Pilates’te Nefes Tekniği

“Nefes yaşamın ilk ve son eylemidir. Bu yüzden her şeyden önce doğru nefes almayı öğrenmek gerekir…” Joseph Pilates

Tekrar merhaba,

Bu ayki konumuz Pilates egzersizleri esnasında nasıl nefes alıp vermemizle ilgili.

Pilates ve nefes tekniği Pilates’e başlarken ilk öğrenilmesi gereken konuların başında gelir çünkü doğru nefes alış verişi egzersizlerin daha kolay ve seri yapılması için en önemli unsurdur. Doğru nefes alış verişi bir taraftan kana karışan oksijen miktarını artırırken, bir taraftan da yapılan egzersiz hareketlerine odaklanılmasını ve konsantrasyonu sağlar.

Nefesin vücudumuza pek çok faydası vardır:

  • Nefes almak, göğüs kafesini harekete geçirerek üst bedeni geliştirir, yaptığımız nefes alıp verme egzersizleri akciğer hacim kapasitemizi geliştirmemize yardımcı olur.
  • Nefes vermek, lumbar (bel bölgesi)  stabilizasyonunda hayati önem taşıyan transversus abdominis (iç karın kasları) ve oblikler gibi derin karın kaslarını birbirine geçirir. Bu da derin kaslarını efektif çalıştırarak egzersizdeki performansınızı arttırır.
  • Tam nefes tekniği, oksijeni çalışan kaslara ve beyine ulaştırırken, karbondioksitin de vücuttan atılmasını sağlar.
  • Doğru nefes tekniği, günlük yaşantımızdaki bedensel faaliyetlerimizde performansı arttırır.

Pilateste göğüs nefesi (lateral nefes) kullanılır.

Lateral yani göğüs kafesi solunumunda,  göğüs kafesi nefes alma ve nefes verme sırasında yanlara doğru açılır ve bu esnada karın kaslarımız içeri doğru çekik halde kalır.

Lateral nefesi kullanarak karın kaslarımızı aktif biçimde içe doğru çekmek gövdemizin daha dengeli olmasını ve bu sayede vücudumuzu daha çok koruyabilmemizi, aynı zamanda hareketleri daha başarılı şekilde yapmamızı sağlar. Bu kesinlikle hiçbir şekilde diyafram solunumun olumsuz veya diyaframın bu solunumda önemli bir yer almadığı anlamına gelmez, sadece lateral solunum egzersizlerimiz sırasında yapılması tercih edilen bir yöntemdir.

Pilates egzersizleri sırasında hareketlerin bazı yerlerinde nefes alırız bazı yerlerinde de nefes veririz. Bunun sebebi nefesimizi tutmamızı önler, özellikle bir egzersizde çok fazla efor harcamamız gerekiyorsa… Çünkü nefesimizi tutmak kaslarda aşırı gerilime ve tehlikeli kan basıncı artışına sebep olur. Bu yüzden hareketin bazı yerlerinde nefes vermemiz gerekiyor.

Ayrıca hareket içindeki bazı yerlerde nefes verilmesi kaslarımızın güçlenmesinde de etkili olur. Örneğin, nefes verme karın kaslarımızın derininde bulunan korse kası olarak da adlandırdığımız transversus abdominis kaslarını geliştirir. Bu şekilde nefes alıp verme egzersiz esnasında bir ritim ve dinamizm sağlar.

Görsel anlatımları videolardan izlemenizi tavsiye ederim.

Görüşmek üzere…

 

 

 

 

 

Yazar
More from ozbeoz

2016 2017 Sonbahar / Kış Makyaj Trendleri

Kış defilelerini ilgi ile izlediğimiz bir dönemin sonunda sadece bu yılın trend...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.