İnsan Tasarımı

Geçtiğimiz yıl Amerika’dan Human Design (İnsan Tasarımı) adlı bir eğitim aldım. Bugünkü yazımda sizlere bu teknikten bahsetmek istiyorum. Gerçekten benim hayatımı etkileyen çalışmalardan biri oldu tasarımımı öğrenmek.

Ne kadar ilginç değil mi tasarımımı öğrenmek sözü. Hepimiz dünyaya gelirken bir tasarımla geliyoruz. Ama aldığımız eğitim, anne babalarımızın değer yargıları, kültür, izlediğimiz filmler bizim nasıl bir kişi olmamız gerektiği konusunda bizleri şekillendiriyor aslında. Biz de olması gereken bir hayat yaşıyoruz ve sonumuz ruhsal ve fiziksel hastalıklar oluyor. Ne kadar yazık. Hele çocuklarımızı tam olarak tanımadan eğitim sisteminin eline teslim ediyoruz ve de yetişkinliklerinde onların mutlu olmasını umuyoruz. Ama asıl önemli nokta kişinin kendini gerçekten tanıması. Ben bir psikolog olarak kendimi tanıma sürecinde birçok eğitim alıyorum, grup ve bireysel terapilere katılıyorum. Kendi içsel yolculuğuma çıkmak bazen can acıtıcı olsa da bana çok iyi geliyor.

Human Design tekniği ile ne için doğduğumu, hangi yönlerimin kuvvetli olduğunu öğrendim. Ayrıca insanlar tarafında nasıl etki altında kaldığımı ve bu etkilerden nasıl korunacağımla ilgili bir hayli bilgi sahibi oldum. En önemli öğrendiğim şeylerden biri de bedenimin neresini dinleyerek karar almam gerektiği oldu. Mutlaka hayatımla ilgili önemli kararlarda hızlı karar almam gerekiyormuş. Düşündükçe, karar verme vaktini uzattıkça yanlışa yönelme riskim artıyormuş. Eğer bu bilgiyi daha öncelerden biliyor olsaydım hayatımla ilgili birçok şeyi muhtemelen farklı yapmış olurdum. Tabi insan hayatındaki hatalardan öğrendikçe büyüyor ve gelişiyor ve ben de bu nedenle yaptığım her hata için teşekkür ediyorum ve yolumu öyle çiziyorum.

8 yaşında dünya tatlısı bir oğlum var ve onun dizaynını da anladıktan sonra oğlumla ilişkim değişti. O da küçücük yaşından itibaren annesinin spiritüel yönünü aldı. Dizaynını anlatıyor, bana sorular soruyor. O kadar keyif verici bir şey ki bu; minicik oğlunuzun size kendiyle ilgili spiritüel sorular sorması. Hayatı sorgulamaya küçücük yaşından başladı.

Bir önemli öğrendiğim bilgi de gerçekten doğru işi yapıyor olmam olduğu. Çünkü yaptığın meslek senin yaşam kaliteni, mutluluğunu etkileyen en önemli faktörlerden biri. Dizaynımda bana sorulmadan, biri bana bir teklif yapmadan asla birilerine bir şey öğretmemem gerektiği bilgisi de mevcut. Düşünsenize bir çoğumuz anlaşılmak için ya da çok iyi bildiği bir şeyi öğretmek için ne kadar uğraşıyor. Bilgiye, öğrenmeye hazır olmayan bir kişiye bir şey öğretmemin imkansız olduğunu tekrardan kendime hatırlatmış oldum.

Sizler de kendi yaşam yolculuğunda tasarımınız konusunda bilgiye ihtiyaç duyarsanız bu teknikten destek almanızı öneririm. Bu yaşam yolculuğunda, yolculuğun tadını çıkarmak kadar güzel bir şey yok…

Herkese keyifli bir ay diliyorum.

Klinik Psikolog Pınar OR

More from Pınar Or

Cesur Olmaya Hazır Mısın?

Evlenmeye karar vermek cesaret ister. Bir bebek sahibi olmaya karar vermek cesaret...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.