Cadaloz’un Günlüğü: Masal Ev

Bahar geldi, güller açıldı ruhumuza neşe saçıldı. “Cadaloz Köyde” günlerim başlamış bulunmaktadır.  O organik pazar, şu bağ, şu ova derken küçük bir sahil kasabasında “Masal Ev” diye çok tatlı bir çocuk atölyesi keşfettim. İçeri bir girdim baktım minik çiftçiler, minik balıkçılar, minik şefler, minik marangozlar, minik terziler daha neler neler… İnanır mısınız, çocuk olup o atölyelere kaydolasım geldi. Çünkü öğrenmek istediğim her şeyi yapıyordu çocuklar. Toprağı ekip biçiyor, ekmek, yoğurt yapıyor, balıkları yengeçleri tanıyorlardı. Arka bölümde ise kendi yaptıkları harika şeylerin sunulduğu masal kafeteryada oturdum biraz.

Cadaloz Köyde

Duvarda yazılı olan yazılar beni aldı götürdü kızlar. Bir yazı şöyle idi:

Masallar gerçekten de ötedir;
bize ejderhaların var
olduğunu anlattıkları için değil,
ejderhaların bile yenilebileceğini anlattıkları için.

Gilbert Chesteron

Çocuklar ejderhaların var olduğunu zaten bilirler. Biz ise büyüdükçe ejderhalarla ve onları nasıl yeneceğimize dair pek çok şeyi unutuyoruz. Kızlar ben derim ki bu “masal ev” den ve çocuklardan esas bizim öğreneceğimiz çok şey var. Sadece toprağı ekip biçmek, keçi sütünden yoğurt ve ekşi maya ekmek yapmak değil inanın.

Masal kafeteryada somon balıklı ve ıspanaklı balık böreğimi yerken duvardaki bir başka yazı gözüme çarptı.

“Hayat bir oyun, dışarıya çık ve oyna.”  yazıyordu kocaman.

Masal Ev

Size anlattım mı bilmiyorum. Biz yakışıklı ile ayrıldık. Bu bahar kendimi dağlara bayırlara kırlara atmam iyi geliyor gerçekten. Tam ne aradığımı bilemezken bu “Masal Ev” ilaç gibi geldi kızlar. İnanın burada bir odaları var mı bende burada bir iş yapabilir miyim diye sormayı dahi düşünüyorum. Yakışıklı mı ne yapıyor?  Belki büyük bir şehrin büyük bir alışveriş merkezinde park ettiği arabasını bulabiliyor ama kendini kaybettiği kesin. Ama öyle demeyeyim. İyi olsun inşallah, yolu açık olsun. Belki Miami’ye kaçıp orada bir restoran açmış da olabilir. Ya da bir kulübün DJ’liğini yapıyordur. O kadar hiçbir fikrim yok yani kızlar. Siz anladınız beni bu ayrılık kolay olmadı.  Ama beni merak etmeyim bu “Masal Ev” çok iyi geldi ve “Cadaloz Köyde” olma yolunda bana en başlangıç seviyesinde yardımcı olacağına eminim. Sizi seviyorum. 

More from Çağnur Şarman

Cadaloz’un Günlüğü: Senin Kusursuz Hayatın

Sıcaklarda kafamı dağıtmak için Liz Fenton&Lisa Steinke’nin Türkçe’ye ‘Kusursuz Hayatlar’ olarak çevrilen...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.