Bağırsaklarınıza İyi Bakın, Hasta Olmayın!

Sızdıran bağırsak sendromu olarak bilinen bağırsak sorunu, dünyada milyonlarca insanın sıkıntı çektiği bir durumdur. Fakat diğer taraftan da tam olarak ne olduğunu anlaşılamayan bir dizi problemi beraberinde getirmektedir. Bağırsak sorunlarının sadece sindirim sistemimizi etkilediğini düşünebilirsiniz. Ancak bağırsaklar, hem tüm vücut sağlığını etkilemekte, hem de bağırsak sorunları başka pek çok sorunu da beraberinde getirebilmektedir.

Araştırmalar; besin alerjisi, besin intoleransı, yorgunluk, eklem ağrısı, tiroid hastalıkları, otoimmün sorunlar ve metabolizmanın yavaşlamasının nedeninin, sızdıran bağırsak semptomlarının ilerlemesi olabileceğini gösteriyor.

Sızdıran bağırsak sendromu nedir?

Sindirim sisteminizin duvarını yalnızca belirli maddelerin geçmesine izin veren çok küçük delikler içeren bir ağ gibi düşünün. Bağırsak duvarınız, sisteminize zarar verebilecek daha büyük parçacıkların girmesini önleyen bir bariyer olarak çalışır. Bu bariyer zarar gördüğünde daha büyük sindirilmemiş proteinler kan dolaşımına girebilir ve bağışıklık sistemi alarm verir.

Bu durum aşağıdaki gibi belirtilere neden olabilir:
·Besin intoleransı – alerjisi
·Ödem
·Tiroid metabolizması hastalıkları
·Yorgunluk
·Eklem ağrısı
·Baş ağrısı
·Cilt sorunları
·Kilo problemleri
·Sindirim problemleri

Bu problemlerden birini veya birkaçını yaşıyorsanız sızdıran bağırsak testi yaptırmanızı öneririm. Çoklu gıda hassasiyetleri yaşıyor olabilirsiniz. İhmal edildiğinde veya bağırsak onarılmadığında inflamatuar bağırsak hastalığı IBS, artrit, egzama, sedef hastalığı, depresyon, kaygı, migren baş ağrısı, kas ağrısı ve kronik yorgunluk gibi daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Geçirgen bağırsaklarla ilgili önemli bir başka sorun da, vücudumuz için elzem mineral, vitaminlerin (çinko , demir ve B12 vitamini vb.) ve besin maddelerinin emilim yetersizliğine neden olabilmesidir.

Sızdıran bağırsak nedenleri nelerdir ?

Sızdıran bağırsağın dört ana nedeni vardır:
·Kötü beslenme,
·Kronik stres,
·Toksinlerin vücutta aşırı birikmesi,
·Bakteriyel dengesizlik.

Günümüzde sağlıklı beslenme bilinci artsa da, kilo kontrol odaklı sağlıklı beslenme yaklaşımı daha fazla. Bu kişilerin de çoğu aslında sağlıklı beslendiklerini düşünürken sadece düşük kalorili besleniyor. Oysa dengeli ve yeterli beslenmek tüm sağlığımızı etkileyen çok önemli bir faktör.
Kötü beslenme bağırsak sağlığını önemli derecede etkiliyor. Şeker ve mayanın çok tüketilmesi kandida ve kötü bakterilerin büyümesini besleyen bir ortam sağlar; bu da bağırsağınıza daha çok zarar verir.
Et tüketiminin dengeli olduğu, probiyotiklerin yeterli olduğu beslenmemizde, probiyotik besinleri tüketmeyi, hatta tamamlayıcı olarak almayı da önemsemeliyiz.
Bağırsakların vücudun ikinci beyni olması; bağırsak sendromunun kaygı, depresyon ve bipolar bozukluk gibi diğer psikolojik bozukluklarla bağlantılı oluşunu bize daha iyi açıklıyor. Pek çok durumda bağırsağınızı iyileştirebiliyorsanız, beyninizi de iyileştirebilirsiniz diyebiliyor doktorlar.

Sızdıran bağırsak için iyi gelen yiyecekler ve takviyeler

Kemik suyu – kolajenin artması ve hasarlı hücre duvarlarını iyileştirmeye yardımcı olabilecek amino asit ,proline ve glisin içerir.
Probiyotik süt ürünleri – Bağırsakların iyileşmesine yardımcı olabilecek probiyotikler içerir. Kefir, çökelek , yoğurt, tereyağı en iyileridir.
Hindistan cevizi – Hindistan cevizinde bulunan MCFA’lar (çoklu doymamış yağ asitleri) bağırsak sağlığı için önemlidir.
Çimlenen tohumlar – Filizlenen chia tohumları, keten tohumları , faydalı bakterilerin büyümesini desteklemeye yardımcı olabilecek mükemmel lif kaynaklarıdır.
Omega-3 sardalya, hamsi, somon gibi balıklarda ve keten tohumu, ceviz, avokado, semiz otunda zengin bulunan w-3 , hücre yapılanmasında çok önemlidir.
Probiyotikler – Alınması gereken en önemli takviyedir. Bağırsak florasını zenginleştirir ve kötü bakterilerin dışarı atılmasına yardımcı olur. Hem probiyotik gıdaları, hem de takviye olarak probiyotik almanızı öneriyorum.
L-Glutamine bağırsak duvarının onarımı için gerekli olan önemli bir amino asit takviyesidir.

Yazar
More from ozbeoz

Karışık Duyguların Şehri İzmir, Kadın, Sanat

İzmir gibiyim… Bir o kadar karmakarışık ve bir o kadar durağan ve...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.