Cadaloz’un Günlüğü: Senin Kusursuz Hayatın

Sıcaklarda kafamı dağıtmak için Liz Fenton&Lisa Steinke’nin Türkçe’ye ‘Kusursuz Hayatlar’ olarak çevrilen ‘Your Perfect Life’ kitabını okumaya başladım.

Ve bu kitabı başkalarının kusursuz hayatını kıskanan herkes okusun bence. Kitapta bir gün hep imrendiği en yakın arkadaşının hayatı yer değiştiren iki yakın arkadaşı anlatıyor. Bir Televizyon programı sunucusu işkolik Casey her gün ünlülerle haşır neşir oluyor ve geceleri bomboş sessiz yalnız evine dönüyordu. Rachel ise genç yaşında kazara hamile kalarak evlenmiştir.  Günlerini bebeği ve iki ergen kızı ile geçiriyor ve yıllar önce âşık olduğu adamın ne kadar yabancılaştığını seyrediyordu. Rachel ve Casey; bu iki çocukluk arkadaşı birbirlerine uzaktan imreniyorlardı hep.

Ve bir gün bu iki arkadaş garip bir içecek içerler ve ertesi gün sabah uyandıklarında birbirlerinin bedenlerinde olduklarını keşfederler. Ciddi komik sahneler başlar. Yeni hayatlarına uyum sağlamaları gerekir çünkü. Rachel kameraların önünde ne yapacağını keşfederken, Casey ağlayan bir bebeğin altını değiştirmeyi nasıl becereceğini öğrenmeye çalışır. Bu iki kadın aslında kendilerini ve uzaktan gördükleri birbirlerini ne kadar az tanıdıklarını fark etmeye koyulur.

Her Şey Kusursuz Olabilir Ama Kimse Kusursuz Değildir

Uzaktan gördüğümüz bazen çocukluktan tanıyor bile olsak bildiğimizi anladığımızı zannettiğimiz bize göre kusursuz hayatları eleştirir, bazen aşağılar bazen imrenir, bazen kıskanırız. Karşımızdakini anlamak için gerçekten o acayip içeceği içip onun bedenine girmemiz, onun hayat hikâyesinde var olmamız, onun gözüyle dünyayı görmemiz gerekir. Evet, her zaman komşunun tavuğu komşuya kaz görünür. Kitaptaki Casey’e benzettim biraz kendimi ey sırdaşım sevgili okur arkadaşım. Laf aramızda tam da Rachel gibi bir arkadaşım var. Ve onu çok seviyorum. Sadece bazen empati yapmaktan uzaklaşıp bana negatif enerji gönderdiğini hissediyorum. Hadi çuvaldızı kendime de batırayım. Tamam belki ben de çok empati yapamıyorum ona her zaman. En yakınlarımızla durum buyken, çemberin bir dışı ile nasıl iletişim ve ilişki kuracağız o zaman? Kimsenin hayatı mükemmel değil ey arkadaşım. Ve biliyor musun hayatlarımızı mükemmel kılan şey de bence mükemmel olmayışları. Hayatımın bütün hatalarını, kusurlarını, yaptığım yanlışları, eksikliklerimi, başıma gelenleri çok seviyorum arkadaşım. Ve biliyor musun beni mükemmel yapan şey onlara rağmen var olabilmemdir.

Cadaloz’un Günlüğü bir serüven, bu serüvenin diğer hikayelerini okumak için tıklayın.

More from Çağnur Şarman

Bir Çağ Yangını

Evet, biz Sezen Aksu şarkıları ile aşkı öğrenmiş bir nesiliz. Ne diyordu...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.