Çağdaş Sanatın Buluşma Noktası Contemporary İstanbul

Her yıl İstanbul’u uluslararası çağdaş sanatın merkezi haline getiren Contemporary İstanbul, 2017’de de yerli ve yabancı galerileri, 4-17 Eylül tarihleri arasında sanatseverlerle buluşturdu.

Akbank desteği ve Ferko ile Yıldız Holding ortak sponsorluğunda gerçekleşen Contemporary Istanbul, Lütfi Kırdar Rumeli Salonu ve İstanbul Kongre Merkezinde düzenlendi. Fuar, ön izleme günü dahil beş gün sürdü. 42’si yabancı olmak üzere, toplam 73 galeri katıldı ve yaklaşık 1.500 sanat eseri İstanbullu sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Contemporary İstanbul, 12 yıldır Türk sanatını dünya sanatıyla buluşturuyor. Bu yıl geçtiğimiz senelerden farklı olarak Kasım ayı yerine Eylül ayının ikinci haftasında düzenlendi. 15. İstanbul Bienali, Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki “Ai Weiwei”, İstanbul Modern, Pera Müzesi, Borusan, Elgiz Müzesi, Akbank Sanat ve Arter gibi önde gelen sanat kurumlarının etkinlikleriyle birlikte ‘’İstanbul Art Week’’ kapsamında gerçekleştirildi.

Sanat hareketindeki bu dev birleşme, İstanbul’u bir anda dünya sanat haritasında çok önemli ve çarpıcı bir noktaya yerleştirdi.

Bugün dünyanın gözünde her geçen yıl standartları yükselen bir sanat fuarı ve bambaşka konumlanmış bir İstanbul var. Ayrıca dünyanın uluslararası sanat alanında önemli oyuncuları ve galerilerinin Contemporary Istanbul’a gelmesi bizlere, Türkiye’nin bu alandaki büyük potansiyeline işaret ediyor. Dolayısıyla bu fuar, Türkiye’nin tanıtılması açısından çok önemli.

Bu yıl fuar kapsamında bir dizi etkinlik yapıldı.Bunlardan biri de; Contemporary İstanbul’da 10 yıldır düzenlenen CI Dialogues’du. Bu yılki teması ‘MOVEMENT’-‘HAREKET’ olan, ’Hareket’e sanatsal bir bakış açısıyla yaklaşan CI Dialogues programı, akademisyenleri, mimarları, sanatçıları ve profesyonelleri, çağdaş sanatın güncel durumunu, diğer yaratıcı endüstrilerle ve hatta günlük yaşamla olan ilişkisini gözden geçirmek için bir araya getirdi. Hayatın temelinde yer alan teknoloji, mimari, mekan, tasarım konularını ele aldı.

Contemporary İstanbul’da neler ön plandaydı?

 CI’ın geleceği kucaklayan bir uzantısını oluşturan Plugin yeni medya bölümü ise,  “Natura Nova” başlıklı özel bir sergi ile izleyiciyle buluştu. Natura Nova Sergisi, değişen dünyamız ile buradaki yeni deneyimlerimiz arasındaki diyaloğa medya sanatı üzerinden bir bakış sunuyor. Doğa temsilinin tam olarak nasıl bir şey olması gerektiği sorusuna ise sanatçılar, yeni ve kendine has cevaplar vermişler. Bilim ve teknolojinin kesişim noktasında yer alan güncel sanat eserlerini sergilemeye adanmış bu bölüm fuarda, medya sanatının dikkat çeken eserleriyle karşımıza çıkıyorlar.
Contemporary İstanbul’un iç mekan tasarımı, açık havada yer alan kamusal alanlara yapılan vurgusu ve özgün dokunuşlarıyla Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından gerçekleştirildi. Galerilerin yer aldığı sergi mekanları, açık havada heykellerin sergilendiği fuar alanına bitişik Sanatçılar Parkı’nın bir uzantısı olarak ele alındı.

Sanatçılar Parkı’nda gerçekleşen Beşinci Element heykel sergisini ise, toprağa, havaya, suya, ateşe ve insana, çağlar ötesinden gelen ve madde ve zaman ötesine geçen, devam eden serüvenle bir yüzleşme: bir hesaplaşma olarak görüyoruz.

Sınırların Ötesinde

Fuarda sıradan hiçbir işe rastlamamakla birlikte, yaratmada sınırların ötesine geçen bir çok eser karşımıza çıkıyor. Bunlardan birtanesi de Ermeni asıllı Tigran Tisitohgdzyan adlı sanatçıya ait. Sanatçının Mirror başlıklı serisi tartışmasız Contemporary İstanbul’un en çok fotoğraf çekilen bölümüydü. Detayları titizlikle çalışmış, geçirgenlik duygusunu mükemmel yansıtmış, içimizdeki”ben”lere de harika göndermeler yapmış olan sanatçı, aynalar serisiyle fuarda nefesleri kesti.

Bir diğer çok etkilendiğim çalışma ise bombalar patladıktan sonra, bir savaşın ardında kalanları bize vurucu bir şekilde aktaran Ahmet Güneştekin’e aitti. Koca bir duvarı kaplayan bu eser, savaşın buz gibi soğukluğunu kullandığı gri tonuyla ve malzemelerin yitikliğiyle iliklerime kadar bana hissettirdi…

“Dear Art” – Metale kağıt etkisini veren sanatçının, sanata mektup yazdığı eserinin önünde… Blue and Joy ile…

Anna Laudrel Galeri’nin sanatçılarından biri olan Blue and Joy, metale kağıdın sıcak etkisini vererek, kağıttan sanata,geçmişe ve geleceğe ulaşan bir dizi mektup yazıyor. Aynı galerinin çalıştığı bir diğer sanatçı Jan Kuck’un “What İf We Are Asking The Wrong Questions?” adlı neon ışıklarla yazdığı eser, hayatımızla ilgili ya yanlış soruları soruyorsak sorusunu zihinlerimizde uyandırdı.

BMW Borusan, Güney Afrikalı sanatçı Ester Mahlangu’nun eseri olan 12. BMW Art Car’ı fuarda sergiledi. Güney Afrikalı sanatçının tasarladığı 12. BMW Art Car, ilk kez 1975 yılında Fransız yarış pilotu ve koleksiyoner Hervé Poulain’in, bir sanatçıyı davet ederek otomobil kaportasını bir kanvas olarak kullanmasını istediğinde yaratıldı. BMW parçaları üzerine yapılan desenler, Afrika geleneği ile BMW ruhunu buluşturdu. 
Amen Roche’un “Teabag Collection” adı altında tuvale çay poşetlerinden yapmış olduğu kompozisyon ise modern sanatta malzemede ve yaratmada sınırların kaybolduğunu bizlere apaçık gösterdi.

Yakından baktığımızda arka arkaya dizilmiş balerinlere dönüşen Semra Ecer’in “Women are the backbone of the world” adlı omurga formundaki heykel çalışması ise, kadının dünyadaki omurga kadar önemli yerine dikkati çekiyor.

Contemporary İstanbul, sanatsal içeriği, estetik tavrı, VIP Programı, ziyaretçi memnuniyeti ve üst seviyede sunduğu hizmet farkı ile bugün İstanbul’a ciddi anlamda değer katan uluslararası bir sanat platformu. CI sayesinde, ülkemizdeki sanatseverlerin dünyadaki güncel sanat eserlerine hem erişimi kolaylaşıyor hem de ilgisi artıyor. Ayrıca bu etkinliklerle birlikte sanata bakmayı öğrenen genç bir nesil yetişiyor.

İnanıyorum ki İstanbul her geçen yıl hem jeolojik konumu, hem de tarihi dokusuyla daha da yükselecek. Ortadoğu, Balkanlar ve Avrupa’nın sanat alanında en önemli buluşma noktası haline gelecek. Belki de bir gün İstanbul, dünya sanatının başkenti kabul edilecek. Neden olmasın?…

Bu yazının etiketleri
, , ,
More from Aslı Önder

Bedri Rahmi Eyüpoğlu

Türküler.... Derindir!... Hepsinin içinde bir hikaye, bir yaşanmışlık saklıdır... Bu ayki yazımda...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.