Evde Yapılan Egzersizde Sizi Bekleyen Tehlikeler

Profesyonel bir sporcu bile olsanız bazen uzman yardımı olmadan yapılacak hareketler omurganıza ciddi zararlar verebilir ! Sağlıklı olmayı beklerken var olan sağlığınızdan bile olabilirsiniz !Sağlıklı olayım derken var olan sağlığınızdan da olmayın! 

Bu yazımda sizlere evde yaptığınız egzersizlerle ilgili bazı önerilerde ve uyarılarda bulunmak istiyorum.

Son zamanlarda  spor salonunda yapılan egzersizlerin  yanı sıra evde yapılan egzersizler de bir hayli artış gösterdi. Ancak, evde spor yaparken internetten izlenen videolar ve alınan bilgilerle yapılan egzersizler sizin için yanlış seçim olabilir.  Egzersizlerin  bilinçsizce yapılması olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Evde Egzersiz

Sakıncalı  hareketlerden kaçının

Örneğin ; bel ve boyun problemi yaşayan kişilerin bazı hareketlerden kaçınması gerekir. Eğer bilinçsizce yanlış bir hareket yapılırsa problemli yerler daha da kötü duruma gelebilir ve geri dönüşü bazen imkansız olan kalıcı hasarlara yol açabilir. Hareketler her zaman kademeli olarak ilerler. Mesela bir hareketi daha doğru düzgün yapamazken (kaslarımız daha yeterince güçlenmeden ) onun bir ileri düzey versiyonunu yapmak size sorun yaratabilir.

 

Kontrolsüz yapılan egzersiz sakatlayabilir!

Son yıllarda özellikle pilates evde çok denenen bir egzersiz yöntemidir. Pilates vücudun esnemesi ve vücudun sağlığı için gerçekten çok yararlıdır. Fakat pilatesin mutlaka konusunda uzman bir eğitmen tarafından yaptırılması gereklidir. Çünkü uzman kişi sizin hareket yapma esnasında yaptığınız yanlışları gözlemleyip sizi uyarır ve hareketin doğru şekilde yapılması için gerekli yönlendirmeleri yapar. Eğer tek başınıza evde denerseniz örneğin;  sadece yanlış pelvis duruşu yüzünden bile belinize aşırı yük biner ve bunun sonucunda kalıcı hasarlara yol açabilirsiniz.  Eğer vücudunuzun alt yapısı yoksa yani kaslarınız bazı hareketleri yapmanız için hazır durumda değilse, yaptığınız bazı hareketler ömür boyu sürecek sakatlanmalara neden olabilir.

Pilates yaparken dikkat edilmesi gerekenler:

  • Pilatese yeni başladıysanız ya da çok ara vermişseniz  egzersizin şiddetini, sıklığını ve süresini ilk başlarda çok düşük tutulmalısınız, gün geçtikçe yavaş yavaş tekrar sayısı ve şiddetini yükseltebilirsiniz. Farklı bir egzersize geçerken de yeni yapılacak egzersize alışıncaya kadar dikkatli bir şekilde hatta en başlarda yeni hareketin önce basit versiyonlarıyla başlamalısınız.
  • Aynı zamanda bel ve omurga güçlendirici hareketlerde belinizi desteklemeniz çok önemlidir.
  • Eğer omurganızda lordoz ya da skolyoz rahatsızlığı varsa egzersiz yaparken daha dikkatli olmalısınız. Ayrıca daha kalın birmat tercih etmelisiniz.
  • Egzersiz esnasında oluşabilecek sakatlanmaların önüne geçmek için egzersizi yaptığınız alan gürültüsüz ve sessiz olmalı, hareketlere ve tüm seansa çok iyi konsantre olmalısınız.
Yazar
More from ozbeoz

Gidip Gelen 3-5 Kilo

Kışlık kıyafetlerde gizlenebilen şu son 3-5 kiloyu verseniz  istediğiniz kıyafetlere tekrar girebilecekseniz...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.