Tasarımcı Sohbetleri: Jurome Mücevherat

40 Yıllık aile mesleği mücevherciliğe yeni yarattığı Jurome markası ile yeni bir soluk getiren Roy Meral ile buluştuk ve Jurome markasının doğuşu tasarım anlayışı ve hayallerini konuştuk. Designers of OZ mücevher tasarımcıları arasına giren Jurome markası yalın çizgisi özgün modelleri ile mücevher severlerin ilgisini şimdiden çekmeye başladı.

roy meral jurome mücevher tasarımcısı

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Bilgi Üniversitesi / İşletme Enformatiği mezunuyum, 1 sene boyunca Hollanda ve Amerika olmak üzere yurtdışında da eğitim aldım. Üniversite sonrası reklamcılık sektöründe bir süre deneyimim oldu fakat sonrasında mücevher sanatına yöneldim. Kuyumculuk bizim 40 senelik aile mesleğimiz olduğu için kendimi bildim bileli mücevherler her zaman hayatımda yer aldı. Küçüklüklüğümden beri boş zamanlarımda Kapalıçarşı’ ya gider, ustaları izler, öğrenmeye çalışırdım. Orası gerçekten bambaşka bir dünya kendini geliştireceğin bir hayat okulu. Jurome markası aile mesleğimizde ki titizlik ve ustalık anlayışla hayata geçti.

Markanızı nasıl oluşturdunuz? Markanın adı nereden geliyor?

Tasarım ürünler yaratmak ve bu şekilde insanlarla iletişim halinde olma fikri ilgimi her zaman çekmiştir. Başlarda bunu kendi kendime, telleri kıvırarak modeller üreterek yapıyordum. Zamanla bu bir tutku haline geldi, daha fazla zaman ve emek harcamaya, tasarımlarımda altın ve değerli taş kullanmaya başladım ve ortaya çıkan sonucu markalaştırmaya karar verdim. Markanın adı kendi ismim ve mücevher anlamına gelen “Juwelier” kelimelerinden ortaya çıktı.

chocker mücevher

Tasarımlarınıza hayat verirken nelerden ilham alıyorsunuz?

Tasarımlarımın en büyük ilham kaynağı hayatın kendisi. Çevremde yaptığım gözlemleri tasarımlarımda yorumlamaya çalışıyorum. “The Stairs”  koleksiyonu bunun örneklerinden biri. Tabii bunu yaparken kendi izlenimlerimle günümüz trendlerini harmanlıyorum. En önemli odağım insanlar olduğu için de mücevheri takan kişiye kendisini özel hissettirecek tasarımlar yapmaya özen gösteriyorum.

Yarattığınız koleksiyonlar ve hikâyelerinden bahseder misiniz?

Jurome’da ilk yarattığım koleksiyon olan The Stairs’te ’merdivenlerden’ ilham aldım. İnsanın hayatında kendine koyduğu hedefleri bu merdivenlere benzetiyorum, her hedefin bir engeli vardır ve bu engelleri aşarak hedefimize ulaşabiliriz. Ürünlerimizde kullanılan geometrik şekilleri ve asimetri inişli çıkışlı parçalar merdivenleri temsil ederken, siyah pırlantalar ise engelleri sembolize ediyor.chocker tasarım kolye

Yaratıcılığınızı geliştirmek için neler yapıyorsunuz?

Yaratıcılığımı geliştirmek için sosyal medyada ilgimi çeken hesap ve kişileri takip ediyorum, bunlar dışında aylık takip ettiğim dergiler ve bana bir şeyler katacak kitaplar okuyorum. Buralarda gözlemlediğim detaylar ve fikirler bana farklı bakış açıları katıyor ve tasarımlara yansıtmaya çalışıyorum. Bunların yanında gezmeyi de çok seviyorum gezip farklı yerleri görmek de yaratıcılığımı çok geliştiriyor.

Bundan sonra kendinizi ve markanızı nerede görmek istiyorsunuz? Hedefleriniz neler?

Markanın şu anki durumunu daha da geliştirerek, büyümesini ve ilerlemesini görmek isterim. Markayı yurt dışına taşımak hedeflerimin içinde yer alıyor.

mücevher pırlanta yüzükDiğer tasarımcı sohbetlerimizden Zeynep Ökmen in tasarım serüveni için

Tasarımcı Sohbetleri: Zeynep Ökmen

More from Sinem Özusta

Göz ile değil, Öz ile Bak

Designers of OZ adıyla Moda ve Mücevher tasarımcılarının ürünlerini 2013 yılından bu...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.