Capri Adası’ndan Yaza Veda Etmek

Sonbahara merhaba dediğimiz bu günlerde hayat bizim için yeni yolculuklar planlıyor. Bu ayki yazımda Napoli limanının karşısında yer alan Capri adasından yaza veda etmek istiyorum.

Ölmeden görülmesi gerekenler listemde ilk sıralarda yer alan harikası ada, bakir koyları, harika limanı, etrafınızı saran limon ağaçları, tipik restoranları, olağanüstü otelleri, uçuşan ketenleri, sanatı vurgulayan vitrinleri ve sanat galeri ile İtalya’nın en şık adalarından birisi. Bu adanın ilham veren bir manzarası var.

ozbeozcom-capri-palace-12

Herkesin Ruhundan Bir Parça: Dolce Vita

“Dolce vita” ruhunu yansıtan, 60’lı yılların bu gözde tatil adresi, Grace Kelly, Sophia Loren, Rita Hayworth gibi ünlü müdavimleri dolayısıyla da kendi modasını yaratan bir coğrafya olarak biliniyor. Özgür yaşam tarzı ve özgünlüğüyle 19. yüzyılın ortasında aydınların, yazarların, tarih boyunca ise sanatçıların, aristokratların vazgeçilmezi olmuş. Roma İmparatoru Tiberius’un adaya 12 villa yaptırıp, ölümüne yakın bir zamana kadar, yaklaşık 10 yıl burada yaşaması adanın ününün dünyaya yayılmasını sağlamış.

ozbeozcom-capri-palace-9

Adanın  tiyatro sahnesini andıran meydanında bulunan şık kafeler, restoranlar, dükkânlar, Champs Elysee’yi andıran dizilmiş dünya markalarının vitrinleri finikülerden inip adanın merkezine geldiğinizde sizi karşılıyor.

Capri’nin birbirinden güzel sokaklarını ancak yürüyerek keşfedebiliyorsunuz çünkü bu daracık sokaklara araba ve motorlu araç girmesi yasak. Bol bol yürüyor, bol bol tırmanıyorsunuz ama öyle manzaralara tanık oluyorsunuz ki, şahit olduğunuz bu coğrafya sizi büyülüyor.

ozbeozcom-capri-palace-10

Yeraltı ve Yerüstü Güzelliklerin Buluşma Noktası

Hele ki Grotta Azzurra adlı bir sualtı mağarası var ki… Doğanın gerçek bir sanat eseri olduğunu size adeta şiirsel bir dille anlatıyor. Küçük teknelerle dolaşabildiğiniz bu mağaranın masmavi ışıltısının içeride küçük bir gökyüzü oluşturmasıyla denizin altındaki kayalıkların üzerinde yaşayan mercanlarına tanık olmak paha biçilemez.

Sanat bütünüyle her yerde adanın ruhunu yansıtıyor burada. Adanın merkezinde “Liquid Art system” adlı galeri ve Capri adasının Ana Capri bölgesinde bulunan, Capri Palace otelinin içinde yer alan “The White Museum”  adanın en ilgi çekici eserlerini sergiliyor.

ozbeozcom-capri-palace-2
ozbeozcom-capri-palace-4

Sanatın Sardığı Otel: The Capri Palace

The Capri Palace tamamem bir sanat oteli olarak düşünülmüş. Günlük hayatla sanat arasında bir uyum yaratmak amacıyla kurulmuş olan bir müze otel burası. Otelin odalarında ise yıllardır New York, Londra, Paris’den tek tek toplayarak galerinin oluşturduğu heykel, resim gibi seçme sanat eserleri sergilenmekte. Plessi, Constantini ve bunun gibi tanınmış İtalyan sanatçıları yılın belli zaman dilimlerinde ağırlayarak, bu bölgenin özelliklerini yansıtan eserleri yaratmak üzere otelde ağırlıyorlar. Otel bu sanatçılara muhteşem Capri manzarasını kucaklayan dev bir atölyede çalışma imkânı sunuyor. Ortaya çıkan eserleri daha sonra galerinin daimi koleksiyonu içine katarak otelde sergiliyor. Otelin muhteşem bahçesi girişte yeşillikler arasından çıkan heykeller ve pembe begonvil bir kavis ile sizi içeriye davet ediyor. Dev istiridye kabuğunun içinde sunulmuş meyveler, lobideki sıra dışı modern sanat eserleri ile fark yaratmayı başarmış bir otel burası.

ozbeozcom-capri-palace-5
ozbeozcom-capri-palace-7

Eşsiz Galeriler ve Sanatçılar

Caprinin merkezinde çarşının içinde yer alan “liquid art system” galeri ise modern portre sanatçısı Marco Grassi”nin eserlerini görmek mümkün. Çin kağıdını kullanarak olağanüstü tekniğiyle harikalar yaratan, gül, lale ve çiçek tarlalarını bir paletin renkleri gibi ton surton üç boyutlu çalışan Çinli sanatçı Zhuhang Yong Yi’ ye kadar pek çok sanatçının eserleri ile karşılaşabilirsiniz. Kendisiyle gurur duyduğumuz bizi yurtdışında eserleriyle temsil eden Türk sanatçımız Ahmet Güneştekin’de Capri Adası’nın ev sahiplerinden.Bisiklet zincirlerinden dev heykeller çalışan Güney Koreli sanatçı Seo Young Deok adlı sanatçıya kadar pek çok değerli eserleri ve sanatçıları galerilerinde izleyiciyle buluşturuyor.

ozbeozcom-capri-palace-3
ozbeozcom-capri-palace-6

Yöresel Lezzetler ve Limoncello

Akşam olunca portakal büyüklüğünde limonları olan bu adanın en çok ruhunu yansıtan restoranı olan Da Paolina’da yememek olmaz. Leziz yemekleri ve kendine özgü ambiansıyla tam da adanın limon kokulu karakterini anlatıyor bu restoran. Limon ağaçları altında, demir ferforjeli sandalyeleri ve baharı müjdeleyen masa örtüleri eşliğinde deniz mahsulleri ve balık çeşitleriyle de adanın en tipik mutfağını yansıtıyor. Burada yemekten sonra ev yapımı sundukları limoncelloları denemeye değer doğrusu…

ozbeozcom-capri-palace-1

Capri’de sekiz gün kalmış ve adayı keşfetmiş olsam da koşarak tekrar tekrar gitmek isteyeceğim sayılı adalardan biri burası… Çünkü bütün o muhafaza ettikleri geleneklerin içinde gerçek bir medeniyet var.

ozbeozcom-capri-palace-11

More from Aslı Önder

Bedri Rahmi Eyüpoğlu

Türküler.... Derindir!... Hepsinin içinde bir hikaye, bir yaşanmışlık saklıdır... Bu ayki yazımda...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.