Düzgün Postür Nedir?

Merhaba,

Bundan böyle bu köşede sizlerle beraber olup genel olarak egzersiz ve sağlıklı yaşamdan söz edeceğim. Egzersizlerde dikkat edilmesi gereken temel konular, sağlıklı beslenme, egzersizlerle düzelebilecek fiziki rahatsızlıklar ve çözümleri, sağlık, fitness , egzersiz ile ilgili olumlu veya olumsuz durumları ele alacağım. İçerikler zaman zaman gündeme göre değişiklikler gösterebilir.

Bugünkü yazım, düzgün duruş (postür) hakkında;

Düzgün Postür Nedir?

Postür, duruş demektir. Düzgün postür ise, bir insanın anatomik açıdan en uygun duruşunu ifade eder. Bu duruşta vücut ağırlığı dengelidir, her eklem, kas ve kemiğe eşit ve uygun miktarda baskı olur.

Aşağıdaki resimde, günlük hayatınızda her zaman uygulamanız gereken düzgün postüre ait ilkeleri gösteriyorum. Resimde dikey beyaz bir çizgi görüyorsunuz. Bu çizgideki noktalar yukarıdan aşağıya sırayla; kulak memesi, omuz kemiğinin ucu, pelvis (kalça) kemiğinin ucu, diz eklemlerimizin biraz arkası ve ayak bilek kemiklerinin 2 parmak önündeki bölgelerdir. Düzgün postürde bu noktalar düz bir hatta yer almalıdır.

ozbeozcom-duzgun-postur

Düzgün postür aşağıdan başlar, yani siz bu detayları günlük hayatınızda uygulamaya başladığınızda, dikkatinizi sırayla aşağıdan yukarıya doğru verin: Ağırlığınız ayaklarınızın ortasına yakın (topuk ile “pençe” diye tabir edilen kısmı arasında) , bacaklarınız çok hafif bükük  (ki dizlere ve bele daha az yük binsin), karın kaslarınız aktif  (ki karnınız biraz içeride olsun), kalçanızın üst taraf noktaları (ASIS noktaları) biraz içeride (nötr pelvik pozisyonu) ve göğüsleriniz hafif önde, omuzlar biraz geride ve normal pozisyonda . Ve son olarak, bakışlarınızı, sanki hemen önünüzde ve sizden 20-30 cm daha uzun birisine bakıyormuş gibi yöneltiyorsunuz. Tüm bunları doğru şekilde uyguluyorsanız düzgün postürdesiniz demektir.

Postürümüzün doğru olmaması, yaşam kalitemizi düşürür ve giderek artan iskelet sistemi rahatsızlıklarına yol açar. Yanlış postür ile yapılan egzersizler  -özellikle ağırlıkla yapılanları- iskelet sistemimizde sonradan düzelmesi çok zor rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Özellikle ağırlık sporlarıyla uğraşmayı düşünüyorsanız ve duruşunuz yukarıdaki tariflere pek uymuyorsa, her şeyden önce doğru postürünüzü bulmanız gerekli.

Günlük yaşamınızda postürünüzü düzeltmek ve korumak için neler yapmanız gerektiğini yakında daha ayrıntılı şekilde açıklayacağım.

İster yaşam kalitenizi normal seviyeye çıkarmak ister daha sportif bir yaşama atılmak amacında olun yapacağınız ilk şey; düzgün postürü sağlayacak yukarıdaki detayları hatırlayıp uygulamaktır. Eminim ki sadece doğru postürü sağlayarak bile kendinizi çok daha güçlü ve özgüvenli hissedeceksiniz.

Begüm ERDEM Kimdir?

PILATES  (Matwork & Reformer & Cadillac & Chair & Laddel Barrel & Avalon) Eğitmeni
TRIGGER POINT THERAPY Uygulayıcısı
TRX Eğitmeni
BOSU Balance Cardio Eğitmeni

Begüm ERDEM, Türkiye’nin ilk balerinlerinden olan Sevinç Altıntaş’a ait Özel Bale, Mankenlik ve Zerafet Okulunda 7 yıl bale eğitimi almıştır. Basketbol ve voleybol sporlarını da yapmış ve 2006 yılından beri Pilates’le ilgilenmiştir. 2011 yılından beri profesyonel olarak pilates eğitmenliği yapmaktadır. Begüm ERDEM ayrıca 2011 senesinde lisanslı ZUMBA ve ZUMBA KIDS & JUNIOR eğitmeni olmuş ve bu alanlarda da bir çok yerde ders vermiştir.

Rael Isakowitz’in kurduğu yenilikçi ve akademik başarıya adanmışılığı ile ün salmış lider bir Pilates eğitim akademisi olan BASI PILATES Kapsamlı Eğitmen Yetiştirme Kursu‘nu  ve BASI PILATES ADVANCED EDUCATION CERTIFICATE kursu olan MENTOR PROGRAM’ı bitirmiştir. Bunlara ek olarak ; Allan Menezes’in Teorik Pilates, hamilelikte Pilates, sırt ağrıları için Pilates ve ileri yaştaki bireyler için Pilates , The Body System’in Cadillac-Trapes , Viktor Uygan ‘ın Extension-Flexion-Rotation, Yasemin Ünal Helvacıoğlu’nun Yin Yoga  başlıklı workshoplarına ve diğer kişisel antrenörlük (Persoanal Training) workshoplarına katılmıştır.

Halen Çeşme Marina & SPA’da ve Çeşme Belediyespor’da grup ve bireysel Pilates dersleri vermeye devam etmektedir. Trigger Point, TRX , BOSU  gibi güncel egzersiz uygulamalarını da sıkça eğitim programlarına dahil etmektedir. Begüm ERDEM yönetim kurulu üyesi olduğu Çeşme Sağlıklı Yaşam ve Spor Derneği ile Çesme’de sıklıkla spor etkiniklerinin yapılmasına öncülük etmektedir.

 

 

Yazar
More from ozbeoz

Cildimi ve Cilt Bakımı Yapmayı Seviyorum

Cilt bakımı hakkında merak edilenleri ve her şeye zaman bulduğumuz hayatımızda cilt...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.