Tasarımcıların Dramatik ilham Kaynağı: Alexander McQueen

Sekiz yılda gelen dört yılın tasarımcısı ödülü ve Alexander McQueen. İnişli çıkışlı ruh halini yansıtan dünyasına keyifli ve hüzünlü bir yolculuk yapıyoruz.

40 yıllık ömrüne büyük başarılar sığdıran, duygusal yoğunlukları ile tanınan Alexander McQueen her tasarımcının hayallerini gerçekleştiren dehası ile tanınıyor. Dünyanın en büyük markalarından Givenchy’nin baş tasarımcısı olan dehası sonunda her tasarımcının hayaline sahip oldu. Özgürlük arayışını jendi markasında bulan tasarımcı bu fikrinde de oldukça başarılı oldu. Moda tasarımcısı desen kesici olarak başlamak istediği ama ondaki ışığı görenlerin yönlendirmesi ile başladığı kariyerinde hep zirvede olmayı başardı.

Hikayelerden Gelen Tasarımlar

Koleksiyonları ile hikaye anlatması ile bilinen McQueen’in vefatının ardından öğrencilik yıllarından günümüze kadar yaptığı tasarımlar Metropolitan Museum of Art’da sergilendi. Bir bacağı tahtadan bir kadını manken olarak kullanacak kadar cüretkar, bu tepkilerin ardından bütün mankenlerini cansız seçecek kadar kararlı bir duruşa sahip olan moda tasarımcısının bu tavırları tasarımlarına da yansıyordu.

alexander mcqueen 3

Onun sıradışı ve gösterişli şovları moda dünyasının kolay unutamayacağı türden görsel şölenler olarak anlatılıyor. Modanın asi çocuğunun korkusuz ve aykırı duruşunu yansıttığı sahne şovlarının en unutulmazları arasında Kate Moss’un hologramının hayalet gibi konukların üzerinde dolaştığı 2006 tarihli defilesi yer alıyor.

Romantizmin Her Hali

Alexander McQueen’in tasarımları arasında dolaştıkça bir masal kitabının farklı hikayelerinden geziyormuş hissini yaşamamak mümkün değil. Hayatı boyunca yaptığı pek çok tasarımın sergilendiği Metropolitan Museum of Art’da da sergi onun hikayelerine bölünerek yayınlanıyor. Romantik Akıl, Romantik Gotik, Romantik Milliyetçilik, Romantik Egzotizm, Romantik Doğalcılık ve İlgi Çekici Objeler Kabinesi McQueen’in masal kitabının bölümlerini oluşturuyor.

alexander mcqueen 1

Hislerin Dışavurumu ve McQueen’in Kendine Has Bakış Açısı

McQueen’in “Ağaçta Yaşamış Kadın” adını verdiği koleksiyonu hakkında söylediği sözler tasarımcının kendisini hikayelerine ne kadar adayabildiğinin göstergesi. Ağaçta yaşayan yabani bir kadından ilham alan tasarımcı bu kadının toprağa basması ile dönüştüğü prensesin kıyafetlerini sunduğu koleksiyonunda romantizmi vurgulaşmıştı. Tasarımcının romantik bir yanının olduğu tartışmasız olsa da bu romantizm McQueen’in ruh haline göre çok farklı yansımalar ile karşımıza çıkabiliyor. Onun çiçekli tasarımlarının romantik duruşunun yanında gelen karanlık ve gotik ruhu ünlü tasarımcının “Çiçekleri öldükleri için kullandım” sözleriyle ortaya çıkıyor.

alexander mcqueen 2

Bir kadının tecavüze uğramasının travmalarını ifade ettiği sanılan Highland Tecavüzü adını verdiği koleksiyonunda aslında İngiltere’nin İskoçya ile olan ilişkilerine bir atıfta bulunduğunu ve bu duruma karşı çıkışını yansıttığını ifade eden McQueen’in bakış açısı ve hayatı yorumlaması ender görülür derinlikteydi. Hiçbir dünya görüşünü saklamaktan çekinmeyen tasarımcı pek çoklarının aksine azınlıkta olan görüşleri için bile inatçı duruşunu sergilemekten kaçınmayan ve fikirlerini yansıtmak için yaptığı defiler ile modanın asi çocuğu ünvanını kolay bir şekilde elde etti.

Skulls & Bones desenleri hayatın her anına mükemmel bir şekilde yakıştıran Alexander McQueen, kendisi gibi sıradışı insanlarla iş birliği yaparak pek çok ilke imza attı. Ünlü sanatçı Björk’ün albüm kapağı tasarımında çalışan McQueen, 2007 yılında tanınan makyaj markası MAC ile çalışan ilk tasarımcı oldu. Pek çok kırmızı halıda olay yaratan tasarımları ile gündeme gelen ünlü tasarımcının dokunuşunu taşıyan ürünler ve fikirler ölümünün ardından hala dünyanın en popülerleri arasında yer alıyor.

More from Sinem Özusta

Bir ‘Anne – Kız’ Hikayesi

İşimiz sadece giyim kuşam meselesi değildir. İşimiz hikaye meselesidir , hikayeler yoksa...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.