Cadaloz’un Günlüğü: Bir Yaz Daha Geçiyordu

Bir yaz daha geçiyor ve ben anneannemi andım. Hala anneannemin vişne reçeli ve ilişki kıvamını tutturamadığımı fark ettiğim bir yaz daha geçiyor.

Anneannem demişken çok çılgın bir kadındı. Annemlerin, komşuların ve herkesin içinde herkesin kabul edebileceği şekilde benimle konuşur, el ayak çekilince gizlice benimle içten ve gerçek düşüncelerini paylaşırdı. Bir gün bana bir oyuncak ayı hediye alıp: ‘Yatağında illa bir ayı olacaksa o ayı bu olsun’ dediği günü anımsarım. O küçük sevimli ayı hala odamın en tatlı köşesinde yerini korur.
ozbeoz-com-Cadaloz

Küçükken yani ilkokul çağındayken bizler ekonomik bireyler olmak üzere yetiştirildik değil mi arkadaşım? Anneannemler ise iyi bir ev kadını olarak yetiştirilmişler. Bizim için altın bileziğimizi yani mesleğimizi elimize almak anneannemler için ise bir kocaya varmak esas varoluş amacıymış. Yani bizi ekonomik değerimiz- kazandığımız para, anneannemleri de kocaları tanımlıyor bu durumda. Akıllı anneannem yine anımsarım herkesin içinde üniversite sınavına iyice çalışmamı, iyi bir meslek edinmek için uğraşmamı ve iyi bir koca ile evlenmemi son derece ciddi teşvik ederken, evet el ayak çekilince tahmin edersiniz çok daha ferahlatıcı şeyler söylerdi.

‘Eğer kendin olamaz ve kendin gibi yaşamaya, çokça yaşamaya ve mutlu olmaya cesaret edemez isen iki seçeneğin var; ‘evlilik’ ya da ‘fahişelik’ eğer mutlu değilsen ikisi de aynı şey sonuçta demişti. Ya da sevmediğin bir işte çalışıp kendini kandırırsın diye devam etmişti.

Bugün anneannemi çokça andım okur arkadaşım çünkü kafam fena halde karışık. Keşke olsa da onunla beraber yaz reçellerini, reçellerle beraber dertlerimizi kaynatsak, sonrada reçelleri de kendimizi de güneşlenmeye bıraksak dedim. Onun elleri ile ördüğü küçük renkli karelerden oluşan büyük battaniyesini eski kayınvalidemde bırakalı ve daha pek şeyi kaybedeli çok olmuştu. Ama ben hala ısrarla o eski güzel masumiyet günlerimdeki bir sevincin peşindeydim. Anneannem ve o zamanlar sanki tüm güzel bilgileri, ihtiyacım olan aradığım şeyleri kendinde barındırıyordu. Hala nasıl kendim olur ve gönlümce yaşarım bilemez ve bütün bunları düşünür iken arkadaşım aradı. Daha fazla kendimle baş başa kalamayacaktım sevgili arkadaşım. Böyle zamanlarımda arkadaşlarım bu durumu hisseder ve ararlar. Bu yüzden çok şanslıyım sevgili okur arkadaşım. Kendimizi dışarı atıp dolaşalım dedik. Vitrinlere bakarken bir çanta içimde bir şeylere hafifçe dokundu ve kaşıdı…

… Au Vintage, Ahu Yağtu- beni nerelere götürdün bilemezsin!

More from Çağnur Şarman

Merhaba Yeni Yıl, Mucizeler ve Aşk

İçimizde ne varsa, iç dünyamız nasılsa gördüğümüz, deneyimlediğimiz dış dünya öyle olur....
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.