Modern Kadının Dişilik Yolculuğu Başlıyor

Kadın olmak ve kadın olmakla birlikte yüklenen sorumluluklar. En kötüsü de kadın olurken unutulan dişilik. İronik ama bir o kadar da gerçek.

 

DİŞİLİK YOLCULUĞU BAŞLIYOR DUYDUK DUYMADIK DEMEYİN

Kadim Anadolu uygarlıkların birinin görkemli şölenlerden haz almayı seven bir neferi binlerce yıl öncesinden bize şöyle fısıldıyor:

‘Ey yolcu! Ye, iç, keyfine bak, çünkü başka hiçbir şey bu kadar önemli değildir.’

Biz de diyoruz ki:

YE, SEV, DUA ET VE HARİKA BİR ‘DİŞİ’ OL…

‘Ey yolcu! Evet, tüm yaşamımız bir büyüme ve gelişme yolculuğudur. Karşılaştığımız her şey bu yolculuğun bir paçasıdır. Öğrenmenin de, gelişmenin de yaşı da sonu da yoktur.
Diyoruz ve tüm kadınları ‘dişilik yolculuğu’na davet ediyoruz. Peki, nedir bu dişilik yolculuğu?

ozbeozcom-disilik-yolculugu-4

ozbeozcom-disilik-yolculugu-5

ozbeozcom-disilik-yolculugu-1

ozbeozcom-disilik-yolculugu-3

ozbeozcom-disilik-yolculugu-2
Doğada her şeyin erkeği ve dişisi var. Bitkilerin, hayvanların, biz insanların… Örneğin erkek incir ve dişi incir bambaşka karakteristik özellikler gösterirler. Erkek incirin reçeli güzel olur ama tadı buruktur. Biz insanlar dışında doğadaki tüm canlılar özlerine ve yaratılışlarına uygun hareket ederler ve bizlerden çok daha az sağlık sorunu ile karşı karşıya kalırlar.

Biz insanlar diğer canlılardan farklı olarak insanlarla sosyal ilişkiler kurarak ve kendimize kültürel dünyalar kurarak var oluruz. Bu ilişkiler ve yarattığımız kültürel dünyalar bizim ne yediğimizi, nasıl yediğimizi, ne içtiğimizi, ne giydiğimizi, nasıl davrandığımızı, kısaca nasıl yaşadığımızı belirler. Antropologlar tüm bunlara ‘kültür’ derler. Ve antropologlar yani insanbilimciler insanı ‘kültür’ diye tanımladıkları evren üzerinden inceler. Dişi ve erkek olmak da insanlarda diğer canlılardan farklı olarak bu sosyal ilişkiler ağının ve kültürel dünyanın içinde şekillenir ve var olur. Toplumsal cinsiyet antropolojisi (sex and gender anthropology) bu anlamda insanın toplum ve kültür içerisinde dişi ve erkek olma hallerini inceleyen insanbilimidir.

Dişiliğin antropolojisi- kadının anatomisi var oluş analizidir. Yeme, içme, oturma, kalkma, yürüme, cinsellik, evlilik, boşanma, kadınlık rolleri, kadın olma halleri bu alanın konusudur.

Günümüz modern kadını ve onun macerası da bu bağlamda alarm vermekte ve önce ruhsal sonra da fiziksel sıkıntılar ara ara kapıları çalmaktadır.

Hal böyle iken bir toplumsal cinsiyet antropoloğu ve bir klinik psikolog kafa kafaya verdik ‘modern kadın’a eğlenceli bir terapi ve Dişilik Eğitimi hazırladık…

Işıl ışıl parlayan harika dişiler çoğalsın, kadınlar mutlu olsun diye…

Bu yolculuğu OZBEOZ LIFESTYLE Blog’da takip edebilirsiniz…

More from Çağnur Şarman

Çağnur’la Kahve Sohbetleri: Benan Bilek

Kadınlarla, onların gizemli dişi enerjileri ve içlerindeki tanrıçalar ile sohbetlere başlıyor... [embed]https://youtu.be/3jjEd6-7Xuc[/embed]...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.