İÇİMİZDE Kİ SİHİRLİ GÜÇ

Editörlerimizden Gülay Us bu yazısı Anneler Gününde bizimle paylaştı. Kendisi iki çocuk annesi, tek başına kendi yolunda kendi gücüne inanarak ilerleyen nice değerli kadınlardan biri. Hayata farklı bakabilmeye çalışan, farklı pencereler açan bir kadın. Bu yazı onun gönlünden tüm kadınlara gelsin , tüm annelere, tüm eşlere, arkadaşlara kendi sihrine inananlara , bu vesileyle anne olan yada olmasa da içinde annelik sevgisini taşıyan topluma, kendine, çocuğa duyarlı herkesin anneler gününü kutluyoruz. Şimdi sizi Gülay’ın yazısı ile baş başa bırakalım…

Güçlü olmak sahip olduğumuz statü, eğitim, para, şöhret ve ünvan bütün bunlar sosyal hayatta güç gösterisi olabilir.

Kalbimizin kırılmasını, aşk acısını, insanların bize kötü davranışlarını bunlarla önleyemeyiz.

Güçlü kadın bence öz güveni yüksek duygularını farkında ancak davranışlarını ona göre belirlemeyen kendi dengesini koruyan doğru kararlar alabilen kendini güçlü hissettirmesini bilen akıllı kadınlardır.

Biz kadınlar çok güçlüyüz yeri geldiğinde içimizdeki küçük kız çocuğunu yaşatırken kendi çocuğunu da yetiştirebilen, yaptığı buluşlarla dünyayı güzelleştirebilen, ilklere imza atmış düşünce ve cesaretleriyle çoğu insana öncülük edebilen ayakları yere sağlam basabilme  özelliğine sahip olan bireyleriz.

Yeter ki kendi içimizdeki gücü fark edelim.

Ataerkil toplumun egemen olduğu bir dünyada devletlere yön veren tek bir sözleriyle imparatorlukları etkileyen nice kadınlarımız var kendi alanlarında devrim yaratmış ve  tarihe geçmiş sayısız kadınlar onlar, tarihe iz bırakan yaşamış en güçlü en başarılı kadınlar hem de o zamanın koşullarına rağmen , saygıyla hatırlayalım.

SABİHA GÖKÇEN (1913‑2001) Adını dünya tarihine yazdıran, dünyadaki ilk savaş uçağı pilotu Sabiha Gökçen Türk kadının dünyadaki imajını yükseltmek için çalışmıştır. Kendi alanında başarılarının karşılığında birçok ödüle layık görülmüştür.

AFİFE JALE (1902‑1941) Tarihe imza atmış Türk kadını.

İlk   müslüman  kadın  tiyatrocu cesaret, azim ve tutku dolu bir hayat hikayesi  olmuş. Dönemin yasaklarına  rağmen  özgür bir şekilde vazgeçmeden oyunculuğunu sanatını başarıyla icra etmiş

MARIE‑CURIE (1967‑ 1934) Dünyaca ünlü Polonya asıllı kimyager

Bilim adına birçok önemli başarılara imza atan, Nobel ödülü almış tek bilim insanı

 Kadın olduğu  için  kendini kabullendirmesi hiçte kolay olmamış İlk kadın profesör ünvanını alma hakkı kazanmış

ROSA PARKS (1913‑2005) Siyahi kadın ilk ırk ayrımı hareketinin simgesi olmuş, olaylar sonucunda 1964 yılında siyahlarla beyazlara eşit haklar kanunun çıkarılmasının öncüsü olmuş

COCO CHANEL (1883‑1971) Fransa’nın yenilikçi modacılarından etkisi hiçbir zaman bitmeyecek bir marka yaratmış, kadın olmaktan vazgeçmeden de eşit olunabileceğini göstermiş ve pantolon tasarlamış, Tıme dergisi tarafından 100 yılın en önemli 100 kişisi olarak gösterilmiş.

Modayı yapmıyorum ben modayım diyecek kadar iddalıymış

More from Gülay Us

Gözler Ruhun Aynasıdır

Yüzümüzde ki yaşlılık belirtilerinin en erken görülmeye başlandığı yer göz çevresidir. Çünkü göz...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.