Canan Alimdar’ın “Ninda” Koleksiyonu

Takı Tasarımcısı Canan Alimdar meslekte 10. yılını kutlarken hazırladığı son koleksiyonu Ninda’yı Alaçatı Designers of OZ mağazasında düzenlenen bir lansmanla tanıttı.

Designers of Oz’un Alaçatı mağazasında 26 Temmuz akşamı gerçekleşen etkinlikte, Canan Alimdar koleksiyonu “Ninda”nın parçalarını sundu. Gerçekleşen buluşmada katılımcılar tasarımların hikayesini birebir yaratıcısından dinleme fırsatı yakaladılar. Yapılan söyleşi ve sohbetlerde tasarımlarda yer alan figür ve sembollerin her birinin Hitit Uygarlığından esinlenerek yaratıldığı bizzat tasarımcısı tarafından tanıtıldı ve keyifli bir geceye imza atıldı.

Tasarımcı Canan Alimdar, takı tasarımının büyülü dünyasına adım atışının 10. yılını; Hititlerden ve hiyeroglif yazıda “iyilik” anlamına gelen üçgen figüründen esinlenen yeni koleksiyonu “ Ninda ” ile kutluyor!
Daha önce sigortacılık alanında isim sahibi bir iş kadını olan Canan Alimdar 2006 yılında, kuyumculuk mesleğine gönül verdi. Alimdar, takı tasarım dünyasında 10. yılını Anadolu’nun 1000 tanrılı Hatti halkı Hititlerden esinlenen “Ninda” isimli çok özel bir koleksiyon ile kutluyor.

canan alimdar-ninda-koleksiyonu

Hititlerden Günümüze İyilik Mücevher İle Gelecek

Koleksiyona ismini veren Sümerce “Ninda” kelimesi, Hitit çivi yazısının çözümünde anahtar olarak kullanılmış ve Hitit tarihinin gün yüzüne çıkmasında çok önemli rolü olan bir ideogram. “Ekmek” anlamına gelen bu kelime sayesinde; Hititçe’den çevrilen ilk cümle olan “Ekmeği yiyeceksiniz, suyu da içeceksiniz” ile Hititçe çözümlenmiş ve Anadolu’nun bu en önemli kadim uygarlığı tarihe kazandırılmış.

Hititlere ait arkeolojik buluntularda, bu döneme ait belgelerde yer alan altın ve gümüş süslerin somut örnekleri bulunmuyor. Canan Alimdar bu nedenle, “ Ninda ” koleksiyonunda takılardan çok mühürlerden, taş levhalardaki figür ve desenlerden, giysi desenlerinden ve hiyeroglif ideogramlarından esinleniyor. “ Ninda ” koleksiyonu Arinna, Aššu, Kaluppa ve Tavananna başlıklı dört seriden oluşuyor. Koleksiyonda, döneme ait belgelerde sıkça rastlanan halka küpelere ağırlık verilirken, bilezikler ve ürünlere özel olarak hazırlanan zincir kolyeler dikkat çekiyor.
Canan Alimdar’ın yeni koleksiyonundaki bir diğer esin kaynağı ise, hiyeroglif yazıda “iyilik” anlamına gelen üçgen figürü. Hiyeroglifte ikizkenar üçgen “şehir”, yanyana iki ikizkenar üçgen “ülke” anlamına gelirken, aşağı bakan üçgen ise dişiliği temsil ediyor. Koleksiyonunda üçgen figürüne çokça yer veren tasarımcı, serginin ana teması olan “Kadın Eliyle Dünyaya İyilik” sloganına vurgu yapıyor.

 

Bu yazının etiketleri
, , , ,
More from Sinem Özusta

Les Benjamins Yaz Koleksiyonu ile Öze Dönüş

Les Benjamins, İlkbahar Yaz 2016 koleksiyonunda yepyeni bir deneyimin kapılarını açıyor. Les...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.