Cesur Olmaya Hazır Mısın?

Evlenmeye karar vermek cesaret ister. Bir bebek sahibi olmaya karar vermek cesaret ister. Yardıma ihtiyacı olan birine “Senin yanında olacağım” demek ve bu sözü gerçekten tutmak cesaret ister. Girişimci olmak, yeni bir iş kurmak büyük cesaret ister. Yani hayatı zenginleştirmek, hayata anlam katmak bir cesaret işidir.

Hayatta bazen adımlar atmaya korkarız. Çekingen dururuz. Atalet hali iyi hissettirmese de rahatlık verir bize. Yenilik korkutucudur. Alışılan düzen sıkıcı da olsa bildiğimiz bir alandır. Kendimizi çok iyi hissetmesek de korku da duymayız. Ama bir tarafımız vardır ki o yanımız hayatta heyecan ister, zevk arar, risk almak ister, değişim ister. İşte o içimizdeki çocuktur. Bu çocuğu susturmak istersek daha çok bağırır. Ama hep susturulan çocuk sonunda içine kapanır, umudunu yitirir. Ama bizi hayata bağlayan da içimizdeki çocuktur. 

Cesur olmak

Bir düşünün birçoğumuz hayatı ne kadar da sığ yaşıyoruz.

Aslında olduğumuzdan çok daha fazlası olabiliriz; daha mutlu, daha doyumlu, daha kaliteli hayatlar yaşayabiliriz ama ah bir de içimizdeki şu çekingenlik ve ‘ben yapamam’ duygusu olmasa. Yenilik önce heyecanlı gelir. Sonra iş ciddiye binince korkarız. Birçoğumuz boş veririz. Çünkü değişim ürkütücüdür. İşte bu yüzden bir sürü insan mutsuz olduğu halde evliliğini sürdürüyor, bu yüzden bir sürü mutsuz çalışan var, bu yüzden bir sürü insan mutsuz hayatlar sürüyor. Tek nedeni değişimden korkmak. Oysa ki cesur olanlar korkularının üstüne giderler. Hayatları iyi gitmiyorsa bunu değiştirmek için çaba harcarlar, risk alırlar. Bu yüzden de hayatı daha dolu yaşarlar. Hayatlarında yaptıkları değişim iyi olmasa da en azından bir şeyler denenmiştir.  Enerji sarf edilmiştir. Durup beklenmemiştir. Hayatta her zaman böyle anlara ihtiyaç duyarız. Kimimiz o cesur adımları atar, kimimiz ise korkar adım atmaya.

Haydi, gelin hayatınızda cesurca kararlar verip adımlar atmaya başlayın. Havaların soğumasının ruhunuzu soğutmasına izin vermeyin ve çıkın dışarıya… Yağmur da olsa, soğuk da olsa, fırtına da olsa… Cesaret bunu gerektirir…

More from Pınar Or

Mutlu Olmak Zor Mu?

Nefes almak bir mutluluk değil mi? Peki, başka neler var… Asla demeyiniz...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.