Modern Dünya ile Gelenekselliğin Buluşma Noktası: Londra

Kendine has dokusu ve yaşanmışlıklarıyla bambaşka bir dünyanın kapılarını Londra seyahatinde aralayabilir, bu harika şehrin sokaklarında kaybolabilirsiniz.

Londra benim için tarih ve modernliğin en güzel entegre edildiği yer. Bir yanda yüzyıllar öncesinden  bozulmadan gelen yaşanmışlıklar ve gelenekler diğer yanda modern dünyanın gereklerini yerine getirebilmek ve hızlı  bir nehir gibi akan şehrin dinamizminden geri kalmamak için  her gün oradan oraya  koşturan  çeşitli milletten insanlar… İşte bu çelişki beni çok etkiliyor. Size hem Londra’ya yaptığım son seyahatten paylaşımlar yapacağım, hem de faydalı olmasını umduğum küçük bilgiler vereceğim.

ozbeozcom-londra

Dolu Dolu Bir Seyahat Rehberi ve Londra Gezilecek Yerler Listesi

Günümüzde Türk Hava Yolları başta olmak üzere birçok havayolunun haftanın her günü bu dünya metropolüne uçuşları bulunmaktadır. Londra’ya bir tur şirketi ile gidebileceğiniz gibi daha bağımsız olmak için kişisel planlamanızı yaparak da gidebilirsiniz. İlk önce yapmanız gereken uçak biletinizi planlamanız. Şehirde ana hatların uçtuğu 3 tane havaalanı var. İlki hepimizin bildiği uluslararası hava trafiğinde yoğunluk sıralamasında 6. sırada yer alan Heathrow. Gatwick, Stansted ve Luton ise diğer çok yoğun trafikleri olan havaalanları.

ozbeozcom-londra-ulasim

Londra içinde çok organize bir ulaşım ağı var. Yapmanız gereken tek şey kendinize hemen bir Oyster Card almanız. Önemli bir bilgi de kaç kişiyseniz herkesin birer kartı olması gerektiği. Aynı kartı 2 kişi kullanamıyorsunuz. Bu kartı alıp tüm metro istasyonlarında bulunan makinelerden doldurduktan ve bir de akıllı telefonunuza metro tarife programını indirdikten sonra Londra’yı keşfe hazırsınız. Ayrıca yeri gelmişken Londra metrosu 1863 yılında açılmış dünyanın ilk metrosudur ve Londra içini ve çevresini metronun  11 ağının birbiri ile bağlantılarını takip ederek çok ekonomik ve trafik yoğunluğundan etkilenmeden gezebilirsiniz.

Londra’da ulaşım deyince biraz pahalı da olsa ben bir taksi deneyimi yaşamanızı öneririm. Black Cab dedikleri bu taksiler şehrin simgelerinden. Karşılıklı koltukları ve şöförle yolcuların arasındaki cam gerçekten gibi özellikleriyle bu taksiler insana farklı bir deneyim yaşatıyor. Bu arada Londra’da yaşayan çok Türk var. Bu yüzden bir Türk şoföre rastlama olasılığınız da oldukça yüksek. Şehri gezmenin en güzel yollarından biri de yürümek. Görülmesi gereken önemli yerler birbirine yakın olduğu için giderken mutlaka spor ayakkabılarınızı yanınıza alın.

ozbeozcom-londra-alisveris

Londra Gezilecek Yerler ve Daha Fazlası

Evet şimdi Londra turumuza başlayabiliriz. Ben size üç günlük, maksimum gezme- görme içeren bir taslak oluşturacağım. Genel olarak saatlerin de 2 saat geri olmasından yararlanılarak öğleden sonra şehre varılır. Otele yerleştikten sonra akşama kadar olan zamanı değerlendirmek için benim en çok sevdiğim bölgelerden biri olan Soho’ya gidebilirsiniz. Oxford Street ve Picadilly Circus arasındaki bölge klüpler, publar ve İtalyan, Çin, Meksika, Japon gibi birçok uluslararası restoranın bulunduğu kozmopolit, cıvıl cıvıl bir bölgedir. Bu bölge aynı zamanda birçok tiyatro ve müzikali  de barındırır. 30 yıldır aralıksız sergilenen Les Miserables (Sefiller), Micheal Jackson’un hayatından kesitler sunan Thriller
ve Jersey Boys London bunlardan sadece birkaç tanesi. Soho’da bir pubda oturun ve etrafta gelip geçen insan trafiğini inceleyin. Sonra da bölgedeki İtalyan restoranlarından birine gidin. Benim favorim Vico. Özellikle Güney İtalya mutfağının en güzel örneklerini menülerine almışlar. Daha sonra da isterseniz bir müzikal veya tiyatroya gidin. Ama öncesinden daha Türkiye’deyken internetten bilet almayı unutmayın. Bakın daha yarım günde neler yaptınız?

Madame Tussauds ve Londra Tarihi Üzerine

İkinci gün rotamız doğru Madame Tussauds Müzesi. 1835 yılında açılan müzede dünyanın sanat, politika, bilim, spor dallarındaki önemli insanlarının balmumu heykelleri sergilenmektedir. 
Müze biletlerini de mutlaka daha Türkiye’deyken internetten almanız ve biletin çıktısını da almanız gerekiyor. Aksi takdirde çok uzun kuyruklarda, uzun saatler giriş sırası beklemeniz gerekecektir.
Müzede aynı zamanda kuruluşundan itibaren Londra tarihinin canlı animasyonunu izleyeceğiniz bir araba gezisi de yaptırılıyor. Bu gezide Büyük Londra yangını, binlerce insanın öldüğü Londra vebası, Britanya krallıklarının savaşları, Britanya krallığının hikâyesi, 2. Dünya Savaşı ve Londra’yı bugünlere taşıyan Sanayi Devrimi canlandırılıyor.

ozbeozcom-londra-madame-tussauds

Müzede yaklaşık 2- 2.5 saat kapalı kaldıktan sonra, kendimizi Hyde Park’a atmak çok güzel olacaktır. Londra dünyanın en yeşil şehirlerinden biri. En önemli parkları biraz sonra detaylı anlatacağımız Hyde Park, Regent’s Park, St James’s Park, Richmond Park’tır. Bunların kapladığı alan yaklaşık 2000 hektardır. Hyde Park 350 dönüm alana yayılmıştır ve içindeki dört bin ağaç ile şehrin akciğerlerinden biridir. Londra parklarında aynı zamanda vahşi yaşam içinde kuğular, ördekler, sincaplar, tilkiler, geyikler hatta su samurları bulunur. Hyde Park içinde yürüyebilir, içindeki gölde bot gezisi yapabilir ve göl kıyısındaki kafeterya da kahve içebilirsiniz. Özellikle ılık ve yağmursuz bahar ve yaz günlerinde çok keyifli bir tur olacaktır. Hyde Park’’tan şehrin daha şık ve pahalı bölgelerine giden Kensington bölgesinden çıkabilirsiniz.

Müzeler Şehri: Londra

Bu bölgedeki Bilim Müzesi, Doğal Tarih Müzesi ve Albert Hall’i gezebilirsiniz. Londra müzeler konusunda da dünyanın en önemli şehirlerinden biri. Yukardaki müzeler ve yarın gideceğimiz British Museum bunlardan sadece birkaç tanesi. Bilim Müzesinde bilimin ve teknolojinin gelişimi ile ilgili aşamaları ve Nasa astronotlarının yaşam koşulları simulasyonu gibi canlandırmaları, Doğal Tarih Müzesinde ise doğal yaşamın içindeki tüm unsurların örnekleri ve gelişim evreleri yer almaktadır.

Kensington bölgesinde sıralanmış hepsi birbirinden güzel ve kraliyet ihtişamını şehre taşıyan evlerin arasından biraz yürüyerek lüks mağazaların bulunduğu Knightsbridge’e gidebilirsiniz Burada dünyanın en büyük alışveriş mağazalarından olan Harrods ve Harvey Nichols  bulunmaktadır. Harrods’un alt katıdakı gıda reyonunu, Harvey Nichols’ın en üst katındaki dönen tezgahı ile YO! suşi barı görmeden bu bölgeden ayrılmayın. Benim gibi bir suşi fanıysanız önünüzden geçen çeşitlerin içinden hangisini seçeceğinizi bilemeyeceksiniz.

ozbeozcom-londra-alisveris-2

İkinci gün akşam için rotamız Leicester Square. Bu bölge Piccadilly Circus ve Covent Garden  arasında yer alır ve Londra’nın sinemaları ile ünlü meydanıdır. Odeon Square, Empire, Vue gibi dünyaca ünlü sinemalarda sık sık film galaları  gerçekleşir. Buradayken her an patlayan flaşlar, kırmızı halıda yürüyen ünlüler ile karşılaşabilirsiniz. Benim favori mekânım meydandaki Chiquta. Burası bir Meksika restoranı; çok güzel margarita ve fajita yapıyorlar. Akşamları çok kalabalık oluyor. Ama ben barda masa beklerken margaritalardan tatmayı ve elimde masa boşalınca yeşil yanan aletle etrafı incelemeyi seviyorum.

Şehir Turu, Thames Nehri ve Simgesel Yerler

Geldik üçüncü güne… Londra’yı keşfetmenin en kolay ve ekonomik yollarından biri de çok ünlü olan Hip Hop Bus Tur denen otobüs turlarıdır. Otelden bir de tur haritası alıyorsunuz. Rehberli bu otobüsler sabah 9’dan itibaren şehrin bütün ünlü merkezlerinde durarak şehri turluyor. İstediğiniz yerde inip o bölgeyi gezerek aynı yerden ya da başka bir duraktan tekrar binip turunuza devam etmeniz mümkün. Westminster Kilisesi, Londra Kulesi, Tower Bridge, Big Ben, Parlemento Binaları ve Buckingham Palace gibi görülmesi şart olan yerlere bu gezi ile kolayca ulaşmanız mümkün. Buckingham Palace’da inerek her gün 11.30 da gerçekleşen Changing Of The Guard denen saray muhafızlarının değişim seremonisini izleyebilirsiniz. Gene Londranın simgelerinden biri olan London Eye’da inip Thames nehri üzerindeki tekneler ile nehir turu yapıp şehre bir de Thames’den bakabilirsiniz.

ozbeozcom-londra-london-eye

3. gün akşam yemek için Covent Garden’a geliyoruz. Burası Londra’nın en keyifli mekânlarından biridir. 1960’lara kadar sebze ve meyve pazarı olan meydan şimdi çok güzel cafelerin, şık, sevimli küçücük dükkânların yer aldığı, her türlü sokak satıcısının her türlü objeyi sattığı, her köşede bir başka sokak göstericisinin gösterilerini sergilediği  yaşayan bir alan haline gelmiş. Meydandaki dükkânlarda ve açık hava tezgâhlarındaki objeleri inceleyip, cafelerde şehrin renkliliğini seyrederek bir kez daha bir dünya şehrinin modernlikle tarihi yapıyı nasıl özdeşleştirdiğinin, eskimeyen geleneksellikle çağa nasıl uyum sağlandığının seyrine dalıyorsunuz. Yemek için çok mekan var ama benim favorim farklı menüleri ile Jamie’s Italian. Vegan, glutensiz ya da standart menüleri ile çok geniş seçenekler sunuyor.

British Museum ve  Orijinal Londra Pazarları

Dördüncü güne geldik ve artık biraz da yorulmaya başladık. Günümüze dünyanın en büyük müzelerinden biri olan British Museum ile başlıyoruz. Dünya’nın her yanından getirilen seçkin Antik çağ yapıtları ve etnografya koleksiyonlarını burada görmek mümkün. Müze dört ana bölümden oluşuyor ve aslında gezmek için en az iki gün ayırmak gerekiriyor. Tüm dünya tarihini ve uygarlıkların gelişimini adım adım izleyebilirsiniz.

ozbeozcom-londra-british-museum

Ayrıca Londra’nın pazarları da çok meşhur. Haftanın belli günlerinde özellikle Doğu Londra tarafında kurulan pek çok pazar var. Colombia Road Çiçek Pazarı, Brick Lane Pazarı bunlardan sadece birkaçı. Pazar günleri kurulan bu pazarları mutlaka dolaşın. Sonra ver elini Camden Town bu bölge şehrin biraz dışında kaldığı için marjinallerin mekânı haline gelmiş. Vintage ürünlerin satıldığı ve dünya mutfaklarının örneklerinin sokak arasında tezgâh üzerinde sunulduğu bir bölge. Benim her Londra’ya gelişimde zaman geçirmek istediğim bir alan. Burada kendimi dünyaya bir tiyatro koltuğundan bakar gibi hissediyorum. O canlılık bana müthiş bir enerji veriyor.

Yazar
More from ozbeoz

DETOKS YAPMANIN 5 BASİT YOLU

Yaz yaklaşırken her yerden kulağınıza çalınmaya başlar. Detokslar, hızlı zayıflamalar, yağ yakmalar....
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.