Tasarımcı Sohbetleri: Zeynep Ökmen

Kendinizi tanıtır mısınız?

PR bölümünden mezun olup bir süre bu sektörde çalıştıktan sonra tasarım tutkuma direnemeyip yolumu değiştirdim. Saint Martins ve Domus Academy de aldığım eğitimlerin ardından Laselle Academy e başlamamın hemen ardından 2009 yılında markamı kurup ilk koleksiyonumu çıkardım. Kafasına koyduğunu yapmadan rahatlamayan, idealist bir hayalperestim.

ozbeozcom-zeynep-okmen

Tasarım tutkunuz nasıl başladı?

Annem mimar, babam ressam dolayısıyla hep sanat ve estetik kavramları ile iç içe büyüdüm. Kendi giyim alışverişimi kendim yapmaya başladığım yıllarda çok yakın bir arkadaşımla kendimize moda denetçileri ismini takmıştık; tamamen eğlemek için, beğenmediğimiz her detayı eleştirip nasıl yapılsa iyi olur konuşurduk… Bir gün iş ciddiye bindi aldığımız bir elbiseyi bir terzi bulup tamamen değiştirdik. Sanırım o an bilmesem de bir ürünü baştan tasarlama arzusu içime düşmüş olabilir.

Koleksiyon yaratma süreciniz nasıl gelişiyor?

Mutlaka kafaya taktığım, beni harekete geçiren bir ilham kaynağım oluyor. Bu bir film türü de olabilir, bir filmin kendisi de ya da bir sanat akımı da olabilir tek bir resim ya da şarkı da… Geçmiş ilham kaynaklarımdan örnek vermem gerekirse; Film Noir, Grimm Masalları, Studio 54… Sonra bu ilham kaynağını somutlaştırabileceğim ağırlıklı bir form seçiyorum kendime, ikisini harmanlayıp bir kaç ay rüyamda bile onlarla yaşıyorum sonunda koleksiyon çıkıyor ortaya.

ozbeozcom-zeynep-okmen-2

Tasarımlarınız hangi kadınları hedefliyor?

Her yaşta denemekten, eğlenmekten ve parlamaktan korkmayan küçük detaylarla farklılaşmayı seven cool kadınlar.

Tasarımlarınızın yer aldığı projeler var mı?

İlk iki koleksiyonumu sanatçılar ile ortak gerçekleştirdiğim bir fotoğraf ve bir video art projesi ile sergilemiştim. Hasan Emre Dipşar ile ortak gerçekleştirdiğimiz Şehir Masalları projesi; masalların günümüze uyarlanmış halini konu alırken, Emre Engun ile gerçekleştirdiğimiz Kış Uykusu adlı video art projesi (Nuri Bilge Ceylan henüz filmi çekmemişken) tüm insanların kış uykusuna yattığı bir dünyayı anlatıyordu… Sonra oğlum doğdu işim dışında tüm vaktimi ona ayırmayı tercih ettim. Yakın zamanda yeni bir proje üstüne çalışmayı hedefliyorum.

ozbeozcom-zeynep-okmen-3

Markalaşma sürecinde kendinizi nerede görüyorsunuz?

Markalaşma sürecimde kendimi yeni bir dönüm noktasında görüyorum; yurtdışı hedefi ile çalışmak ya da markamı burada büyütecek bir adım daha atmak arasında karar verme sürecindeyim. Benim için yaratmak ve tasarlamak her zaman o kadar önemli ve birinci sırada ki açıkçası hiç bir zaman markalaşma konusunda büyük hırslarım olmadı. Zaman ve getirdiklerine çok güvenirim ben; en iyi zamanda en doğru kararı vereceğime eminim…

İlerideki hedefleriniz neler?

Markamın tasarım kimliğinden ödün vermeden ilerlemek her zaman birincil hedefim bunun dışında kapsül bir koleksiyonla yurtdışına adım atma fikri beni çok heyecanlandırıyor.

ozbeozcom-zeynep-okmen-1

More from Sinem Özusta

Kişiye Özel Stil Fikirleri İçin Bir İkon: Kate Moss

Güzellik her zaman sorgulanan bir kavram olsa da kişiye özel stil söz...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.