Aslında Hepimizin Hayatı Bir Roman: Pulp Fiction

Pulp Fiction, takvimlerin ötesine uzanan bir beyaz perde şöleni olmasının yanında modanın iki önemli tonunu en farklı halleriyle vurgulayan bir yapım.

ZAMANSIZ’LIK ZAMANI

Zaman’la oyun oynayabilir miyiz? Ya kendimizle? Peki ya yaşam ve onun tüm getirdikleri ile? Bazen de götürdükleri ile?

Dünya sahnesi bazen her şeye rağmen bizden iyi giysiler giyip, doğru renkler seçip güzel bir yaşam dansı yapmamızı bekler. Hayatı geri çevirmek olmaz. Güzelce giyinip, doğru saç ve makyaj ile doğru yerde ve zamanda dansımızı yapacağız o zaman.

Bazen zamansız olmak ister insan. Tüm zamanlara ve tüm renklere hükmetmek. Ya da tüm zamanların ve renklerin dışına çıkmak. Zamandan hatta mekândan bağımsız olmak.

Sevgili Hümeyra’nın söylediği gibi, Öyle uzak olur ki bazen olduğumuz yer, uzakları aşar. Orada ya ‘her şey’ izdir ya da hiç. Dünyanın ne biçim olduğunu sormayız orada.  Bir kördüğüm olan içimiz çözdükçe dolaşır.

Beyaz tüm renklerin birleşimidir. O da ya her şey dir ya da hiç. Aynı zamanda saflığı, temizliği, bazen de yepyeni temiz sayfalar açıldığını anlatır bize. Zaman gibi. Şu ‘an’ gibi.

Zaman belki zaten zannettiğimiz gibi düz bir çizgi değil, spiral bir döngüdür. Tıpkı ‘beyaz’ rengin içinde tüm renkleri aslında barındırması gibi zaman ya da ‘an’ da belki içinde tüm zamanları barındırıyordur.

Çözdükçe dolaşıyorsa bazen her şey, hiç olduğumuzu düşündüğümüzde çokluğumuzun farkına varmak ve tadını çıkarmak istiyorsak bu hiçliğin, yine yeni yeniden temiz sayfalar açmak istiyorsak, o zaman, zaman beyaz bir gömlek giymek zamanıdır belki de.

Belki zaman zamansızlık zamanıdır.

ozbeozcom-pulp-fiction-1

HEPİMİZİN HAYATI ASLINDA BİR ROMAN

90’lar da kült olmuş bir Quentin Tarantino filmi olan ‘Pulp Fiction  Türkçe adıyla ‘Ucuz Roman’  gangsterlerin, soyguncuların ve bir baş gangster karısının ilginç hikâyesini anlatır.

Pulp Fiction’ın baş kadın karakteri (Uma Thurman) bir gangster karısıdır. Kocası yardımcısı gangsterlerinden birinden (John Travolta) bir akşam karısı ile ilgilenmesini ister. Akşam yemek yedikleri yerde bir dans yarışması başlar. Kadın dans etmek, dans yarışmasını kazanmak ve verilecek ödülü almak ister. Aslında dans ederek hayata ve içinde bulunduğu vahşi dünyaya başkaldırısını anlatır.

Çünkü bazen hayatın getirdikleriyle baş etmek için sadece beyaz gömlek giymek yetmez, beyaz gömlek giyip dans etmek de gerekir.

 

ozbeozcom-pulp-fiction-2

#ZAMANSIZ OLMAK HAYATLA DANS ETMEKTİR

#ZAMANSIZ #BEYAZ

Farklı bir zamana ikon bir kadınla yolcu yapmak için İçimde Frida Kahlo Saklı yazımıza göz atabilirsiniz.

 

More from Çağnur Şarman

Cadaloz’un Günlüğü: Şehirde Son Moda: Dişilik Kursları

Kişisel gelişim mi, dişisel gelişim mi derken son moda dişilik kurslarıyla dişisel...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.