Chia Tohumu Nasıl Zayıflatıyor

Güney Amerika’ da yetişen chia tohumu geçmişe baktığımızda Azteklerin ve Mayaların düzenli olarak tükettikleri bir besin olarak karşımıza çıkıyor. Chia; Maya dilinde “güç” anlamına gelir. Minimum enerjide maksimum besinsel kalite sağladığı için ise modern çağın ‘süper güçlü besin’lerinden biri olarak anılır.

Chia Tohumu

Son zamanlarda her yerde chia tohumu ile karşılaşır olduk. Her ortamda en çok gelen sorulardan biri “chia tohumu zayıflatıyor mu” oluyor. Tarifler, chia tohumu çayı, chia tohumu ile zayıfladığını iddia eden ünlülerin reklamları derken çok ilgi çekiyor. Besin değeri olarak güçlü bir besin chia tohumu ancak çok fazla tüketildiğinde zararlı hale gelebilir her besin gibi. Sadece chia tüketilerek zayıflanıyor algısı çok yanlış olur. Hiç bir yiyecek veya içeceğin tek başına zayıflatamayacağını öncelikle unutmamalıyız. Sağlıklı bir beslenme planı ile doğru miktarda tüketildiğinde zayıflamaya yardımcı oluyor demek en doğru olanı.

Besin ögesi örüntüsüne bakacak olursak 2 yemek kaşığı chia tohumu ( yaklaşık 28 gram ) 139 kkal olup 4 g protein, 9 gram yağ, 12 gram karbonhidrat içerir. Gluten içermiyor. Bu 12 gramlık karbonhidratın ise 11 gramı liftir. Yetişkin bir insanın günlük lif ihtiyacının % 44’ ünü karşılar. En önemli özelliği ise suda bekletme ile jelleşir ve kendi ağırlığının yaklaşık 10- 12 katına kadar su çekebilir. Chia tohumları kullanarak hazırladığınız bu jeli puding, çorba ve içeceklerinizde doğal koyulaştırıcı olarak kullanabilirsiniz. Çok keskin ve baskın bir tadının olmaması da yiyecek- içeceklere eklerken avantaj sağlıyor.

Yüksek posa içeriği ile tokluk süresini arttırır ve iştahı baskılamaya yardımcıdır. Bu özelliği ile zayıflama diyetlerinin başarısını arttırır ve gece atıştırmalarının da önüne geçer. Kan şekeri kontrolü sağladığı da yeni yapılan çalışmalar ile gösterilmiştir. Yağ asidi örüntüsüne ise bakarsak omega- 3 yağ asitlerinden zengin olduğunu görüyoruz. Bu nedenle kan yağlarının kontrolünde etkili. Ayrıca vücudun ikinci beyni olarak adlandırılan bağırsakların da sağlıklı şekilde çalışması için gereken lifleri sağlıyor. Magnezyum ve fosfor içeriğinin yüksek olması ile kemik ve diş sağlığının korunmasında etkili. Antioksidanlardan zengin.

Maya ve Azteklerin kurdukları medeniyetlerin o dönemin şartlarına göre oldukça modern ve gelişmiş olduğu bir gerçek. Günümüzde ise bu enerji ve dayanıklılıklarının sırrı Chia tohumlarında görülüyor. Süper besin chiayı başka süper besinlerle karıştırıp ve gücüne güç katabilirsin.

Chia Tohumu Pudingi (2 kişilik)

  • 2 yemek kaşığı chia tohumu
  • 4 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 2 dilim ananas, 5 adet çilek
  • 1 çay kaşığı tarçın
  • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi

2 yemek kaşığı chia tohumunu üzerini örtecek kadar sıcak su ile karıştırıp jelleşmesini sağlayalım. tarçın ve hindistan cevizi hariç tüm malzemeleri ekleyip tekrar karıştırın. Servis kaplarına aldıktan sonra üzerine damak tadına göre tarçın ve hindistan cevizi de ekleyerek afiyetle tüketebilirsiniz.

Bu yazının etiketleri
, ,
Yazar
More from ozbeoz

Zamansız Romantizm

Bir mekan düşünün; bitmesini hiç istemeyeceğiniz bir roman gibi. Okuyanı içine çeken...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.