Bir Elizabeth Taylor Geçti Bu Dünyadan

Elizabeth Taylor, Rüzgar Gibi Geçti ile çıkış yapma şansını kaybederken asıl kaybedenin bir sinema dönemi ve hayranları olacağını kimse bilemezdi.

Büyük kızlara, büyük pırlantalar gerekir.

Havva, İştar, Lilith, Delilah, Salome, Truvalı Helen dünyada kadınlık ve efsane kelimelerini bir araya getirdiler. Kadın hem yaratan, hem de yok edebilendir.  Düzen de bozabilir, düzen de kurabilir. Kadınlık yaradılışı itibarıyla efsane kelimesine çok yakışır.

ozbeozcom-elizabeth-taylor

Kadın mitolojisini insanlık tarihinin son dönemlerinde Hollywood yıldızlarında da görüp tekrar yaşadık, hala da yaşıyoruz. Hollywood filmlerinde şeytan marka giyiyor, tek boynuzlu sihirli uçan atların yerini pahalı ayakkabılar alıyor. Evet, bu efsanelerden biri de Elizabeth Taylor. Diğer adı ile Liz Taylor.

Kadının cinsel ve erotik dünyadaki hükümranlığı erkekleri tarih boyunca ürkütmüştür tüm efsanelerde. Kendine âşık eden, âşık ettiği erkeği kullanan, kişiliğini, maddi manevi varlığını, toplumsal itibarını sömüren bir kadın tipi vardır ve söylentiye göre bu kadınlar kürkler, mücevherler ve pahalı yatlar severler.

Bu sömürücü avcı kadın algısı belki de biz kadınları en tabii halimizden dişi enerjimizden uzaklaştırdı. Ve bizi en kadın yapan ve en doğal yanımızdan soğuttu. Çünkü iyi kızlar ve kötü kızlar olarak ikiye ayrıldık. Erkekleri kullanan vamp kötü kadın ile mazbut cici iyi kadın arasında kaldık. İkisi de olmak istemedik belki de ve özümüzden uzaklaştık, kadınlığımızı bastırdık.

ozbeozcom-elizabeth-taylor-1

Hal bu ki,  yaradılışın özüne uygun yaşamak doğal kadınlık halimizle beraber özümüze uygun yaşamak bizi en biz ve diri kılan güçtü belki de.

Tıpkı Elizabeth Taylor’ın yaptığı gibi. 

Liz Taylor erkekleri sevdi.  Belki bu yüzden erkekler tarafından da çok sevildi. O hem ‘iyi kız’ idi ve aynı zamanda en kötü kızdan daha dişiydi.  Güçlü erkekleri seven ama aynı zamanda bir erkeğin hükümranlığında yaşayamayacak kadar özgür ruhlu bir kadındı. İyi ya da kötü değil, o büyük bir kız oldu.

Oğlu onun için şöyle söyledi: ‘ Hayatı tam yaşamış sıra dışı bir kadındı, büyük bir tutku, mizah ve aşk ile…’

O yüzden o zamansız ve tüm zamanlarda var olabilen bir kadın oldu. Tutkulu aynı zamanda karakterli, mizah ve aşk dolu bir o kadar da prensipli bir hayat…

8 evlilik, fırtınalı yoğun aşklar,  50 film, 2 Oscar, pırlanta işinde marka olacak bir iş yaşamı, pırlanta tutkusu…

ozbeozcom-elizabeth-taylor-2

1940’larda yıldız olarak belirdiği dünya sahnesinde, 2000’lerde hala Michael Jackson ile olan özel arkadaşlığı ile dünyayı şaşırtmaya devam ediyordu. Her dönemin kendi moda trendi vardır. 1940’lar, 1950’ler, 1960’lar ve 2000’ler… Elizabeth Taylor her dönem vardı. O bir ikon kadındı çünkü o her dönem dünyaya aşkı, güzelliği ve tutkuyu çağrıştırdı.

Kendi dönemine damgasını vurmuş bir başka efsanenin zarafetinin hikayesi için Bir Audrey Hepburn Hikayesi yazımızı mutlaka okuyun. 

More from Çağnur Şarman

Cadaloz’un Günlüğü: Fi

Sen Mükkemmel Olursan Gösteri de Mükemmel Olur Fi ilk 3 bölüm neydi...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.