Cildimi ve Cilt Bakımı Yapmayı Seviyorum

Cilt bakımı hakkında merak edilenleri ve her şeye zaman bulduğumuz hayatımızda cilt bakımına zaman bulamayışımızın verdiği deformasyonları gerçekten biliyor musunuz?

Merhaba;

Kendine değer veren, özüne dönmüş, ben özelim çok değerliyim diyebilen sevgili okurlarım. Niçin mi böyle dedim? Eh benim yazılarımı okumak için zaman ayırmanız bunun bir kanıtı. Peki, size bir sorum var, acaba kaçımız gerçekten cildimizi seviyoruz? Bir makyöz olarak bunu sormak zorundayım. Makyajın ilk adımı cilt bakımı olmalıdır her zaman. İstediğimiz kadar en pahalı makyaj malzemelerini alalım cildimize iyi bakmazsak hiç bir anlamı olmaz. Öncelikle cildimizin sağlıklı olması için beslenmemize dikkat etmekle başlayabiliriz. Diyet yapın sıfır beden olun, plajlarda uzun uzun yürüyün demeyeceğim tabi ki. Ama doğru beslenmeyi alışkanlık haline getirirseniz ve bol su içerseniz zaten cildiniz kendini yeniler. Çok güzel bir coğrafyada yaşıyoruz. Sebzemiz, meyvemiz bol ve taze. Antioksidan içeren meyve ve sebzeler tüketmeye özen göstererek başlayabiliriz. Şimdi gelelim cilt bakımına.

ozbeozcom-cildimi-seviyorum

Cilt Bakımı İçin Mutlaka Yapmanız Gerekenler

Öncelikle yapmamız gereken en önemli şey gece eve dönünce ne kadar yorgun olursak olalım, yatmadan önce mutlaka makyajımızı temizlemeliyiz. Bu konuda benim de severek kullandığım iki ürün var. Bioderma Sensibio H2o ve Uriage Thermal Micellar kusursuz makyaj temizleme suları. Yuvarlak micel adı verilen tanecikler içerir. Makyaj temizleme suyuyla yüzünüzü sildiğiniz de, makyaj ve fazla kiri tamamen arındırır ve cildiniz tüm günü makyajla geçirdikten sonra rahat bir nefes alabilecek duruma gelir. Eczaneden rahatlıkla edinebileceğiniz ürünler bunlar. İkinci aşama ise tonik. Tonik sayesinde ölü hücrelerden cildinizi arındırabilirsiniz. Birçok tonik çeşidi mevcut olduğundan cilt yapınıza uygun olanı bulmakta zorlanmazsınız. Ve sırada son olarak nemlendirici var. Yaşınıza ve cilt tipinize göre uygun nemlendiriciyi bulduktan sonra ihtiyaca göre sabah ve akşam uygulayabilirsiniz.

Koruyun, Besleyin ve Işıldayın

Yaz mevsiminde cildiniz olumsuz etkilenebilir, doğru bakım ve korumaya ihtiyaç duyar. Dışarıya çıkmadan mutlaka bir güneş koruyucu sürmeliyiz. Hatta ben şapkasız çıkmam, güneş lekeleri biz makyözlerin korkulu rüyasıdır. Uv ışınlarından korunmanız cildinizin sağlığı ve genç kalması için çok önemlidir. Gelelim maske uygulamasına. Haftada iki kez kullanacağımız yatıştırıcı ve onarıcı bir maske az bir zamanda cilde tüm kaybettiklerini verir. Son olarak da hassas göz çevresi ürünlerinin kullanımı var. Göz çevresi güneşten fazlasıyla etkilenir, kurumuş cilde istenilen nem verilmezse tatilden kırışıklıklarla dönmemiz olası. Göz çevrenize uygun bir nemlendirici bu sorunu ortadan kaldırır. Tabi ki her gece düzenli sürmeniz şartıyla. Bu söylediklerim size çok zahmetli ve uzun zaman alacak şeyler gibi gelebilir. Bu kızın zamanı çok herhalde bütün gün kendine baksın diyenlerinizi duyar gibiyim.

Peki, size bir soru daha: Kıyafetlerinizi giydikten sonra yıkıyor kuruması için asıyor sonra toplayıp kusursuz görünmesi için ütülüyorsunuz değil mi? Cildiniz için de bu özeni göstermeye değmez mi? Kıyafetlerimiz eskiyince yenisini alabiliyoruz, ama inanın yıpranmış bir cildi eski haline döndürmesi neredeyse imkânsız! Bir soru daha duyuyor gibiyim. Bu ürünler çok pahalı şekerim bunların hepsine para yetmez! İnanın bana pahalı ürün iyi ürün demek değildir. Piyasa da o kadar kaliteli ve bütçeye uygun ürünler var ki. Biraz araştırıp cildimize uygun ürünleri bulabiliriz. Size tavsiyem arkadaşlarınıza bu konuyu danışmayın. Başkasına iyi gelen ürün size iyi gelmeyebilir. Lütfen bu konuda uzman kişilerden yardım alın. Ben yazımın başından beri makyaj temizleme suyum hariç hiçbir üründe tavsiyede bulunmadım. Çünkü bu konuda uzman değilim. Diğer yazılarımda makyaj malzemeleri ve fırçalarımla ilgili bilgilendirmeler yapacağım. Umarım verdiğim bilgilerin faydası olur.

Siz çok değerlisiniz, bunun farkına varın…

Sevgiyle ve güzel kalın…

Yazar
More from ozbeoz

Kışkırtıcı Yaza Kışkırtıcı Tasarım Etkisi

Ozbeoz.com'un bu ay ki konuk yazarı sevgili Sahra Tellioğlu. Sahra, Londra'da geçirdiği...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.