Bir Çağ Yangını

Evet, biz Sezen Aksu şarkıları ile aşkı öğrenmiş bir nesiliz. Ne diyordu Sezen

‘Eller günahkâr,

Diller günahkâr,

Bir çağ yangını bu bütün

Dünya günahkâr

Masum değiliz, hiç birimiz…’

           Madem masum değiliz hiç birimiz bedelini hep birlikte ödüyoruz. Shakespeare’in ünlü Macbeth adlı eserinde bu yangın çok güzel anlatılır. Macbeth’in en önemli sahnelerinden biri ‘el yıkama sahnesidir’. Orada Lady Macbeth kocasına güç ve iktidar için kötülük yapmasını teşvik eder, Macbeth de ellerini kirletir. Elleri o kadar kanlanmıştır ve kirlenmiştir ki yıka yıka çıkmaz. Bu sahneyi Macbeth’i okuyanlar çok iyi bilir. Tüm modern Dünya şu an Macbeth’in ellerini yıkadığı gibi el yıkıyor.

            Hepimiz eve kapandık. Şimdi kendimizi, evimizi, içimizi temizleme zamanı. İçimizdeki çekmeceleri temizleme, düzene koyma mis gibi kokutma zamanı. Çünkü artık anladık ki hepimiz görünmez ağlarla bağlıyız birbirimize. Bu hesabı kendimize odaklanarak topyekûn ödeyeceğiz. Bir kişi mutsuzsa biz de bundan etkileniyoruz. Bu denklemi hayat şimdi herkese öğretiyor.

            Eski bildiğimiz tüm denklemler yıkılıyor. Yenidünya yüzde yüz gerçek dişilerin, gerçek kadınların dünyası olacak. Yenidünya eski Türk filmlerindeki safiyete, peri masallarına, aşka inananların olacak. Işıltısına sahip çıkanlar, etrafına ışık saçmayı seçenlerin dünyası. Masallara inanmayı seçenlerin dünyası…

            Evet, belki bu bahar, ‘Mevsim Bahar Olunca’ diyemiyoruz o kadar coşkulu ama bu süreçten çıktığımızda aşk hep ömrümüzün baharı olacak. Güzelliklerle sarhoş olacağız, meyler aşk şarabı olacak.

            Evet, Zümrüdü Anka kuşu gibi küllerinden yeniden doğuyor dünya, ve bu ilk defa her birimiz için de geçerli. Her birimiz yeniden doğuyoruz. Doğum sancılarını azaltmak için nefes egzersizi ve çokça benzer egzersiz yapmamız lazım. Kişisel gelişim ve öz bakım artık bir lüks değil, zorunluluk hatta yakında zorunlu hale getirilebilir. Çünkü ilk defa kendimizi sakinleştirip, iyileştikçe, kendi ‘wellness’ımıza (kişisel öz sevgi paketi) önem verdikçe dünya kurtulacak, dünya kurtulursa biz kurtulacağız.

            Yani karantina herkes kendi içini ne kadar temizlerse o kadar çabuk bitecek. Ve elbette bu da geçecek. Çünkü masallarda kahramanın kahraman olabilmesi için illa bir zorluk aşması gerekir. Ve bu sefer gerçekten dünyayı güzellik kurtaracak ve bir insanı sevmekle başlayacak her şey.     

More from Çağnur Şarman

Cadaloz ’un Günlüğü: PERİ MASALI

Kızlar evet o beklenen yaz geldi sonunda yine. En sevdiğim ay Haziran...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.