Tasarımcı Sohbetleri: Baguette

Jasmin Baruh ve Murat Ali Gok inançlarını ortaya koydular ve mücehverin günlük hayata uyarlandığı marka Baguette’yi yarattılar.

Bize Baget taşı ile yolculuklarını,markalarını ,hedeflerini anlattılar.

Öncelikle sizleri tanıyalım. Tasarım yolculuğundaki birlikteliğiniz nasıl oluştu?

Ortağım Murat, uzun yıllar boyunca kendini mücevher sektöründe yetiştiren ve işi ustalarından öğrenen biri, ben ise master programımı yeni tamamlamış ve henüz kurumsal hayata atılmış biriydim. Muratla önceden de tanışıyorduk ve bir gün bu işi yapsak nasıl olur diye şakalaşıp duruyorduk. Sonra düşününce neden olmasın ki dedim, sonuçta kendi zevkime, Murat’ın ise bilgisine çok güvenmekteydim. Daha sonra bu fikir ikimize de cazip gelmeye başladı. Bu projeye inanmaya ve yoğun geçen hayal gücü seanslarından sonra ne kadar uyumlu olduğumuzu görmeye başladık. Sonrasında da ortaya güzel şeyler çıkarttığımızı fark edip , “Baguette” ile yolumuza devam etme kararı aldık.

ozbeozcom-baguette-2

Markanız nasıl doğdu?

Düzenli olarak buluşup bir şeyler üretmeye başlamıştık. Henüz 20 ürünümüz ya var ya yoktu. Üretim sürecinden sonra eş dosta danışmaya başladık ve beklediğimizden fazla ilgi gördüğümüzü, kulaktan kulağa yayılmaya başladığımızı fark ettik. Daha sonra bir instagram sayfası açıp, ürünleri tanıtmaya başladık. O zamanlar sadece online satış yapıyor ve müşteriyle birebir randevulaşıyorduk. ‘Baget’ konsepti ile başladığımız çalışma, baget tel yüzükler, vintage bileklikler ve şövalye yüzüklerle daha da dikkat çekmeye başladı. Aralık ayında ise kendi showroomumuzu hayata geçirdik.

Markayı özel kılan unsurlar nedir?

Baguette Jewellery butik bir marka, bu sebeple showroomumuzda sıcak bir ortamımız var. Müşterilerimizle birebir ilişkilerimize önem veriyoruz. Onlara gördükleri ürünler dışında hayal ettikleri ürünleri yaratmalarına izin veriyoruz. Bunu yaparken de kendi çizgimizi yansıtacak şekilde fikir vermeye çalışıyoruz. Öncelikle baget taşını seviyor ve kullanmaya bayılıyoruz. Bageti farklı modern ve klasik tasarımlarla öne çıkartmaya çalışıyor ve insanlara da bagetli ürünleri zevkle kombinleyebileceği bir yelpaze oluşturuyoruz.

Tasarımlarınızda kişiselleştirme konusunda neler yapıyorsunuz?

Jasmin olarak ben, kendim takmaktan zevk almayacağım bir ürünü vitrine koymuyorum. Dostlarımı ve çevremi iyi gözlemliyorum; fakat moda diye vitrine gözümü rahatsız edecek bir modeli katmam. Ayrıca çok iyi bir Baget kadınıyım, kombinlerimi severek taktığım için diğer müşterilerimizde bunun çok pozitif bir etkisi olduğunu düşünüyorum. Murat ise bir erkek gözüyle hangi bayanı hangi modelle mutlu edebileceğini çok iyi gözlemlemiş. Onlarla çok iyi bir iletişimi var, karşısındaki bayan ona güveniyor çünkü Murat’ın onu anladığını biliyor. Ayrıca yarattığımız modellerin en güzel görsele ve dayanıklılığa ulaşması için gereken tekniği çok iyi hazırlıyor. Kişisel bilgi, ilgi ve zevkimizle bu konuda ayrı ayrı bir şeyler katarken aynı zamanda birbirimizi tamamlayıcı bir ekip olduğumuzu da düşünüyorum.

ozbeozcom-baguette-1

Markanızın ulaştığı noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Markamız artık daha fazla ziyaret ediliyor. Kermeslerde tanınıyor. Sokakta insanların ellerinde kollarında görülüp, baget diye tanınıyor. Bizi temsil edecek bayilerimizi özenle seçtik, hatta ilk bayimiz Designers of Oz’dur. Bayilerimiz ile birlikte satışımız İzmir’e, Çeşme’ye, Bodrum’a, Ankara’ya uzanıyor. 2 sene içinde iyi bir yol kat ettiğimiz ve yeni kitlelere ulaştığımızı düşünüyorum fakat hiçbir zaman biz olduk diyemeyiz, daha çok çabalamalıyız.

Bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Günlük mücevher parçalarının uyumunu savunan bir ikili olduğumuz için yılbaşında Baguette ürünü alan birinin, sevgililer gününde onu tamamlayacak parçayı bulmasını istiyoruz. Böylece ‘Baguette’ imzası taşıyan kombinler ile kendini sürekli ödüllendiren bir kitle oluşturmayı hedefliyoruz. Markalaşma yolundaki adımlarımıza dört elle sarılıyoruz.

ozbeozcom-baguette-3

Tasarım yaratıcılık gerektiren bir konu, yaratıcılığınızı nasıl besliyor ve geliştiriyorsunuz?

Öncelikle koleksiyonumuzu hazırlarken mücevheri taşıyabilen,yılların eskitemediği özel kadınlardan ilham aldık. Marilyn Monroe, Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn ve Sophia Lauren gibi…Daha sonra ilgi, yorumlar, satış oranı, beğeni derecesine göre modelleri hep şekillendirdik. Şuan bir tarzımız olduğunu düşünüyorum bunu da bizim hayalgücümüzle, müşterilerimizin zevkini harmanlayarak oluşturduk. Kesinlikle yorumlara çok açığız, yeniliğe de fakat bu tarzımızdan ödün vereceğimiz ya da vazgeçeceğimiz anlamına gelmiyor. Baget taşını seviyor, sevdirmek istiyoruz : )

More from Nilgün Tiyanşan

MELIE by Melike Kapıcıoğlu

Romantik, zamansız ve zarif tasarım markası MELIE 'nin yaratıcısı Melike Kapıcıoğlu'yla tasarımları, mücevhere...
Devamı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir