Skolyoz, Lordoz ve Kfoz

Skolyoz, lordoz ve kfoz çoğumuzun hatta her birimizin az veya daha ileri düzeylerde sahip olduğu omurga eğrilikleri ve biçim bozukluklarıdır.

SKOLYOZ

Skolyoz omurganın yana doğru 10 dereceden fazla çarpıklığıdır. Omurgada en yaygın biçimde görülen bir  şekil bozukluğudur. Skolyozlu kişiler genelde bu rahatsızlıklarının farkında bile değillerdir .Başkalarının uyarılarıyla omurgalarındaki bu anormalliği fark ederler.

Skolyozun birçok sebebi olabilir: yanlış postür (duruş) , başka sebeplerden kaynaklanan ağrılar, tek taraflı bacak kısalığı, dengesiz ağırlık kaldırma (sadece sağ kolla ağır torba, çanta vs. taşıma)…gibi.

Skolyoz, bilinçli yapılan spor ve egzersiz uygulamaları ile gözle görülür oranda düzeltilebilmektedir. BU konuda uzman kişisel antrenörlerden (personal trainer) yardım alabilirsiniz. Çok ileri düzeylerde maalesef bazı ameliyatlar gereklidir.

KİFOZ (Kamburluk)

Kifoz yani “kamburluk”,Türkiye ve Dünya üzerinde en sık görülen ortopedik rahatsızlıktır. Kifozda sırt kemiğimiz dışarıya doğru çıkıntı pozisyonu almıştır. Yaşlılarda görülme olasılığının yüksek olmasına karşın masa başı işte çalışan ve konforsuz sandalye ile saatler boyunca bilgisayar başında zaman geçiren kişilerin her biri bu hastalık riskini taşımaktadır. Ancak bu rahatsızlık yanlış alışkanlıklar yüzünden olduğu kadar, doğuştan ve genetik sebeplerden ötürü de oluşabilmektedir. Hastalığın bünyemizi en çok etkileyen özelliği iste kan pompala ritmimizi değiştirmesi ve buna bağlı olarak da solunum veya akciğer hastalıklarına sebep olabilmesidir. Kifozluğu olan bireyler zaten solunum rahatsızlığı çektikleri için kesinlikle sigara kullanmamalıdırlar.

Kamburluk, ameliyatla düzeltilmesi en zor ortopedik hastalılardan biridir.  Doğru egzersizlerle hastalığın daha da ileri gitmesi önlenebilir (ne yazık ki Scheuermann kifozu %70 dereceye yükseldiyse egzersizle düzeltilemez). Egzersizlerin sürekli ve düzenli bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

LORDOZ

Lordoz, diğer adıyla bel düzleşmesi veya artmış bel çukurluğudur. Lordozda karın, sırt, kalça kasları ve bağlarındaki dengesizlikler ve güç kayıpları sebebiyle bel çukurluğu artar, öne doğru ilerler. Ayrıca karın kaslarında gevşeklik ve aşırı kilo lordozu arttırır. Lordozun en önemli belirtisi ve sonucu ise bel ve bacak ağrılarıdır.

Lordozun ameliyatı yoktur. Tek çaresi, işini bilen bir fizyoterapist veya uzman spor antrenörü eşliğinde yapılması önerilen lordoz odaklı egzersizlerdir. Bu egzersizlerde bel bölgenizdeki bazı kaslarınız güçlendirilir, bazıları da esnetilir.

Pilates, skolyoz, kifoz ve lordoz için son derece etkili çözümler sunmaktadır. Pilates egzersizleri tabiki bu yukarıda adı geçen omurga rahatsızlılarını tamamıyla geçiremez sadece ilerlemesini engellemeye yardımcı olur ama sorun eğer duruş bozukluğundan kaynaklıysa o zaman büyük oranda düzeltebilir. Hafif ağırlıklı veya ağırlıksız yer hareketleri ve farklı fonksiyonel egzersizlerle de bu problemlerin her biri büyük oranda çözüme kavuşturulabilir.

Bu tip rahatsızlılarda en başta doktora danışılması gerektiği unutulmamalıdır spor ya da egzersiz eğitmenleri doktor değillerdir. Doktor eğer egzersizin yararlı olacağını düşünüyorsa egzersizler önerebilir ya da hastayı pilatese yönlendirebilir. Pilatese yönlendirildikten sonra da dikkat edeceğiniz en önemli nokta  eğitmenin konusunda uzman bir eğitmen olmasıdır. Bir eğitmenle çalışmadan önce eğitmenin deneyimine, aldığı sertifika ve belgelere dikkat edin.

Sağlıklı günler…

Yazar
More from ozbeoz

Resim Kızım, Şiir İse Oğlum

Resmimin arsızlığındayım yine daha güne bile uyanmamışken. Gözlerim ufak ufak aralıklarından kaçamak...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.