Çocuklara Bilgisayar Kodlamanın Temellerini Öğreten Oyuncaklar

Oyunlar, çocuklar için dünyayı tanıma, kendini ifade etme ve kişilik gelişimi açısından çok önemli. Akıllı telefonlar, tablet ve bilgisayarların günlük hayatımızda bu kadar yer alması ile birlikte teknoloji oyun zamanlarından bayağı bir çalsa da, aileler eğitici öğretici oyun ve oyuncaklar ile daha verimli bir ortam yaratmaya çalışıyor. Çocukların teknolojiye olan ilgisini, geleceklerini bu alanda şekillendirmeleri için yönlendirmek de mümkün.

Kodlama temellerini öğretmeyi hedefleyen oyun ve oyuncaklar, çocukları eğlendirirken aynı zamanda onlara bazı yetkinlikler de kazandırmayı amaçlıyor. Bu oyunlar; planlama, seçenekleri değerlendirme, imgeleme, odaklanma, analiz, öngörü ve kuramsal düşünme gibi becerilerinin gelişmesine yardımcı oluyor.

Bilgisayar kodlama temellerini öğreten oyuncaklar; STEM (Science, Technology, Engineering ve Mathematics kelimelerinin baş harfleri) ismi ile de anılır. STEM eğitiminde amaç; fen, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarını kullanarak çocukların günlük hayatlarında karşılarına çıkan problemlere yaratıcı çözümler bulmalarını sağlamaktır. Hazır yarı yıl tatili başlamışken NY Times, Independent, Livescience gibi kaynaklardan derlediğim bilgilere göre çok yararlı ve eğlendirici olduğunu düşündüğüm bu oyuncaklar ile çocuklarımıza sürpriz yapalım derim.

Geleceğin yazılımcıları için piyasada bulabileceğiniz 5 oyun:

Fisher-Price’dan Think and Learn Code-a-Pillar / 3-6 yaş

Okul öncesi çocuklar için tasarlanan oyuncak bir araya getirilip çıkarılabilen 8 parçadan oluşuyor. Her parça farklı komutlar içeriyor; sıralanış şekline göre tırtılın hareketleri değişiyor. Ebeveynler ile birlikte de keyifle oynanacak bir oyun. Mesela çocuklarınızdan, tırtılın dizilimini tırtılı odada bulunan örneği karşıdaki dolap, sandalye gibi herhangi bir hedefe yönlendirecek şekilde yapmalarını isteyebilirsiniz. Veya çocuklar dizilimi tasarlayıp, tırtılın önündeki çeşitli engellerin çevresinden dolaşmasını sağlayabilirler.

Amazon satış fiyatı: 51 USD

2.Clementoni Bilim ve Oyun Elektrik Devresi Deney Seti / 8 yaş üzeri

Modüler parçaları ile 90’dan fazla gerçek elektrik devreleri oluşturulabiliyor. Pille çalışıyor. Devredeki parçaların yönlendirme kılavuzuna göre sisteme yerleştirerek ışığın yanması sağlanıyor. Bu oyun, çocuğun analitik düşünme yeteneğini geliştiriyor ve ardışık mantık dizisini değerlendirmeyi öğretiyor.

 

Satış fiyatı: 129,99 TL

3.Think Fun Robot Turtles / 4 yaş üzeri

Kickstarter tarihindeki en fazla destek toplamış oyuncak projesi olarak çıkış yapan bir masa oyunu. Çocuklara kartlar ile program yazmaları sağlanıyor. Analitik düşünce, planlama ve mantık dizisini geliştirmeyi hedefliyor. 2-5 oyuncu ile oynanıyor.

Satış Fiyatı 149,90 TL

4.Lego Boost Creative ToolBox 17101 Building Kit / 7-12 yaş

Ürün 840 dan fazla lego parçası, bir renk ve mesafe sensörü, ayrıca bir hareket ara parçasından oluşuyor. Oyun için ücretsiz olan Boost aplikasyonunu indirmeniz gerekiyor. Bütün süreç ve programlama tablet üzerinden ilerliyor. Yönlendirmeler ile hareketli ve sesli 5 farklı robot oluşturabiliyorsunuz. Çocuklar hem lego parçalarını kullanıp motor becerilerini, hem kodlama temellerini öğrenerek zihinsel becerilerini geliştiriyor. Programlama için aslında okuma-yazma bilgisi gerekmiyor. Görsel yönlendirmeler ile yapmak istediğiniz robot için, o robotun çiziminin bulunduğu butona basmanızla süreç ilerliyor. Bilgisayar oyunları oynayan her çocuğun keyif alacağı bir oyun sistemi.

Satış Fiyatı: 1.189 TL

5-Code and Go Robot Mouse / 5 yaş üzeri

Kodlama temellerini öğreten ve internet bağlantısı gerektirmeyen bir labirent oyunu. Oyun, labirenti meydana getiren kartlardan oluşuyor. Ayrıca içeriğinde sunulan yönlendirme kartları ile farenin ilerlemesi ve labirentten kurtulması sağlanıyor. Yine çocuklarda analitik düşünme, problem çözme ve mantık dizisi kavramını geliştirmeyi amaçlayan bir oyun.

 

Amazon satış fiyatı: 26,93 USD

More from Arzu Endam

Kreatif Bir Aktiviteye Sahip Olmanın Kısa Yolları

Herkesin bir hobisi var mı? Hobi sahibi olmak, küçük yaşlardan beri aşina olduğumuz...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.