Çikolata Kokulu Gotik Şehir: BRUGGE

‘Çikolata kokan gotik şehir; Brugge’ün karamsar ama gizemli görünen sokaklarında Aslı Göksan’ın kaleminden bir gezintiye çıkıyoruz.

brugge-04

Gece saat dokuz ve her yer ıssız, sokaklar insansız. Pastadan yapılmış masal evlerinin kapılarını kapatan şövalyeler uyumak üzereler. Brugge sokakları şimdi çok sessiz. Sadece bir tren sesi, ve trene koşan son şövalyenin zırh gıcırtısı…

Dünya üzerindeki en romantik ve gotik yerlerden biri olduğunu düşündüğüm, sokakları buram buram çikolata kokan Belçika’nın bu sevimli ortaçağ şehrinde kendinizi film setinde gibi hissedebilirsiniz.

Bir de filmi varmış Brugge’ün, gitmeden bir gece önce açıp izledim. ‘InBruges’; ColinFarrell oynuyor, hislerimde ve duyduklarımda yanılmadım. Burası herkesin hayatında en az bir kere görmesi gereken bir yer!

teaw1

Her mevsimin tadı mutlaka başkadır ama Brugge’ün tadı bence en güzel sonbahar aylarında çıkar. Şehrin doğası karamsar ve gizemli, bu havayı da en güzel taşıyabilecek mevsim tabii ki sonbahar. Kışın da kar yağdığında iyice masallaşırBrugge.

Şehir oldukça ufak. Trenden indiğiniz andan itibaren; ‘Şuan da ortaçağa geri döndüm, burası gerçek olamaz!’ diyorsunuz. Evler, Hansel ile Gratel’in masalından fırlamış gibi, adeta pastadan yapılmış! Şehri birkaç saatte gezmiş bitirmiş hatta üçüncü kez aynı meydana dönmüş oluyorsunuz. Brugge için iki,üç gün yeter. Daha fazla kafa dinlemek ve buranın tadını daha uzun çıkarmak istiyorsanız dört, beş gün de kalınabilir tabii.

Brugge için tarihi bir şehir demek yetersiz kalır. Çünkü burası normal hayatını yaşıyormuş da, siz gelecekten gelmişsiniz hissi uyandıran bir yer.

Brugge’de kanalda botla dolaşabilir, faytonla şehri boydan boy gezebilir, çikolata fabrikasında çikolata tarihini öğrenebilir, hemen oracıkta yapımına şahit olabilirsiniz. Bol bol waffle yer, çikolataya uzun bir süreliğine doyar, aklınıza gelebilecek her çeşit aromalı birayı tadar, akşam yemeklerinizde dünya üzerindeki en iyi muscle ve patatesleri yer geri dönersiniz. Kanala bakan rustik otellerden birini seçerseniz, sabah uyandığınızda odanızın camından karanlık Avrupa havasını, ördekleri ve huzuru seyredebilirsiniz. Gece olunca karanlık çöker. Ateş böceklerini görürsünüz. Sabah erkenden uyanır, temiz havada parkları dolaşırsınız. Manzarayı hafızanıza sonsuza dek kazımak istercesine aşk gölüne bakarsınız uzun bir süre. Meydandaki katedrale girip, mum ışıklarının arasında sessiz sakin kafa dinler, uzun uzun düşünürsünüz…

‘Hayır rüya değil, uyanmaya çalışmayın!’

25755501

Brugge ‘a Nasıl gidilir?

Uçakla Brüksel’e iniyorsunuz. Ardından iki saatlik keyifli bir tren yolculuğuyla Antwerp’e. Ordan da 45 dakika kadar kısa bir tren yolculuğu ile Brugge’e varıyorsunuz.

Otel önerisi: RelaisBourgondisch Hotel

Yazar
More from ozbeoz

Şehirde Neler Oluyor: Nisan

Sevgili arkadaşlar, Baharın kendini iyice hissettirdiği bu güzel günlerde kırlarda ,bayırlarda gezinmek...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.