Fark Yaratmak Sizce Sanat mıdır?

Fark yaratmak sizce sanat mıdır?

Ben öyle olduğunu düşünüyorum çünkü fark yaratmak yeni birşey keşfetmek olmasa da, bildiğimiz bir şeyi daha önce hiç görmediğimiz, duymadığımız, düşünmediğimiz, bambaşka bir üslupla yorumlamaktır.

Bu ay sizlere, yıllar süren emek ve çabanın sonucu önündeki tüm engelleri aşmış, Şirinceye 1 km uzaklıkta koca bir dünya yaratmış ve bunu sadece bir hayalin peşinden koşarak gerçekleştirmiş, mesleğini çok seven bir matematikçinin, dünyayı değiştirmeye bir köyden başlamasıyla nasıl fark yarattığının hikâyesini anlatacağım.

Karşınızda Prof. Dr. Ali Nesin…

Nesin Matematik Köyü - Ali Nesin Dersi
Aşağıda Ali Nesin bu koca anfide ders veriyordu. Şansıma denk geldim, ben de dersi bir köşeden dinledim.

Babası Aziz Nesin’in, kendisine Nesin vakfı bünyesinde bir Matematik Enstitüsü kurulmasını vasiyet ettikten tam 12 yıl sonra dünyanın hiçbir yerinde bugüne kadar yapılmamış bir Matematik köyünü İzmir’in Şirince Köyü’nde hayata geçirmiş. Her seviyede ve her yaşta matematikçi, öğrenci, eğitmen, araştırmacı, meraklı amatörün aynı anda ve aynı mekanda matematik yaptığı, bilenin bilmeyene anlattığı sıradışı  bir ortam yaratarak babasının onun için kurduğu hayallerin de ötesine geçmiş….Emin olun bu hiç kolay olmamış. Üstelik yanlızca projesine inanan bağışçıların desteğiyle bunu başarmış.

İki katlı kütüphane…üst katında okuma alanları ve yanlızca sanat kitapları bulunuyor.

Her yıl ülkemize hatırı sayılır sayıda matematikçi kazandıran bu köy, herşeyden uzakta, yemyeşil bir ortamda, sessizliğin içinde bir mabed. Burada tüm evler taş, çamur ve samandan…Betonsuz yapılmış. İçeride televizyon, müzik, radyo yayını yok. Ancak, elektrik, sıcak su ve internet imkanı bulunuyor. İlköğretim düzeyinde eğitimden en ileri seviyede araştırmaya kadar her türlü matemetik ekinliğinin aynı anda yapılabildiği köyde, 2012 den beri de felsefe ve sanat etkinlikleri yapılıyor.

Düzen, gençlere matematiği gerektiği gibi veremiyor ama başka neyi veremiyor düşüncesinden yola çıkarak Ali Nesin, sanat ve felsefe dalları ile ilgili faaliyetleri de matematikle aynı çatı altında toplamış. Böylece bunların birbirinden ayrılmaz üç temel unsur olduğunun da altını çizmiş.  Burada matematiğin yanında, güncel sanat meselelerini olabildiğince gündeme getirerek, seramik, heykel gibi klasik dalların güncel uygulamaları, performans sanatları gibi öğrencilerin okullarında dahi çok karşılaşmadıkları alanların işlendiği, sunum ve başvuru becerilerini geliştirdikleri portfolyo hazırlıklarının yapıldığı farklı alanlara da yer veriliyor.

Başka bir derslik

Astın üstün olmadığı; katılanlara diploma, sertifika,not gibi belge ve ödülün verilmediği ders geçme ve sınavın olmadığı, kimsenin kimseden üstün ya da aşağıda olmadığı, son derece özgür bir ortamda yanlızca matematiği sanat ve felsefeyi paylaşmayı hedefleyen bir köy burası ve bütün uygulamalarıyla dünyada bir ilk….

Arabanın bile giremediği taşlı bir yoldan ulaşıyorsunuz bu köye ama varana kadar doğa eşsiz mazarasıyla ödüllendiriyor sizi. İçeri girdiğinizde açık hava derslikleri,  ağaçların altındaki banklar, şezlonglar, çardakların altındaki karatahtalar ,ağaçlardan gökyüzünün görünmediği koyuyeşil sığınaklar, havuzlar, çeşmeler ateş yakılacak alanlar… piyano ve bilardo odaları, şömineler, fırınlar, hamam…ağaçların gölgesindeki iki katlı kütüphane ve bütün ihtişamlarıyla doğanın içinden hiç beklemediğiniz köşelerden boy gösteren mermer heykeller büyülüyor sizi… Köyü güzelleştirmek için hiçbir karşılık beklemeden gelip eserlerini yerinde üreten heykeltraşlar tarafından 2012 de yapılan bu heykeller sanki yıllardır hep oradaymışlar hissini veriyor insana…

Bu dersliğin içinden koca bir ağaç geçiyordu. İçeride piyano ve mini kütüphane vardı.

İzmirli olup Şirinceye gitmeyen var mıdır bilmiyorum ama gidip de Nesin Matematik Köyü’nü görmeyen varsa eğer çok şey kaçırmış demektir…Nesin Matematik Köyü, Matematik,Felsefe ve Sanatın, Şirince köyünden evrene açılan aydın kapısıdır. Bende bıraktığı izler ve hisler umut eli uzattı geleceğe….Yanlış eğitim sistemimizin çocuklarımızı köşeye sıkıştırdığı,eğitimin eksik bıraktığı kör noktalara ışık tutacağına inandırdı….Çocuklarımıza harika bir ortamda matematiği, sanatı, felsefeyi birarada değerlendirme, algılama ve sevdirme fırsatı sunacağına dair ipuçları uzattı.

Çardak altında mini bir derslik, anfi.

Zamanların ötesinde bir zamanda, eğitimlerin üstünde bir eğitim ağında, son derece doğal bir atmosferde, matematiği anlamak,felsefesini yapmak, sanatla birleştirmek, dünyayı daha yaşanır bir yer haline dönüştürmez mi sizce de?

Köyde mermerden yapılmış bir heykelin önünde ben.

More from Aslı Önder

Bir Nefeste Roma

Yüzyıllara, göçlere, savaşlara tanıklık eden büyüleyici bir kent Roma ve bu şehrin...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.