İçtenlikle Gülümsemek için 10 Neden

Pırıl pırıl bir gülümsemek insanın hem kendi dünyasını hem çevresini aydınlatır. Sevgi büyür, dertler küçülür, vücut gevşer, bakış açısı yumuşar, umut yeşerir…

Ve dahası da var…

Bu ay Ozbeoz.com’un konuğu, başarılı, diş hekimi sevgili Oya Ağca. Gülüş tasarımının başarılı ismi Ağca, bol bol gülümsemeniz için 10 güzel nedeni sıraladı.

1- Gülümsemek kanser riskini azaltıyor.

Hastalıklara karşı koruyor ve gülümsediğinizde salgılanan mutluluk hormonu kansere karşı koruyor.

2- Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Yapılan araştırmalara göre gülümsemenin kalp atışları üstünde yarattığı olumlu etki sayesinde kaslar rahatlıyor, nefesin ritmi düzenleniyor ve vücudun kimyası değişiyor. Bütün bu olumlu etkiler de bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlıyor.

3-  Tansiyonu düşürüyor.

Gülümsediğinizde vücudunuzda endorfin seviyesi artıyor, bu da yüksek tansiyonu düşürmekte çok etkili.

ozbeozcom-gulumsemek-icin-10-neden

4- İş hayatında başarı getiriyor.

İş görüşmelerinde ve toplantılarda gülümseyen kişiler, olumsuz ya da nötr bir tavır içinde olanların 3 katı daha fazla etkili ve iz bırakıcı olarak algılanıyor. Ayrıca, güler yüzlü kişilerin terfi edilme oranı da daha yüksek oluyor. Araştırmalara göre bunun başlıca sebebi gülümsemenin kişiyi çekici ve güzel kılıyor oluşu. Fiziksel olarak hoş görünen insanlar daha cana yakın, akıllı ve başarılı olarak algılanıyor.

5- Ruh halinizi değiştiriyor.

Her yeni güne gülümseyerek başladığınızda gününüz aydınlanıyor, ruh haliniz değişiyor ve daha çok gülümsüyorsunuz. Serotonin hormonu salgılandığında da kendinizi daha mutlu hissediyorsunuz.

6- Ömrünüzü Uzatıyor.

1952’de Amerika’da dönemin beyzbol oyuncuları arasında bir araştırma yapılmış. Vesikalık fotoğraflarında gülümseyenler ve gülümsemeyenlerin yaşam süresi incelenmiş. Gülümseyenlerin ortalama 79.9 yıl, gülümsemeyenlerin ise ortalama 72.9 yıl yaşadığı görülmüş! Yapılan başka bir araştırma da gülümsemenin kalp atışlarını düşürmekteki olumlu etkisinin stresli durumlarla karşılaşanları kalp hastalıklarından koruduğunu göstermiş. Bu durumda sağlıklı bir yaşam sürmekte uyku, spor ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra her gün bol bol gülümsemenin de rolü büyük.

7- Hayatınızı değiştiriyor.

İçten bir gülümseme öyle çok güçlüdür ki imkânsızı başarır ve hayatınızı değiştirir, türlü başarıları da beraberinde getirir.

8- Sizi güzelleştiriyor.

Güzel ve içten bir gülümseme güzelleşmenin en kısa ve en kolay yoludur. Doya doya gülümseyerek çekiciliğinizi artırın.

9- Gülümsemek evrenseldir.

Farklı kültürlerin farklı beden dilleri olsa da dünyanın neresinde olursak olalım gülümsemek her zaman mutluluk ve onay vermek anlamına geliyor

10- Gülümsemek gençleştirir.

Gülümseyerek yüzümüzde 53 adet kası çalıştırabiliyoruz. Genç kalmanın sırrı mutluluktur, mutluluğun sırrı ise güzel ve içten gülümsemek, gülmektir.

Öyleyse gülümseyin, gülümsemek için sebepler bulun, gerekiyorsa yaratın. Bazen hayat zorlasa da, her şeye ve herkese rağmen gülümsemeyi seçin.  Gülümsemek tüm kalpleri açar. Unutmayın ki mutluluk bir tercihtir, gülümsemek yüzümüzdeki ışık, kalbimizdeki sevgidir…

Hep gülümsemeniz dileğiyle

Sevgiyle kalın…

Yazar
More from ozbeoz

Bağırsaklarınıza İyi Bakın, Hasta Olmayın!

Sızdıran bağırsak sendromu olarak bilinen bağırsak sorunu, dünyada milyonlarca insanın sıkıntı çektiği...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.