Yazın Vazgeçilmez Aksesuarı: Güneş Gözlüğü

Güneş gözlüğü mevsim fark etmeksizin kullanılması gereken bir aksesuar olsa da özellikle yaz aylarında herkes tarafından daha çok tercih edildiği biliniyor.

Güneş gözlüğü kullanımı gözü güneşin zararlı etkilerinden korumak, göz çevresinde ortaya çıkan kırışıklıklar için koruyucu olmak, güneş veya kar gibi göze ışık yansıtan etmenlerin yoğunlaştığı ortamlarda görüş kalitesini arttırmak gibi farklı sebepler ile yapılıyor. Sağlık ne kadar söz konusu olursa olsun şıklık her zaman en çok dikkat edilen faktörler arasında yer alıyor.

güneş gözlüğü - nasıl seçilir

Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilir?

Güneş gözlüğü seçerken dikkat edilmesi gereken en öneli unsur gözlük camının ultraviyole ışınların göze vereceği zararları engelleyecek nitelikte olmasıdır. UV ışınlarına doğrudan maruz kalan gözlerde ilerleyen dönemlerde ciddi göz rahatsızlıkları ortaya çıkabilmektedir. Ozon tabakasının incelmesi ile birlikte UV ışınlarının etkisi de artamaya başlıyor. Her geçen gün daha çok etkisi artan bu ışınlardan gözleri korumak için kaliteli camlara sahip bir güneş gözlüğü almak gerekiyor. Plastik camlar UV ışınları diğer camlara göre daha kolay kırdığı için önerilmektedir. Güneş gözlüğü alırken gözlüğün camlarının ultraviyole ışınları ne kadar bloke ettiğine mutlaka bakmak gerekiyor. Her gözlük UV ışınları belirli bir miktarda bloke edebilir ama daha etkili bir blokaj için özel kaplamaların kullanılması gerekiyor. Gözlüğün UVA ve UVB blokaj derecelerinin kaç olduğu gözlük seçerken en önemli etken olmalı. Blokaj derecesi %99 mümkünse %100 olan güneş gözlükleri tercih edilmeli.

güneş gözlüğü - cam rengi

Cam Renginin Gözlük Seçiminde Önemi

Cam rengi UV ışınlara bir etkisi olmadığından için kişisel zevklere göre tercih edilebiliyor. Her cam renginin görüşe farklı ir etkisi ve kendine has bir özelliği bulunuyor. Kırmızı ve pembe renkli camlar LED ekranlarda en iyi görüşü sunarken renklerde bozulmalara yol açıyor. Mavi renk camlar karda en iyi görüşü sunarken diğer renklerde bozulmalar oluyor. Yeşil ve gri camlar renk bozulmasına neden olmazken kahverengi camlar görüşte derinlik hissini arttırıyor. Amber renkli camlar ise mavi ışıkları bloke ettiği ve uzak cisimlerin daha iyi görülmesini sağladığı için özellikle sporcular tarafından tercih ediliyor.

Hangi Yüze Hangi Gözlük?

güneş gözlüğü - hangi yüze hangi gözlük

Angelina Jolie, Sandra Bullock gibi kare hatlara sahip bir olan yüzlere oval ve yuvarlak çerçeveli modeller oldukça yakışıyor ama köşeli gözlük modellerinden hoşlananlar için de alternatifler bulunuyor. Köşeli gözlük sevenler kelebek model çerçeveleri rahatlıkla kullanabilir. Kare hatlı yüzü olanlar net kesimli ve dikdörtgen modellerden uzak durmalıdır.

güneş gözlüğü - gözlük seçimi

Mila Kunis gibi daha yuvarlak hatlı bir yüze sahip olanların ise kare hatlı yüzlerin tam aksine geometrik ve köşeli kesimli gözlük modellerini tercih etmesi gerekiyor.

güneş gözlüğü - çerçeve

Scarlett Johansson, Beyoncé gibi  oval yüz hatlara sahip kişiler gözlük konusunda oldukça şanslı olduğu bir gerçek. Kesim olarak her tip çerçeve bu yüz tipine çok yakışıyor olsa da oldukça geniş modeller bu yüzü kolayca kapatabileceği için tercih edilmemesi gerekiyor.

güneş gözlüğü - yüz hatları

Liv Tyler, Sarah Jessica Parker gibi uzun yüz hatlarına sahip kişilere geometrik kesim büyük çerçeveler çok yakışıyor. Bu kişilerin uzun yüz hatlarını daha hacimli gösteren dekoratif detayları olan modelleri tercih etmesi gerekiyor. Yüz hatlarını fazlaca ortaya çıkaracak küçük çerçevelerden ise uzak durmaları öneriliyor.

Yazar
More from ozbeoz

Mücevher Kadınlar, Mücevher Dostluklar

Erhan Özusta Exclusive Jewelry, yeni mağazasının açılışını özel bir sosyal sorumluluk projesi...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.