Çirkin Terlik Yoktur Alışmamışlık Vardır

Yaz aylarında her an ve her yerde karşımıza çıkan beğendiğimiz veya garipsediğimiz terlik modasını tüm detayları ile Fatma Evren’in gözünden inceliyoruz.

Yaz aylarının tam da ortasındayken şu terlik meselesini bir mercek altına alalım istedim. Ruhlarımız Ugg ile Birkenstock arasında bir noktada sıkışmışken bu çirkin ayakkabılara olan tutkumuz nereden ve nasıl ortaya çıktı bu konuyu biraz düşünmeli.

Öncelikle Ugg botların tarihçesine ve moda dünyasına girşine hızlı bir göz atalım. 1970′li yıllarda Avusturalya’nın batı kısmındaki büyük bir şehir olan Perth’te küçük atölyeler tarafından imal ediliyormuş bu botlar. Öncelikle bu bölgedeki insanların bu botları benimsedikleri ve hatta sörfçülerin bu botları ayaklarını korumaları için kullandıkları söyleniyor, daha sonraları ise bu botları kullanmak sörfçülerin hayat tarzı olmuş.

ozbeozcom-fatma-evren-terlik

Sex And The City ile Kabullenilen Akım

Benim için Ugg’ların günlük hayatta  kabul edilişi topuklu ayakkabılarıyla meşhur Carie’nin Sex and The City’de Ugg botlarıyla görülmesi sonunda oldu. Yanlış hatırlamıyorsam 6. sezon… Daha sonra bir kez deneyen bir daha çıkartamaz oldu ve hayatımızı ele geçiren bu çirkin botlar en soğuk günlerde en yakın arkadaşımız oldu. Kim ne derse desin!

Terlik Konforu mu Çirkinliği mi?

Gelelim en çirkin terliklerimize. Daha önceki yıllarda bir nebze daha narin duran parmak arası modelleri ile yaz aylarının vazgeçilmezi olan Birkenstock’un kökleri 1774 yılına kadar uzanıyor. Alman Johann Adam Birkenstock’un yarattığı marka, torunu Konrad Birkenstock ile daha da geliştiriliyor. 1964 yılında üretilmeye başlanan sandaletler daha sonra özellikle başta ABD olmak üzere tüm dünyada yoğun ilgiyle karşılanıyor.

Herkesin Tercihi

80’li yıllarda Almanya’da ev terliği olarak kullanılan bu terlikler günümüzde ikonik Olsen ikizlerimiz başta olmak üzere pek çok ünlü ve stil önderi tarafından tercih ediliyor. Normcore trendi çok büyük bir çelişki halinde. Bu kadar popülerken ve basic giyinmek yaz aylarında yapılabilecek en güzel şeyken, bu yaz bir adet çift bantlı terlik edinin. İlla designer olsun isterseniz, Stella McCarthney, Acne Studios, Celine kontrol edilmesi gereken tasarım markalar arasında. Parmaklarını göstermek istemeyenler için ise Gucci’nin baba terlikleri ilk hedefimiz. Sokak modasını seviyorsanız eğer onu kurallarına göre oynamanız gerekir, dışardan gelen eleştirilere gülüp geçmeyi de bilmeniz gerekir!

Yazar
More from ozbeoz

Gelin Makyajı

Merhaba sevgili okurlarım, Bu yazımda size gelin makyajıyla ilgili tüyolar vermek istiyorum....
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.