Lion – Kayboldum Yeniden Doğdum Kendimi Buldum.

Kayboldum, yeniden doğdum, kendimi buldum.

lion film afişi

Kahvemizi koyduğumuza göre şimdi birlikteyiz ve gerçek bir hikayeden uyarlanan Lion filmini konuşacağız. Diğer adı A Long Way Home olan filmin yönetmenliğini 2016 yılında Garth Davis üstlenmiştir.

5 yaşında Hindistan’ın zorlu şartlarında ailesi ile birlikte mutlu bir yaşam süren Saroo’nun, abisi Guddu’yu beklemesi gerekiyordu. Uzun bir bekleyişin ardından Saroo, boş bir trende kilometrelerce gitmiş ve tüm tanıdıklarından uzak, dilini bile bilmediği bir ülkede uyanmıştır. Hikaye de böyle başlamıştır.

Derdini kimseye anlatamayan Saroo, sokaklarda zorlu mücadele dolu yokluk ve çeşitli kötü tecrübelerle savaşmıştır. Daha sonra iyi niyetli biri tarafından bulunarak yetimhaneye gönderilmiştir, oradan da Avustralya Brierley ailesi tarafından evlat edindirilmiştir. Hikaye aslında tam olarak da burada başlıyor…

Ailenize iyi olduğunuzu söyleyecek imkan ve gücü bulsanız bile, evinizi bilmiyorsanız tüm bir uğraşlar neye yarar ?

Önünüzde koca bir harita duruyorken elinizi şöyle bir üstünde gezdirdiniz. Peki eviniz neresi nasıl hissedebilirsiniz? Tazmanya’da seçkin, durumu yerinde olan yeni ailesi ile birlikte geçen 25 yılın ardından hala bazı gerçekler gizliyse; anneniz kardeşleriniz dünyanın herhangi bir yerindeyse, nasıl sadece öylece yaşayabilirsiniz. Arar mıydınız ?

Saroo, geçen 25 yılın ardından ailesini aramaya bulmaya karar veriyor. Google Earth ile hem sokak sokak dolaşarak, hem tren hızı hesaplamalarıyla gece gündüz çalışıyor.

Film İncelemesi

Filmde en güzel sinematografik öğe, özdeşleşmenin en yüksek seviyede yaşanması. Ancak anlatıda da bir o kadar gecikme var. Saroo’nun 25 yıl beklemesi bile izleyiciyi rahatsız ediyor. Ancak, kaybolan insan sayısının yılda 90.000’i bulduğu Hindistan’daki halklar arası yaşam mücadelesi ve sınıf farkını da rahatça gözlemleyebiliyoruz. Ve biliyoruz ki belki de biz bu yazıyı okurken 5 kişi daha kayboldu…

İşte sinema budur. İzlerken, okurken rahatımız bozulmalı. Sinema sadece izlemek değildir; bahsetmek ve okumaktır. İncelemek, ilham almak ve kendini bulmaktır. Sadece rahatsız etmek değildir, gerçeğin ta kendisidir. Bazen aklınıza gelemeyecek kadar fantastik, sıra dışı ama aynı zamanda sizden de bir parçadır.

Lion filminin ana karakteri Saroo. Ama ben bu yazıda size biraz da evlat edinen Avustralyalı anne figüründen; Sue Brierley (Nicole Kidman) dan bahsetmek istiyorum. Nicole Kidman’ı çok fazla filmde, farklı karakterlerde izledim. Ama umarım hep böyle şefkatli, duyarlı bir anne figürü olarak hatırlarım. Eğer istediği bu ise; role tam oturmak budur. Sua Brierley karakteri gerçek hayatta var olmasaydı replikleri havada kalır; “gerçekte böyle şeyler olamaz” dedirtirdi.

Bu film bana dünyaya sevginin çok farklı şekilleri olabileceğini gösterdi. Sevmek için kan bağının şart olmadığını, merhametin ve saf sevginin ne kadar büyük boyutta olabileceğini…

Dikkat Devamı Spoiler

Bu arada filmi izlemediyseniz buradan sonra okumaya devam etmeyin, izledikten sonra bir bardak kahve ile tekrar gelin derim. Evlat edinme konusunda hepimizin fikirleri vardır. Genellikle başka ülkelerde yaşayan aileler, çocukları olmuyorsa evlat edinmeye karar verirler. Bence bu bile çok erdemli bir davranışken, filmin sonlarına doğru şöyle bir sahneyle karşılaşıyoruz. 2. kez bir çocuğu evlat edinmiş olan anne Sue’nun konuya olan bambaşka yaklaşımı . Saroo ya isteseler çocuk sahibi olabileceğini ama yapmak istemediğini söylüyor. Zaten dünyda yeterince bakıma muhtaç çocuk varken, neden yeni bir tane dünyaya getirmek yerine, bakabileceklerimize biz bakmayalım diyor.

Yıllarca çocuğu olabileceğini bilen Sue; bir çocuk dünyaya getirmek yerine evlat edinmiş; iyisiyle, kötüsüyle, en saf duygularıyla onu sevmiştir. Bunu bir filmde izlemek filmdir. Ama bunun gerçek hikaye olduğunu bilmek, şeffaflıkta bir filmin kırılma noktası oldu. Bir izleyici olarak bile katarsisde özdeşlemeyeceğiniz noktalar vardır. Bu da o anlardan biriydi.

Yazım sizi doyurmasın bence Lion filmini izleyin derim. Sonra bir kahve ile tekrar sohbetimize devam ederiz.
Hepinize iyi seyirler dilerim.

Bu yazının etiketleri
, ,
Yazar
More from ozbeoz

ARA ÖĞÜNLÜ BESLENMENİN ÖNEMİ

Vücuda alınan besinlerin sindirimi ve kullanımı, öğün bileşimine ve öğünler arasında geçen...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.