Dunning-Kruger Sendromu

Justin Kruger ve  David Dunning New York Stern School of Business’ta görevli iki psikolog. Ortaya attıkları teori “Dunning-Kruger Etkisi” adıyla literatüre geçmiş olan bizlerin cahil cesareti dediği şey aslında. Journal of Personality and Social Psychology’nin Aralık-99 sayısında yayımlanan teorileri özetle, “Cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır” demektedir.

Dunning-Kruger teorisinin ulaştığı sonuçlar şunlar:

  • Niteliksiz insanlar ne ölçüde niteliksiz olduklarını fark edemezler.
  • Niteliksiz insanlar, niteliklerini abartma eğilimindedir.
  • Niteliksiz insanlar, gerçekten nitelikli insanların niteliklerini görüp  anlamaktan da acizdirler.
  • Eğer nitelikleri, belli bir eğitimle artırılırsa, aynı niteliksiz  insanlar, niteliksizliklerinin farkına varmaya başlarlar.

Bu iki uzman teorilerini test etmek için Cornell Üniversitesi’nden 45 öğrenciye bir test yaptılar, çeşitli sorular sordular.  Ardından öğrencilerden “testin sonucunda ne kadar başarılı olacaklarını tahmin etmelerini” istediler.

En başarısızların (yani sadece yüzde 10 ve daha az doğru yanıt  verenlerin), testin yüzde 60′ına doğru yanıt verdiklerine, ayrıca iyi  günlerinde olsalar yüzde 70′e ulaşabileceklerine inandıkları ortaya çıktı.

En iyilerin (yani en az yüzde 90 doğru sonuç alanların) en alçakgönüllü  denekler olduğu (soruların yüzde 70′ine doğru yanıt verdiklerini  düşündükleri) görüldü. (Bu arada belirtmeden geçmeyeyim: Dunning ve Kruger bu çalışmalarıyla 2000  yılında Nobel ödülünü kazandılar.)

İki uzman psikolog bu bilinçsizliği, “kronik kendi kendini değerlendirme yeteneksizliğine” bağlıyorlar. Mutlaka çevrenizde vardır böyle kişiler. İçinizden düşünürsünüz bu adam ya da kadın bu mevkilere nasıl geldi diye. Bu cahillikle, bu kafayla nasıl bu pozisyonda olabilir diye hayıflanmışsınızdır. Bu kişilerin kendi yetersizliklerinin farkında olmamaları onlara bir avantaj olarak geri dönmüştür aslında. Çünkü bu kişiler gerçekten iyi olduklarına inanmışlardır. Bu yüzden de öne çıkmaktan, yaptıklarıyla gurur duymaktan sakınmazlar. Bunu bir hak olarak görürler. Uyanıklık yaptıklarını düşünürler. Tabi diğer uçta da nitelikli ama kendini ortaya koymayan, kendi başarılarıyla övünmeyen insanlar var. Bu insanlar maalesef nitelikli oldukları halde geri planda kalacaklar, yüksek görevlere kendiliklerinden talip olmayacaklar, yeteneklerinin başkaları tarafında görülmesini isteyeceklerdir. Sonuçta da yapabileceklerinin gerisinde kalacaklardır. Etrafınıza bir bakın isterseniz. Özellikle de devletimizi yönetenlere…

Niteliklerinizin ve başarılarınızın farkında olup bunu ortaya koyduğunuz günler dilerim…

More from Pınar Or

Gerçek Aşk

Aşk deyince aklınıza ne geliyor? Aşkın sözlük anlamı “bir başka varlığa duyulan...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.