Kış sporlarını sevenler, şimdi tam zamanı !  

Kış sporlarının benim için en güzel yanı, aynı anda hem spor hem de tatil yapabilmek. Binlerce buz kristalinin arasında, karlı yüzeyler üzerinden akıp gidiyor olmanın keyfi paha biçilemez. Hayat bir monotonluk içinde akıp giderken hem ruhunuz hem de bedeniniz için yeni ve keyifli bir akış istiyorsanız, bu zamanı kaçırmayın!

Peki acaba nereye gitmeli? Palandöken, Uludağ, Sarıkamış, Kartalkaya, Saklıkent, Bozdağ yada Kartepe… Eğer  biraz daha uzaklara gitmek istiyorsanız; başta Avusturya Kitzbuhel olmak üzere, Fransa Üç Vadiler ya da ülkemize en yakın konumdaki Bulgaristan Bansko kayak pistleri en çok tercih edilen merkezler arasında.

Ancak kış sporlarının keyfi ve adrenalininin yanında, sakatlık riskinin yüksek olduğunu da aklımızda bulundurmakta fayda var. Bu yüzden de kayak ve snowboard gibi sporlara başlamadan önce vücudunuzu yeterli fiziksel uygunluğa getirmeniz son derece önemli. Denge, kuvvet ve esneklik çalışmaları, bu anlamda sizi sakatlanmalardan kurtaracak en önemli hazırlıklar arasındadır diyebiliriz.

Beklenmeyen kazalarda eklemleriniz ve kaslarınız üzerine şiddetli bir yük biner ve kasların uzayabilme kapasitesinin üzerine çıkıldığında, kas yırtılmaları ve eklem sakatlanmaları yaşanabilir. Kış sporlarıyla hali hazırda ilgileniyorsanız veya onlarla yeni tanışacaksanız, şimdi söyleyeceklerimi aklınızda bulundurmanızda bence fayda var. Vücudunuzun, özellikle de bacaklarınızın sizi taşıyacak kuvvette olması oldukça önemli. Bunun için de düzenli olarak esneme, denge ve koordinasyon çalışmalarının yapılması; eklemlerinizde sakatlık varsa bunların tedavisinin tam olarak yapılması ve güçlendirildiğinden emin olunması gerekli. Spora başlamadan önce ısınma ve sporun sonunda yine soğuma için esneme hareketlerinin yapılması da sakatlanma riskinizi en aza indirir.

Şimdi Hazırsanız Haydi! Hem Spor, Hem de Tatil Zamanı!

Ama hazır değilseniz, bembeyaz karlar üzerinde yürüyüş yapmak da güzel bir kış sporu olabilir derim ben 😉

Eğer kış sporlarıyla yeni tanışıyorsanız zemin üzerinde duruşunuz ve dengeniz icin kayakla başlamanızda fayda var. Kayak, snowboarda göre vücudunuzu daha kolay kontrol etmenizi sağlar ve daha rahat bir başlangıç yapabilirsiniz. Snowboard ise adrenalin sevenleri heyecan ve hız açısından kesinlikle tatmin edecektir. Kıvraklık, denge ve koordinasyonunuza güveniyorsanız board üzerinde daha özgür bir deneyim yaşayacağınızı garanti ederim.

Yeni yıla keyifle ve size uygun sporları tercih ederek, sağlıkla girmeniz dileğiyle…

Yazar
More from ozbeoz

Yaz Yaklaşırken Sağlıklı Kilo Vermek

Eminim hepimiz “bir kaç kilo versem çok iyi olur” diye düşünüyoruzdur. Ben de bu...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.