Cadaloz’un Günlüğü: Kor Ateş Düşünce Mevsim Bahar Olunca

Kızlar geçen gün şunu fark ettim ki bizler şehirde yaşamasını biliyor ve bununla gurur duyuyoruz ya. Şehirde nereden ne alınır, kimler nerelere takılır? Peki, doğada yaşamayı biliyor muyuz? Mesela geçenlerde cemre düştü diye radyodan anons ettik, dinleyicilerden arayanlar oldu. Düşündüm cemre nedir nasıl ve nereye düşer bilmiyorum. Tabi programda anlatacağım için hemen araştırdım. Cemre ateş demekmiş, ateş ruhu ve Baharın gelişini müjdelemek için 7 gün ara ile önce havaya, sonra Su’ya en son da toprağa düşermiş. Yeniden doğuşu, yaratılışı ve yeni başlangıcı anlatan bir doğa masalı. Ama belki de en gerçek şeylerden biri.

Şehirli light bir erkek düşünün kızlar;

En büyük becerisi alışveriş merkezinde park ettiği arabayı tekrar bulabilmek olan, bir de doğada büyümüş yetişmiş, güçlü kuvvetli becerikli birini. Kızlar içinde geçerli bu. Bunu en iyi eski filmler anlatır. Hani eski Türk filmlerinde yabani köylü kız şehre gelir ve önce dışlanır ama filmin sonunda fıstık gibi bir hatun olup şehrin bütün kurallarını öğrenir ya. Tersini anlatan bir film yani şehirdeki muhteşem hayatı bırakıp köye yerleşen inekten süt sağmasını öğrenip toprağı ekip biçmesini öğrenmeye çalışan kızın filmi henüz yapılmadı.

Şehir ortamında korktuğumuz çok şey var ve tüm bu korkular erkekleri dişileştirip, “light” laştırırken, kadınları “erkekleştiriyor. Sonuç mutsuz oluyoruz. Tatminsiz oluyoruz. Sonuçta alışveriş merkezlerinde arabalarımızı bulabiliyoruz belki ama düşen cemreleri kaçırıyoruz. Oysa hava, su, toprak her yerde ve herkes için var. Düşen ateş ruhu da öyle.
Bu bahar başlangıcı bir karar aldım kızlar. Tabi ki şehrin en “trend” dedikoduları hala benden sorulacak fakat bunun yanında kendimi biraz daha doğaya vermeye karar verdim. Şehirden ineceğim köye bakalım becerebilecek miyim?

Çiçekleri koklamak, kokuları arasındaki farkı hissetmek, kuşları takip etmek istiyorum. Biraz toprakla uğraşmak, ne ne zaman ekilir öğrenmek istiyorum. CADALOZ “KÖY”DE – maceralarımı sizinle de paylaşırım. Keçi sütünden dondurma yapmayı başardığım gün haber veririm.

Cemreler ve bahar hepimize hayırlı uğurlu olsun.

More from Çağnur Şarman

Cadaloz’un Günlüğü: Kış Uykusu

Lapa lapa kar yağıyor kızlar. Cam kenarında beyaza bürünen sokakları pijamalarım ve...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.