Kokusu Eski Tarzı Yeni: Vintage Modası

Vintage modası için İzmir’in tek adresi Küf Vintage’in sahibi Yasemin ve blogger Fatma Evren vintage tarzın günümüze yansıması üzerine sohbet ettiler.

Yasemin; tarih eğitimi aldıktan sonra bu alana olan ilgisi ve eski ürünlere olan sevgisi nedeniyle 2 yıl önce eşi ile birlikte  vintage modası üzerinden çalışmak için Küf  Vintage’ı kurdu. Vintage kelime anlamı olarak ‘geçmişin modasına ait’ anlamına gelmektedir. Bir tasarımın vintage olması için belli bir dönemde üretilmesi ve üretildiği dönemin belirgin izlerini taşıması gerekmektedir.

Vintage demek kabarık omuzlar, büyük kemerler, kelebek gözlükler, yüksek bel bol paça pantolonlar demektir. Özgün bir tarz oluşturmak istiyorsanız aslında tam sizin aradığınız bir akım. Ancak çok fazla eski zamandan kalmış gibi görünmek istemiyorsanız biraz modern tarz ile de birleştirebilirsiniz. Örneğin vintage bir gömleği yüksek bel bir jean ile kombinleyebilirsiniz ya da eteği bir jean gömlek ile de kombinleyip hatta modern bir fular ile de süsleyebilirsiniz. Vintage deyince tabii ki sadece giyim aklımıza gelmiyor. Takı ve aksesuarda da vintage çok önemli bir yer tutuyor. Küf Vintage da aynı zamanda 2000 den fazla, en az 20 yıllık aksesuar/takı seçkisini bizlerle buluşturuyor.

Bu moda akımını ele alırken önemli noktalardan biri de ürünlerin nasıl temin edildiği ve ikinci el ile vintage arasındaki ayrım. Bu ürünler çoğunlukla yurtdışından temin ediliyor. Vintage satın alırken ikinci el olup olmadığına dikkat etmek gerekiyor. Diğer bir önemli konu da her ikinci el ürünün vintage olmadığını bilmek gerekiyor. Bahsettiğimiz gibi bir ürünün vintage olarak tanımlanabilmesi için belirli bir dönemin özelliklerini ve tarzını taşıması gerekiyor.

Vintage ürünler zamansız olması, farklı ve çok yönlü kombinlenme olanakları sunması gibi özellikleriyle, günümüz tüketim çılgınlığına da alternatif bir trend olarak karşımıza çıkıyor. Eski günlere, yaşanmışlıklara, anılara bir gönderme yaparken eskinin maximalist trendlerini günümüzün minimalist trendleri ile bağlayarak özgün tarzlar oluşturmamıza olanak sunuyor.

Yazar
More from ozbeoz

ARA ÖĞÜNLÜ BESLENMENİN ÖNEMİ

Vücuda alınan besinlerin sindirimi ve kullanımı, öğün bileşimine ve öğünler arasında geçen...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.