Şehirde Neler Oluyor?

Nereye gitmeli, ne yapmalı? Ruhumuzu besleyen etkinlikler

Sevgili dostlarım ,

Sizlerle bundan sonra bloğumuzda her ay müzik, sahne, sanat etkinliklerini içeren önerilerimi paylaşacağım. Hedefim biraz olsun nefes alacağımız ve günlük hayatın baskısından uzaklaşabileceğimiz tüyolar vermek. Umuyorum hayatınızda yeni ve farklı küçük bir pencere açılmasına katkı sağlayabilirim.

Şimdi bakalım şubat ayında torbamızdan neler çıkacak.

Önce kulaklarımızın pasını silecek müzik önerileri

Fatih Erkoç – Kerem Görsev Quartet

Caz müziğin önemli isimlerinden Fatih Erkoç, Türkiye’ye cazı sevdiren dünyaca ünlü piyanist Kerem Görsev’in piyanosu eşliğinde sahnede olacak.

İkili unutulmaz caz parçalarını beraber icra ederek unutulmaz bir müzik şöleni yaratıyorlar.

Biraz da ikilinin biraraya gelme hikayesinden bahsedeyim.

Yıllarca önce karşılaştıkları bir yerde Fatih Erkoç ve Kerem Görsev caz standartlarını birlikte gerçekleştirmek için içlerinde büyük bir istek duyduklarını fark ettiler. Bu projeden daha ilk bahsettiklerinde bile “Moon River”“When I Fall in Love”“The Way You Look Tonight”“I Love Paris” gibi ölümsüz caz standartlarının Fatih Erkoç’un insanı hemen sarmalayan etkileyici yorumu ve Kerem Görsev’in akıcı, şiirsel piyanosu hem kendileri hem de izleyiciler için belli ki ölümsüz anılara işaret ediyordu. Aralarında, bunu mümkün olan en kısa zaman içinde gerçekleştirmeyi konuştular ki bu konuda fazla beklemeleri de gerekmeyecekti. Aradan çok da geçmeden, 6 ay gibi kısa bir süre içinde bu hayallerini gerçekleştirmeyi başardıklarını söyleyelim.

Öngördüklerinden de çabuk gerçekleşmişti aslında. İkili yanlarına kendileri gibi müziğe ve caza gönül vermiş müzisyenleri alarak 2008 Mayıs’nın 22’sinde JC’s Clup’ta bir araya geldiler. Piyanoda Kerem Görsev, vokal ve trombonda Fatih Erkoç’tan oluşan dörtlü gece boyunca caz standartlarından oluşan parçalarıyla izleyenlere unutulmaz saatler yaşattılar. Devam günlerde konserin yankıları basında da karşılığını bulunca bu çalışmanın kaydını yayınlamayı işin başından beri zaten düşünen ikili ellerini çabuk tutup aynı zamanda bir ilke de imza atarak konserin DVD’sini de albümle birlikte yayınlamaya karar verdiler.

Ve sonrasında konserler, gösteriler birbirini kovaladı.

Siz de cazseverseniz işte program:

02 Mart Perşembe İzmir AKM Yunus Emre Salonu
03 Mart Cuma İzmir Bostanlı Suat Taşer Tiyatro Salonu

http://www.biletix.com/etkinlik-grup/120582785/IZMIR/tr

İkinci önerim bir tiyatro oyunu

Shirley 

Sumru Yavrucuk’un tek kişilik oyunu Londra’da geçiyor. Shirley Valentine 40’lı yaşlarda çocuklarını büyütüp okutmuş, onlar evden gidince de eşi ile yalnızca kalmış bir kadın. Çocuk bakıcılığı yapan Shirley, işinden arta kalan zamanlarda evin tüm işleri ile ilgileniyor. Tüm bunlara rağmen eşinin ona karşı olan ilgisizliği ve hayatlarının monotonluğu Shirley’i mutsuz bir kadın haline getiriyor. Bir gün en yakın arkadaşının kendisine hediye ettiği bir tatil ile biraz olsun yaşadığı hayattan uzaklaşarak kafasını dinlemenin kendisine iyi geleceğini düşünüyor, senelerdir eşi ile aynı yere tatile giden Shirley. Türlü zorluklara göğüs gererek arkadaşı ile beraber farklı bir hayatın mümkün olduğunun farkına varacağı seyahate çıkıyor, Türkiye’ye.

Oyun iki perde olarak sahneleniyor toplamda 90 dakika. Konusu benzeşen oyunlardan ve Sumru Yavrucak’ın güzel performansından keyif alanların sıkılmadan izleyebileceklerini düşündüğüm bir süre.

Şimdiden keyifli seyirler dilerim.

Yazan: Willy Russell
Yöneten ve Oynayan: Sumru Yavrucuk

24 Şubat, Aydın, Şükran Güngör Sahnesi
28 Şubat, İstanbul, Profile K.M. Büyük Salon
01 Mart, Kocaeli, Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi

Yazar
More from ozbeoz

Aslı Önder: İlham Kaynağım İnsan Duyguları ve Hikayeleri

Hayata kalp gözüyle bakan, hayallerinin peşinden giden Aslı Önder; "Ne yapmayı seviyorsam...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.