Tasarımcı Sohbetleri: House of Ogan

House of Ogan markasının eskiye dayanan hayallerle birlikte ortaya çıkış hikayesi herkese ilham olmayı başarıyor.

ozbeozcom-house-of-ogan

Kendinizi tanıtır mısınız?

İstanbul Teknik Üniversitesi ve Fashion Institude of Technology Newyork  Çift Diploma Moda Tasarım bölümü mezunuyum.  Mezuniyet sonrasında Newyork’ ta  Zac Posen ve Anna Sui markalarında ilk tecrübelerimi kazandım. Daha sonra İstanbul’ a geri döndüm ve Vakko markasında hazır giyim satın alma ve tasarım asistanlığı yaptım. Sonrasındaki süreçte freelance kostüm tasarımları,  moda illüstrasyon çalışmaları gerçekleştirdim ve ardından  kendi markamı yaratma noktasına geldim.

House of Ogan markasını yaratma süreci nasıl gelişti?

Kendi markamı kurmak bu mesleği yapmaya karar verdiğim ortaokul yıllarından itibaren benim hayalim de olsa, markanın oluşma süreci biraz suyun kendi yolunu bulması gibi tesadüfler ile ilerledi. Freelance olarak tasarım ve illüstrasyonlar yaparken, boş vakitlerimde yaptığım illüstrasyonları “Sketch&Style” adı altında bir blogda toplamaya başladım. Bu durum beni moda çizimlerinden ilham alan ürünler yapmaya sevk etti. Beklemediğimiz bir şekilde yurtiçi ve yurtdışından birçok satış noktalarına ulaştık. Sonrasında her zaman kaliteli kumaşlarla ve tekniklerle çalışmaya alışık olduğum için yaptığımız ürünlerin bu isim altında kendini ifade etmemeye başladı. Kendi soy ismimi taşıyan House of OGAN markası için başarılı bir branding çalışması yaptım. OGAN bir tasarımcı markası olarak yoluna devam ediyor.

ozbeozcom-house-of-ogan-2

Marka yaratma sürecinde ilham aldığınız ve işbirliği yaptığınız sanatçılar var mı?

Sanat ve moda ilişkisinin her zaman birbirinden beslenerek büyüyen 2 unsur olarak hayatımızda yerini aldığına inanırım. Koleksiyonlarımın başlangıç süreçlerinde bazen sanat akımlarından, bazen ressamların tuvallerinden bazen de tarihi binalarda yer alan heykellerdeki figürlerden ilham alırım. İlerleyen zamanlarda yapmak istediğimiz işbirlikleri olsa da henüz hayata geçmiş bir projemiz olmadı.

Markanın öne çıkan, vermek istediği duygusu nedir?

Markanın temelini oluşturan en önemli unsurlarını, el emeğine saygı ile üretim ve doğal malzemeleri kullanmak olarak tanımlayabiliriz. Pamuk, keten, ipek, yün ve deri gibi  doğal hammaddelerden oluşan, insan teninde nefes alan malzemeler koleksiyonlarımda her zaman öne çıkıyor.

ozbeozcom-house-of-ogan-1

Yaşadığınız şehrin marka üzerinde etkisi var mı?

İstanbul  yüzyıllardır  yolu kendisinden geçen herkesi kendine hayran bırakan gizemli bir şehir. Bu şehirde doğup büyümüş bir birey olarak, ülkemizdeki zanaatkâr ellerle çocuk yaşlarda tanışıp hayran olmamak elde değildi. Kapalı çarşının labirent gibi sokaklarında dolaşırken her biri kendi alanında uzman zanaatkar ustaları bıkmadan saatlerce izlerken, bugünlerde kendi markam için yaptığım işlerin farkında olmadan temellerini attığıma inanıyorum.  Üniversite yıllarında yaşadığım New York ise tasarım estetiği açısından kendimi geliştirmeme, kalıpların dışına özgürce çıkarak sanatsal anlamda ufkumu genişletmeme katkı sağladı. Bu 2 şehrin hem kişiliğime ve kariyerime hem de oluşturduğum markama etkisi çok büyük.

2016 yaz sezonu için siz koleksiyonunuzda neleri öne çıkardınız?

Koleksiyonda her zamanki gibi örme ve incecik yazlık deri ürünler ön plana çıkıyor. Rahat siluetler, püskül ve fırfır gibi feminen detaylarla hareketleniyor. Gelincik kırmızısı, pudra pembesi, petrol mavisi tonları ve limon sarısı gibi canlı renklerin yanında siyah/beyaz da koleksiyonda yerini alıyor.

Markanın uzun vadeli hedefi nedir?

“House of OGAN” markası olarak büyüme hedeflerimizin başında Kuzey Amerika başta olmak üzere yurtdışı satış noktalarımızı genişletmek yer alıyor. Dünya çapında fuarlara katılarak bilinirliğimizi ve marka değerimizi yükseltmek istiyoruz. İlerleyen yıllarda ayrıca koleksiyon çeşitliliğini artırmayı hatta erkek koleksiyonu da hazırlamayı planlıyoruz.

ozbeozcom-house-of-ogan-3
ozbeozcom-house-of-ogan-4

Türkiye de bir tasarım markası olmak sizce nasıl?

Türkiye tekstilde çok başarılı bir ülke olmasına rağmen markalaşma sürecinde geride kalmış durumda. Bu nedenle marka değeri oluşturma süreçleri bir Türk markası olarak biraz daha zorlu süreçlerden geçmenizi gerektiriyor.

Siz kendi stilinizi nasıl tanımlıyorsunuz.

Kendi stilimde de rahatlığın ön planda olduğunu söyleyebilirim.  İddialı parçaları, basic parçalarla birleştirerek kombinlemeyi severim. Statement takılar ve mücevher kullanımı ise kıyafetlerimi tamamlarken en büyük yardımcım. 70’lerin özgür ruhu ile 90’ların sadeliğinin bir arada olduğu zamansız bir stilim var.

More from Sinem Özusta

#tasarımcısohbetleri: Canan Alimdar ile Takı Tasarım

Kendi çizgisini ile kendi sanat eserlerini yaratan bir tasarımcı Canan Alimdar. OZ...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.