MR.OZ: Diyetisyen Andaç YEŞİLYURT ile İyi Yaşam Üzerine

O hem diyetisyen hem müzisyen…

Andaç Yeşilyurt ile hobileri, iş hayatı ve hedeflerini konuştuğumuz güzel bir röportaj gerçekleştirdik.

ozbeoz-com-diyetisyen-andac-yesilyurt

Kendinizi tanıtır mısınız?

Merhaba, kendimden kısaca bahsetmem gerekirse İzmir’e gelmeden önce Ankarada yaşıyordum, üniversite öğrenimimi Başkent Üniversitesi beslenme ve diyetetik bölümünden mezun olarak tamamladım ve diyetisyen oldum. Aslında bütün çocukluğum ve hayatım Ankarada geçmiş olmasına rağmen daha sonra içimde doğan bir değişiklik yapma isteği ile İzmire geldim ve 2010 yılından beri İzmir de kendi ofisimde beslenme ve diyet konusunda danışmanlık veriyorum.

Okudugunuz bölümü isteyerek mi seçtiniz?

Biliyorsunuz bizde ki sistem gereği bir sınava giriyorsunuz ve aldığınız puan doğrultusunda seçim yapmak zorunda kalıyorsunuz ve bir çoğu mesleğin belki çalışma koşullarını ne iş yaptığını bile yeterince bilmiyorsunuz. Ben de Türkiye de yaşayan bir çoğu kişi gibi üniversite konusunda yeterince bilinçlenerek seçim yapmadım ama kendisi için doğru seçim yapan azınlığın içindeyim. Benim hayatımın o döneminde en büyük tutkum müzik yapmak ve müzik grubumla aynı şehirde olmaktı dolayısıyla ben tercihimi bunu da gözeterek yapmıştım. Ama sonrasında çok severek yaptığım bir meslek kazanmış oldum.

Ankaradan İzmir’e geldiniz. Kendinizi İzmir’li hissediyor musunuz?

Ben geleli 6,5 yıl oldu yani artık gönül rahatlığıyla İzmir’liyim diyebilirim. Üstelik burada çok iyi dostluklar yakaladım, İzmir artık benim evim. Bazen simite gevrek bile diyorum 🙂

ozbeoz-com-diyetisyen-andac-yesilyurt-2
ozbeoz-com-diyetisyen-andac-yesilyurt-5

İzmir’li olmak sizce nedir?

İzmirli olmak bence özgürlüktür. Özgürlükten kastım şu eğer İzmirde yaşıyorsanız İzmir ile sınırlı değilsiniz hem şehirli hem köylü olma özgürlüğüne sahipsiniz. Her an şehirden uzaklaşıp o an ihtiyaç duyduğunuz tarzda bir yere veya doğa güzelliğinin içine 1 saatte ulaşabilirsiniz. Bu sakin bir balıkçı kasabası olabilir, bir dağ ya da orman tatili olabilir, tarihi bir yer, ya da eğlencenin patladığı bir deniz tatili de olabilir. Dediğim gibi bu şehirde yaşarken bu şehir tarafından kapana kısılmış değilsiniz bütün özgürlükler ve Türkiyenin sayılı güzellikleri sizin arka bahçeniz gibi.

Sizin diğer diyetisyenlerden farkınız nedir?

Öncelikle tabi ki bütün diyetisyen meslektaşlarımın hepsi çok kıymetli. Ama farklı bireyler olarak birbirimizden ayrıştığımız noktalar mutlaka vardır. Benim de sanırım farklı olan yanım sanata, yaratıcı işlere ve yeniliğe olan merakım. Bu tamamen benim kişisel özelliğim ama ben bunu kendi mesleğime katmayı başarabildiğime inanıyorum ve tabi bunun sonucu olarak da farklı projeler keyifli işler çıkıyor. Bunlardan bir iki tanesi de Diyetisyen Mutfağı ve Diyet Bakkalımız. Bununla beraber ben insana çok kıymet veriyorum ve bana gelen bireyleri iyi anlamaya ve onlara elimden gelen bütün eforla yardımcı olmaya çalışıyorum.

ozbeoz-com-diyetisyen-andac-yesilyurt-3

Sağlıklı zayıflamak ne demek?

Sağlıklı Zayıflamak bedeninizin sağlığını ve bağışıklık sistemini koruyacak bütün besin ihtiyaçlarını yeterince karşılayıp sadece kalori değeri ihtiyacınızdan daha az ayarlanmış beslenme programıyla zayıflamaktır. Bir de yemek yemek mutluluktur, diyet programı bu mutluluğunuzu elinizden almamalı.

Birkaç basit tüyo lütfen?

Çok basit iki tüyo o zaman; bol bol su için, şekerli içeceklerden lüzumsuz kaloriden uzak durun ve porsiyonlarınızı yarıya indirin.

En zorlu danışan özellikleri nedir danışanlarınızı hedefe nasıl kilitliyorsunuz?

En zorlu danışan herhalde kendi isteği ile değil eş dost ısrarıyla zorla getirilmiş danışandır; benim için değil tabi, kendisi için çünkü kişinin kararını vermiş olması, onun için bu süreci hızlandırır ve kolaylaştırır. Ben hedefe nasıl ikna ediyorum derseniz, bende en az onlar kadar motive oluyorum ve kilo verdiklerinde, onlardaki değişimi gördükçe en az onlar kadar mutlu oluyorum bununla beraber diyet listelerini mümkün olduğunca dinamik ve değişken tutmaya çalışıyorum.

ozbeoz-com-diyetisyen-andac-yesilyurt-1

Biraz da farklı konular moda sizce nedir ?

Moda bence kişiliğinizin bulunduğunuz döneme göre dışarı yansımasıdır.

Stilinizi anlatır mısınız?

İlk çalışmaya başladığımda yaşça küçük gösterdiğim için sürekli takım elbise giyiyordum, sözüm daha çok dinlensin diye. Şimdi artık işe daha spor geliyorum sanırım biraz yaşlandım 🙂 Ama giymekten en çok keyif aldığım şey gömlek çok fazla gömleğim var severek giyiyorum. Bir de rahat bir kot hayatın vazgeçilmezi diyebilirim.

Günün yorgunluğunu nasıl atıyorsunuz? Hobileriniz neler?

Özellikle şu dönemde yeni projelerin ve yazın yaklaşması sebebiyle normal bir kişiye göre çok fazla çalışıyorum. Eve bile gittiğimde hala bilgisayarda yapmam gereken şeyler oluyor. Ama işimden keyif aldığım için sanırım bu tempoya dayanabiliyorum, yoksa kafayı yiyebilirdim. Bunaldığımda beni en çok rahatlatan şey ise müzik oluyor, evde küçük bir stüdyom var; içinde gitar, davul, klavye ve diğer kayıt ekipmanları olan, onlarla uğraşmak beni rahatlatıyor. Bir de tiyatro kursuna gidiyorum bir senedir, bu da hayatımda çok keyif alarak yaptığım bir şey haline geldi.

ozbeoz-com-diyetisyen-andac-yesilyurt-4

Youtube videolarınız çok keyifli, çok iyi bir enerjiniz var. Bu konuda kendinizi nasıl geliştiriyorsunuz, daha ileri hedefleriniz neler?

Teşekkürler youtube kanalı gerçekten çok ciddiye aldığımız bir konu ve üzerinde ciddi emek, yatırım ve zaman harcadığımız bir iş. Diyetisyen mutfağı konseptimiz ve bu konudaki çalışmalarımız bir kaç senedir vardı ancak bunu youtube kanalına dönüştürmeye 2015 eylül ayında karar verdik; hazırlıklar denemeler ekipman dekor derken ilk videoyu 2016’nın ilk haftasında yayınladık. Şimdi baktığımda yayına başlayalı neredeyse 6 ay olmuş ve yaklaşık 25 bölüm yayınladık ama hala çok başında olduğumuz bir proje diyebilirim. Henüz yapmayı planladıklarımızın çok az bir kısmını gerçekleştirdik; içerikle ilgili bir çok planımız ve yeni fikrimiz var, zamanla bunları da gerçekleştirip güzel süprizler yapacağız. Öncelikli hedefimiz tabi ki kanalımızla mümkün olduğu kadar çok insana ulaşmak ve fayda sağlamak. Merak edenler ve takip etmek isteyenler kanalımıza youtube.com/andacyesilyurt adresinden ulaşabilir ve abone olabilirler.

More from Sinem Özusta

#tasarımcısohbetleri: Canan Alimdar ile Takı Tasarım

Kendi çizgisini ile kendi sanat eserlerini yaratan bir tasarımcı Canan Alimdar. OZ...
Devamı…

1 Yorum

  • KEŞKE TELEVİZYONDA YAYINLANAN BİZLERN HEYECANLA İZLEDİĞMZ MUZİK DİNLETİNİ DE YAYINLANSAYDI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.