Kol ve Omuz Egzersizleri

Tekrar merhaba, bu yazımda sizlere kısaca kol ve omuzlarımızdaki gücü arttırmayı ve onları basit egzersizlerle nasıl şekle sokabileceğimizden bahsettim. Tabi ki yapılabilecek birçok farklı çeşit egzersiz var, ben şu an sadece en basitlerini çok fazla ayrıntıya girmeden sizinle paylaşıyorum. Hareketlerin görsellerini vidyolarımdan izleyebilirsiniz.

Kollarımız bildiğimiz gibi yağlanmaya elverişli bir organımızdır. Eğer kol bölgenizdeki yağlardan şikayetçiyseniz, özellikle bu bu bölgeyi hedef alan birkaç basit hareket:

Şınav

Şınav çekmek kollarınızı forma sokmak için en iyi egzersizlerden biridir. İlk başta zor ve çok yorucu olabilmesine rağmen, gerçek şu ki zamanla çok iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacak. Şınav çekmek kollarınızın yanı sıra göğüs, karın ve üst sırt kaslarını da harekete geçirir.
Şınav çekmek çok basittir. Bir matın üzerinde yüzünüz yere bakacak şekilde başlayın ve vücudunuzun bütün ağırlığını kollarınız gerilinceye kadar kaldırın. Kollarınız omuz genişliğinde açık olmalıdır. Avuç içleriniz zeminle tamamiyle temasta ve açık şekilde basmalıdır böylelikle kendinizi daha fazla itebilmeniz mümkün olacaktır. Her şınavda, vücudunuz mümkün olduğunca yere yaklaşmalıdır, neredeyse yere değecek kadar.

Ağırlıklar

Ağırlıkla yapılan egzersizler de kol bölgemizi güçlendirmek ve forma sokmak için oldukça yararlıdır. Diğerleri gibi, bu egzersizi de uygulamak son derece basit çünkü özel ekipmana ihtiyacınız yok. Ama yine de, eğer aşırıya kaçarsanız kaslarınız zedelenebilir, bu yüzden kaldırmanız gereken ağırlığı iyi seçmeniz çok önemlidir.
Hafif ağırlıklarla hatta hiç ağırlık olmadan başlamanızı tavsiye ederim, böylelikle kollarınız yavaş yavaş alışacaktır. Bu tip egzersiz yapmak için, tek yapmanız gereken ayaklarınız omuz genişliğinde olacak şekilde ayakta durmak ve ağırlığı dirseğinize 90 derece olacak şekilde kaldırmaktır. Sırtınızı dik tutmalısınız ve ağırlıkları kalça seviyenize doğru yavaş ve kendinizden emin bir şekilde indirmelisiniz.

Triceps (Arka Kol) Kasınız

İyi sonuçlar elde edebileceğiniz diğer bir egzersiz de triceps kasınızı çalıştırmaktır. Elinizin birine ağırlığı alın, daha sonra ağırlık tuttuğunuz kolu başınızın üstüne gelecek şekilde kaldırın. Kolunuzun dirseğini hareket ettirmeden arkaya doğru hafifçe bükün ve tekrar yukarıya yükseltin. Arka kollarınızı vücudumuza daha farklı açılar vererek de etkili bir şekilde çalıştırabiliriz. Bacaklarınızı iki yana açın sağ ayağınızı sağa doğru gövdenizle beraber döndürün ve dizini bükün, sol ayağınızı da topuğu sağ ayağınızla aynı hizaya gelmesine özen gösterin (ayak parmaklarınız sağ ayak parmaklarınızla aynı yöne ya da yana doğru dönük olabilir). Gövdenizi yere paralel olacak şekilde uzatarak indirin, sağ kolunuzu sağ dizinize dayayın sol kolunuzu da arkaya doğru yere paralel gelecek şekilde uzatın ve yavaşça yukarıya kaldırıp indirin.

YÜZMEK

Yüzmek vücudunuzun bir çok bölgesini çalıştıran ve çok sağlıklı fiziksel aktivitelerden biridir. Bu yüzden, yüzerek kollarınızı forma sokabilirsiniz..
Kollarınızın bütün gücünü kullanan yüzme stillerini kullanmanız en iyisi olacaktır. Aslında hepsinin gerekli olmasına karşın, bazı durumlarda kollarınızın kullanımı ya da önemi daha büyüktür bu yüzden de yüzmek onları forma sokmak için çok iyi bir yöntem olabilir.

Sağlıklı ve güzel kalın…….

Yüzme

Yazar
More from ozbeoz

Perilerin Büyüsünde Sanata Atılan Fırça İzleri

Sıcaklar gelmiyor bir türlü, çiçek kokuları güzel güzel burnuma yayılmadıkça tatil özlemimde...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.