#tasarımcısohbetleri: Canan Alimdar ile Takı Tasarım

Kendi çizgisini ile kendi sanat eserlerini yaratan bir tasarımcı Canan Alimdar. OZ ‘un özgün takı tasarımcılarının ilk üyelerinden. Canan Alimdar ‘ın tarzında en sevdiğimiz şey iddiasını kendi yarattığı çizgisinde barındırması moda yada ikonik oluşumlardan etkilenmemesi.

Onun ağzından yol hikayesini ve sanat eseri tadında ki ürünleri hadi şimdi yakından tanıyalım…


DSC06425

Canan Alimdar’ın takı ya olan yolculuğunu biraz öğrenebilirmiyiz?

2006 yılına kadar sigorta sektöründe profesyonel olarak çalıştım. Her zaman aklımın ve yüreğimin köşesinde hep tarihe ve özellikle sanat tarihine olan ilgimi de katabileceğim bir zanaat öğrenmek vardı. Takı çok duygusal bir ürün, takanla bütünleşen, benim kendimi ürünlerimi taşıyan insanlarla bütünleyebileceğim bir ürün. Ayrıca tarihi bugüne taşımak anlamında da çok uygun bir mecra…

DSC06449

Tarih ve takıya olan ilginiz nasıl başladı?

Çocukken ailece ziyaret ettiğimiz müzelerde hep takı bölümlerinde büyülendiğimi hatırlıyorum. Kendi üzerimde çok takı taşımasam da konuları, geçmişleri, birer öyküleri olan takılar beni hep heyecanlandırdı.

Kendi atölyenizi açana dek epey bir süreçten geçmişsiniz, anlatır mısınız?

Çıraklıktan yetiştim diyebiliriz. 3 yıl kadar Kapalıçarşı’da çeşitli atölyelerde hem çıraklık yaparak hem de mum modelleme, metal tesfiye dersleri alarak zanaati yerinde öğrendim. Bu arada resim ve seramik dersleri alarak çizimimi geliştirdim, sanat tarihi söyleşilerine katıldım. Ustaya çay, kahve de taşıdım, dökümcüler, mıhlayıcılar arasında da dolaştım.

DSC06430

Canan Alimdar nelerden esinleniyor?

Motiflerden… Özellikle Anadolu, Bizans, Roma medeniyetlerindeki motiflerden… Demir işçiliği, döküm, demire motiflerle hayat vermek beni heyecanlandırıyor. Kapılar, tokmaklar, tarihte günlük hayatta kullanılmış objeler…

Son koleksiyonumda da motifler değişmedi ama motiflerin kullanıldığı medya değişti. Bu kez birçok uygarlığın beşiği olan, birbirinden zengin kültürleri binyıllarca besleyen Anadolu’dan, yüzyıllardır Anadolu kadınının dokuduğu kilimlerden esinlenerek “Eli Belinde” koleksiyonumu hazırladım.

takı tasarım - ozbeoz.com

Ürünlerinizi tasarlarken en çok neler sizi heyecanlandırıyor?

Benim için her yeni tasarım yeni bir başlangıç. Ama asıl takana yeni bir enerji vermesi yeni bir başlangıç benim için. Hep son noktayı, takan ya da hediye veren kişinin ne kadar mutlu olabileceğini hayal ediyorum, en büyük heyecan bu son noktada…

Sizin takılarınızın bir farklılığı da biraz sanat eseri gibi olmalarında? Nasıl oldu bu süreç?

Tarih ve Sanat tarihine olan ilgim beni eski eserlerden esinlenmeye yöneltti. Bu doğal bir süreç çünkü neye ilginiz varsa o alanda araştırıyorsunuz. Bence benim özelliğim tasarımlarımın tarihle bugünü birleştirmesi. Geçmişi günümüzün modern, şehirli kadınına taşıması…

takı tasarım - ozbeoz.com

Trendler ne kadar önemli sizce?

Beni moda etkilemiyor. Dünya ya da ülke gündemi etkiliyor ama hiçbir şekilde trendleri izlemiyorum.

Açıkçası o zaman diliminde ne hissediyorsam onu tasarlıyorum. Örneğin son koleksiyonum “Eli Belinde” Anadolu kilimlerinin ve o kilimleri dokuyan Anadolu kadınının öyküsü. Türk kadınının bugünkü hali beni üzüyor. “Eli Belinde” Türk kadınının ne olduğunu anlatma ihtiyacımdan çıktı örneğin.

Modern kadının takıda en büyük arayışı nedir?

Bireysellik ve farklılık bence… Modern, şehirli kadın başkasının üzerinde görebileceği bir takıyı taşımak istemiyor.

takı tasarım - ozbeoz.com

Koleksiyonlarınız nerelerde sergilendi?

Koleksiyonlarımı geçmişten esinlenerek hazırlıyorum ve özellikle tarihi mekanlarda sergilemeyi tercih ediyorum. İlk kişisel sergimi Argos in Cappadocia’da, 1500 yıllık tarihi manastırda açtım. İkinci sergim de yine tarihi bir mekanda, Balat Kültür Evi’nde yer aldı.
1400 yıllık geçmişe sahip eski bir su sarnıcında yer alan Nakkaş Sanat Galerisi’nde “İki Dirhem Bir Çekirdek” koleksiyonum ile son koleksiyonum “Eli Belinde” yi sergiledim.

“Eli Belinde” koleksiyonumu ayrıca ikinci kez “Argos in Cappadocia”da binlerce yıllık manastır yerleşkesi altındaki tarihi bir tünelde de sergiledim.

Ayrıca bu koleksiyon içerisinde belirlenen bir parçayı bir yıl süresince kız çocuklarımızın eğitimi adına kullanılmak üzere Ege Çağdaş Eğitim Vakfı’na (EÇEV)‘e bağışlıyoruz. Designers of OZ mağazasının ortaklığında gerçekleşen bu özel sosyal sorumluluk çalışmasının lansmanını 16 Ocak 2016 Cumartesi günü Designers of OZ Alsancak mağazasında gerçekleştiriyoruz.

takı tasarım - ozbeoz.com

 

More from Sinem Özusta

İş Kadınlarına Doğru Kombin Önerileri

Çalışma hayatı kadınlar için her zaman biraz daha zor olmuştur. Fiziksel ve...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.