Bohem Tarzı İle 70ler Modası

Karmaşık moda akımı olarak bilinen ve bohem tarzı ile her zaman trend olan parçaları barındıran 70ler modasının vazgeçilmezliği sarsılmaz felsefesinden kaynaklanıyor.

70’li yıllarda genç olmak demek pek çok siyasi krize, nükleer saldırılara, darbelere ve savaşa göğüs germiş olmak anlamı taşıyor. Durum böyle çarpıcı bir noktaya geldiğinden ötürü bu dönemde ortaya çıkan her akım hafızalara başarılı bir şekilde kazınıyor. 70ler barış ve huzurdan başka hiçbir şeyde gözü olmayan hippilerin ve çiçek çocuklarının altın çağı. Bu çağda ortaya çıkan ve günümüzde hala beğeni ile kullanılan pek çok parça bulunuyor.

Her yeni sezon koleksiyonunda 70li yıllara ait izler bulmak mümkün. Vazgeçilmezliği ve kendine has anlamları ile tanıdığımız bu dönem insanlara özgür ve sevgi dolu bir hayatı hatırlattığı için beğeni topluyor. O yılların bohem havasının vazgeçilmez parçaları 2016-2017 Sonbahar/Kış modasında da yer alıyor. Hayvanseverlerin ve doğa dostu olan insanların özellikle tercih ettiği sahte kürkler 70’li yılların ön plana çıkan parçaları arasında yer alıyor. Özellikle renkli ve uzun tüylü modellerinin yaygın olarak dolaplarda yer aldığı modeller yapaylığı saklamak yerine gözler önüne sürerek farklı bir tarz yansıtıyor.

70ler modası

Salaş Olanın Güzelliği

70’li yılların bohem havasının ortaya çıkardığı etnik çizgilerin yanı sıra romantik çizgiler de uzun yıllardır koleksiyonlarda yerini alıyor. Beyaz danteli bluz modelleri her tarza uygun bir şekilde kullanılabildiğinden dolayı dolapların ve defilelerin vazgeçilmezleri arasında bulunuyor. Üst parçalardan devam etmek gerekirse Country tarzının yansıtan bluzlar de 70’li yılların ve şimdilerde günümüzün en gözde parçaları arasında yer alıyor. Etnik desenleri, salaş kesimleri ve kullanımda ferahlık sunan kumaşları ile vazgeçilmez olmayı başaran bluz modelleri günümüzde hala yoğun ilgi görüyor. 70’li yılların vazgeçilmezleri arasında yer alan ve oldukça büyük ilgi gören parçalardan birisi de o döneme ait gömlek modelleri. Çiçek desenli, geometrik çizgili ve tam yaka gömlekler yine o dönemin efsanesi İspanyol paça pantolonların en yakın dostu olarak biliniyor. Dönemin uzun ceketleri ve maskülen aksesuarları ile birlikte göz alıcı bir şıklığın öne çıkan parçası olan gömlekler günümüzde ilgi görüyor.

 

Aykırılıktan Gelen Umut

70’lerin oldukça iddialı parçaları arasında yer alan İspanyol paça ya da flared adı verilen unutulmaz pantolonlar yeniden vitrinlerdeki yerini almaya başlayan dönem parçaları arasında yer alıyor. Hem gündüz hem de gece kullanımında rahatlık ve şıklığı bir arada sunan bu pantolonlar günümüzde çok daha geniş bir kumaş ve aksesuar yelpazesinden faydalanılarak tasarlanıyor. Spor şıklığın başarılı temsilcisi olan İspanyol paçalara etek ve elbiseler eşlik ediyor. Mini süet etek denildiğinde akla ilk gelen şey elbette 70ler modası olurken uzun salaş elbise ve etekler de yine çiçek çocukların hatırlanmasını sağlıyor.

Desenli ve salaş uzun elbiseler, mini süet etekler ve İspanyol paça pantolonları tamamlamak için püsküllü çantalar ve fötr şapkalar yardımcı oluyor. Her detayında karmaşa olsa da 70’lerin bohem moda anlayışı yine de hepimiz için bir noktada vazgeçilmez olmayı başarıyor. Abartılı desenlerin, gösterişli aksesuarların yılları olan 70ler modası kadın – erkek çizgilerinin net bir şekilde ayrılmadığı bir akım. Bu durumda maskülen çizgilerden hoşlanan kadınların hala bu akımdan etkilenmesini açıklıyor. Çiçek çocukların umut dolu yıllarından geriye kalan bir parça umut ve biraz moda anlayışı daha uzun yıllar defilelere ve vitrinlere konuk olacağa benziyor.

More from Sinem Özusta

Biricik Suden ve Aslı Tacir Misophania ile Designers of OZ ‘da

2015 yılında, iki yakın arkadaş, Aslı Tacir ve Biricik Suden Alanson tarafından...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.