Gerçek Aşk

Aşk deyince aklınıza ne geliyor? Aşkın sözlük anlamı “bir başka varlığa duyulan derin sevgi”dir. Herkesin tasavvur ettiği aşk tanımı ise farklıdır.

Dünyaya gözlerini yeni açan bir bebek düşünün. Annenin yoğun çığlıklarıyla doğar. Doktor onu alır bacaklarından tutar ve tartmak için buz gibi bir tartıya koyar. Annenin sıcacık karnından sonra büyük bir şok yaşamaktadır dünyaya yeni gelmiş bebek. Sonra annesinin sıcacık gözlerini görür (eğer şanslıysa tabi). Aşkla tanışması maalesef hemen olmamıştır. İlk tanıştığı duygu korkudur. Bundan böyle de korku duygusu çerçevesinde yaşanacak olan yaşantılar başlamaya hazırdır. Hele ki anne, anneliğiyle ilgili endişe duyuyorsa, kaygılı bir yapıya sahipse ve/veya çocuğa “tehlike var” duygusunu sıklıkla veriyorsa çocuğunun yaşam senaryosunda gerçek aşk’a ulaşması bir hayli zorlaşacaktır. Çünkü “gerçek aşk” korkusuzdur.

ozbeozcom-gercek-ask-2

Gerçek Aşk Kapıyı Kaç Kere Çalar?

Yaşamlarımızda hızla yaş alırken zihnimizin de büyüdüğünü ve olgunlaştığını zannederiz. 35 yaşında olmanız 35 yaşın olgunluğu ve sağduyusuyla karar vereceğinizi garantilemez. Çünkü kaç yaşında olursak olalım hayatımızda çözümleyemediğimiz durumlarda çoğu zaman 4-5 yaşlarımızın stratejilerine geri döneriz. Bu da bizim yaşam tatminimizi, coşkumuzu ve neşemizi düşürür. Küçükken anne ya da babamızın bize yardım etmesini beklerken, 35 yaşımızda da birinin dışarıdan gelip bizi kurtaracağını zannederiz. Bu çok büyük bir yanılgıdır. Korku duygusundan arınıp yetişkin stratejileriyle hayatımıza yön vermek genellikle öğrenilmesi gereken bir konudur. Çoğu kişi kendiyle ilgili farkındalık kazanma eğitimlerine ya da terapilere gitmediği için ölene kadar korku duygusu çerçevesinde hayatlar yaşarlar ve bu da onları gerçek aşktan uzaklaştırır.

Gerçek Aşk Nasıl Anlaşılır?

Gerçek aşk zannettiğimiz,  aslında çoğu zaman tutkuyla ve cinsel enerjiyle karıştırılır. Kendini tanımayan, çocukluk hatıralarıyla hayatını sürdürdüğünü fark etmeyen birçok insan kendini aşık zanneder. Ama bu gerçek aşk değildir. Bu sadece benliğimizi unutup karşıdaki insanla bir olma halidir ve sadece bir oyundur. Oyun bitince o tutkulu aşk yerini kavgalara, saldırılara ve üzüntüye bırakır.

Bir de kendini çocuklara adayan ebeveynler konusu çok kritiktir. Çocuğuna “aşkım” diye seslenirler. Onlar için endişe duyarlar. Onların başarısı veya başarısızlıkları sanki ebeveynin başarısı ya da başarısızlığıdır. İşte bu kişiler yaşamla aşkı yakalayamamış kişilerdir ve aşkı çocukları vasıtasıyla tatmaya çalışıyorlardır. Burada da maalesef gerçek aşktan söz etmek mümkün değildir.

ozbeozcom-gercek-ask-1

Gerçek aşk ilk olarak kendimizle bir aşk yakalamaktan geçer. Kendimize karşı koşulsuz kabullenme hali. Kendimizi ilk olarak bütün iyi ve kötü yanlarımızla kabul ettikten sonra ancak değişim başlayabilir. Birinci aşama kabuldür. Kendimizi kabullenmediğimiz sürece dış dünyada sadece benliğimizin yansımalarını görürüz.

Eşinizle, sevgilinizle veya ailenizle aranızda sağlıklı bir ilişki kurulmuşsa (sağlıklı ilişki iki tarafın birbirine koşulsuz kabul vermesinden geçer) işte o zaman istediğiniz değişimleri hayatınıza sokabilirsiniz. Sağlıksız ilişkilere sahipseniz psikolojik ya da fiziksel sıkıntılar yaşamaya hazır olun. Er ya da geç ilişki problemleri karşınıza hastalık olarak gelir.

Gerçek aşkı bulma yolcuğunuzun tadını çıkarın. Önce tüm yargılarınızdan arının, kendinizi ve başkalarını eleştirmeyi bırakın ve kendinizle olmaktan mutlu olun… Sonra da gerçek aşkla yaşamaya başlayın!

More from Pınar Or

Mutlu Olmak Zor Mu?

Nefes almak bir mutluluk değil mi? Peki, başka neler var… Asla demeyiniz...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.