın tüm kitaplarının bulunduğu geniş cepheli bir kitabevi karşılıyor. Burası o kadar şık tasarlanmış ki kitapların verdiği sıcaklıkla, içindeki ahşap raflar ve parke döşemeler içinden çıkmak istemeyeceğiniz bir sığınak gibi… Yüksek tavanı, yukarıdaki asma katındaki okuma bölümü ve kitaplara bir kol mesafesinde ulaşılabiliyor olmanız sanki evinizin kütüphanesindeymişsiniz hissini yaşatıyor. Burada çocuk kitapları ve çocuk etkinlikleri için ayrı bir bölüm düşünülmüş. Bu bölüm daha aydınlık ve ferah tasarlanmış.

Binanın birinci katına çıktığımızda banka koleksiyonlarında yer alan eserlerin sergilendiği müzeyi görüyoruz. İkinci ve üçüncü katında sergi alanları, dördüncü katında ise meydandan seyredilebilen tiyatro, söyleşi, konferans, performans ya da film gösterimlerine ayrılmış büyük bir salon bulunuyor.
Yapı Kredi Kültür Sanat binasının beşinci katına geldiğinizde, 4.000’i nadir eser olmak üzere yaklaşık 80.000’i aşkın kitaba erişilebileceğimiz bir kütüphane yer alıyor. Burası İstiklal caddesinin karmaşasından uzak, sakin çalışabileceğiniz ya da  araştırma yapabileceğiniz bir üst.

Görülmesi Gereken Neler Var?

13 Eylül’de kapılarını yenilenen yüzüyle açan Yapı Kredi Kültür Sanat, küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez’in yaptığı çok önemli bir sergiyi de sanatseverlerle buluşturuyor. “Sarmal” adını taşıyan bu sergi, Yapı Kredi’nin koruyucu koleksiyonerlik anlayışını ve kültür sanat birikimini yansıtıyor.
Tamamı Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan oluşan sergideki toplam 403 parça; sikke, heykel, resim, fotoğraf, video art gibi farklı eserlerden oluşuyor.

Bunun yanı sıra sergide ilk kez sergilenecek yapıtlar da bulunuyor.

Bunlardan; ilk Türk kadın ressam Mihri Müşfik’in otoportresi ve 3. Selim’in müzik defteri, kültür sanat meraklıları ile ilk kez buluşuyor.

Hoca Ali Rıza - İftar Sofrası

Hoca Ali Rıza’nın yapmış olduğu en önemli natürmortlardan biri olan İftar Sofrası, Osman Hamdi’nin feraceli Kadınlar’ı, Estergon Kalesi’nin sancağı, Selahattin Giz’in çok önemli fotoğraf çalışmaları ve İstiklal Caddesi’nin sesinin üç boyutlu halinin çalışıldığı eserler serginin en çok ilgi uyandıran çalışmaları oldu. 15. İstanbul Bienali’nde 6 Türk sanatçıdan biri olarak yer alan Alper Aydın’ın Beyaz Piramid adlı fotoğraf çalışması banka koleksiyonunda bulunan bir başka önemli eser.

Geçmişten günümüze geniş bir yelpazede sunulan eserlerin özenle hazırlandığı eski ve yeniyi  “Sarmal” adı altında toplayan bu yıl sonuna kadar açık olacak bu özel sergiyi ile beraber, İstiklal’in renkli ve hareketli günlerine geri dönmesine çok ciddi katkılar sağlayacak. Beyoğlu’nun yeni parlayan yüzü olmaya aday bu sıradışı binayı, profesyonel bir anlatıcı ile gezip görmenizi muhakkak tavsiye ederim. Ayrıca bu yardım için önceden arayıp randevu almayı da unutmayın derim.

More from Aslı Önder

Çağdaş Sanatın Buluşma Noktası Contemporary İstanbul

Her yıl İstanbul’u uluslararası çağdaş sanatın merkezi haline getiren Contemporary İstanbul, 2017’de...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.